YEŞİLYURT KİRAZI TEZGAHLARDAKİ YERİNİ ALMAYA BAŞLADI

PAYLAŞ

Lezzeti ve kalitesiyle Malatya’da kayısıdan sonra gelen en önemli meyvelerden olan Yeşilyurt Dalbastı kirazı, geçtiğimiz günlerde başlayan hasat mevsimi ile birlikte tezgahlardaki yerini almaya başladı. 
Yeşilyurt kirazındaki son durum hakkında açıklamalarda bulunan Yeşilyurt İlçe Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, hasat zamanının geçtiğimiz günlerde başladığını ifade ederek bazı bahçelerde de ilaçlama işleminin devam ettiğini söyledi. Yeşilyurt kirazının kalitesini arttırmak ve maliyetini düşürmek için devlet desteğiyle ilaçlama yaptıklarını söyleyen Solmaz, “Kirazları hasat etmeden önce iki tur şeklinde ilaçlama yapıyoruz. Şimdi yaptığımız son tur ilaçlama. Bu ilaçlamada insan sağlığına zarar vermeyen ilaçları kullanıyoruz ve Tarım Bakanlığının öngördüğü ilaçları atıyoruz. Birinci turda attığımız ilacın etki süresi 10 ile 14 gün arasında değişirken ikinci turda attığımız ilacın etkisi 15 gün. Bu ikinci turda attığımız ilaçtan sonra meyveleri dalından kopardıktan sonra yıkayıp yiyebiliyoruz. Çünkü bu ilacın sistemik bir tesiri yok. Yani insan sağlığına zararlı değil. Bu ilaçlama yöntemi toplu bir şekilde yapılıyor. Bu yöntem ile hem çiftçimize ek bir külfet getirilmemiş oluyor hem de insan sağlığına ve çevreye bir zarar verilmemiş oluyor” dedi. Yeşilyurt kirazını, kalitesinden dolayı kolay bir şekilde pazarlayabildiklerini söyleyen Solmaz, “İhracatçılar buraya geldikleri zaman bize öne hangi tür ilaç kullandığımızı soruyor. Biz, bu kullandığımız ilaçlar sayesinde kirazlarımızı rahat rahat ihracatçılara pazarlayabiliyoruz” dedi. Kirazlarda bu seneki rekoltenin düşük olduğunu hatırlatan Solmaz, “Rekolte düşük olduğundan dolayı da kalibre yüksek, kalibre yüksek olduğu için de ihracatçının istediği kiraz standartlarını yakalamış durumdayız. İnşallah çiftçimiz bu yıl zarar etmez” ifadelerini kullandı.
Bu yıl ki kiraz fiyatları hakkında da bilgiler veren Solmaz, “Kirazlar çiftçilerimizden 3.5 ile 4 TL arasında alınıyor, esnaflarda tezgahlarında 5 ile 7 TL arasında satıyor” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN