Malatya’da Mahalle Muhtarları Sokak Köpekleri Şikayetinden yana dertliler

Malatya’da Mahalle Muhtarları Sokak Köpekleri Şikayetinden yana dertliler.

Malatya'da Mahalle Muhtarları Sokak Köpekleri Şikayetinden yana dertliler
Gündem
Malatya’da Mahalle Muhtarları Sokak Köpekleri Şikayetinden yana dertliler.

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber

Bir araya gelen Yeşilyurt Mahalle Muhtarları  başıboş sokak köpeklerinden dolayı günde en az on kişinin kendilerini aradıklarını belirten muhtarlar başıboş sokak köpekleri konusunda gerek Malatya Büyükşehir Belediyesinden gerekse Yeşilyurt Belediyesinden konuya bir çözüm bulunmasını istediler..

Mahallelerimizin  cadde ve sokaklarında topluca gezen, başıboş dolaşan sokak köpekleri vatandaşlarımızın  korkulu rüyası haline geldi.

Başıboş sokak köpekleri vatandaşların korkulu rüyası haline gelirken,  vatandaşları korkuttuğunu belirterek, "Sürüler halinde gezen köpekler vatandaşları bazen metrelerce kovalıyor.Özellikle sabah namazına giden cami cemaati ve erkenden okula giden öğrenciler büyük korku yaşamaktalar..Köpek saldırılarından dolayı yaralanan öğrenci ve vatandaşlar var.. Ayrıca  Bisiklet, motosiklet ve arabaların arkasından koştukları için trafiği tehlikeye düşürüyorlar. 

5199 sayılı kanun belediyelerin elini kolunu bağlıyor..

 

HAYVAN BARINAĞINDA TUTMAK YASAK

Belediye yetkilileri 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu gereğince sahipsiz köpekleri hayvan barınağında tutamıyor kanunla koruma altına alınan köpekler yasa gereğince rehabilitasyon işlemleri olan; acil müdahaleleri, tedavileri, gerekli işlem ve girişimleri ile üremelerinin önüne geçmek için kısırlaştırma operasyonlarını yaparak,  barınma ve beslenme ihtiyaçlarını sağlayarak rehabilite edilen bu hayvanlardan uygun olanları tekrar alındıkları bölgelere bırakılmak zorunda.

İlçe belediyeler ise sadece yaralı ve hasta sokak hayvanlarına hizmet veriyor.

 

Bütün yük Malatya Büyükşehir Belediyesi Veteriner işleri Müdürlüğünde kalınca küpeleme ve kısırlaştırma noktasında hizmetler yetersiz kalıyor..

KISIRLAŞTIRILIP SOKAĞA SALINIYOR

Belediyenin bu sokak köpekleri genelde belediye tarafından toplanarak hayvan barınağına konuyor ya da kısırlık aşısı yapılarak tekrar sokaklara salınıyor. Köpeklerin aşılanıp, aşılanmadığı ise kulaklarına takılan küpeler ile anlaşılıyor ancak son zamanlarda  mahallelerimiz cadde ve sokaklarında  kulaklarında küpe olmayan  onlarca sokak köpekleri görülmeye başlandı.

Bundan önceki yıllarda köpek saldırması sonucu ölen ve yaralanan vatandaşlar oldu..

Vatandaşlar korkudan çocuklarını  sokağa çıkaramıyor..Sürü halinde gezen sokak köpekler kabus olmaya deva ediyor..

Belediyeyi arıyoruz kanun var diyor vatandaş ya çocuğuma veya bana saldırırsa ne olacak diyor..

Biz muhtarlar olarak  her ne kadar vatandaşa  kanun gereği sokak köpekleri hayvan barınaklarında tutulamıyor desek te vatandaş ta haklı olarak ya çocuğuma saldırır yaralar veya ölümüne sebep olursa hesabını kim verecek diyor..

Son Güncelleme: 22 Ocak 2020 22:42

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz

Yorumlar / 4

 • Surgu | 24 Ocak 2020 09:36

  Sorguyu herkes unutuyor çocuklar okula gidemiyor yani lille bir insanın ölmesi mi gerekiyor. !!!!!!!!

 • Belediye başkanları anca konuşa reklam yapa | 23 Ocak 2020 09:18

  Büyükşehir’in 1000 hayvanlık barınağı var. Bende gördüm. Çakır yapmıştı. Çokta güzel. Hayvanları topluyorlardı. Gürkan tasarruf için toplamıyor. Hem toplamak maliyetli. Hem yemekleri ısınma barınma maliyetli. Aslında Selahattin beyin diğer belediye işleri gibi hizmet umrunda değil.İlaçlama asfalt yol trafik park Zabıta vs tasarruf diye başta hepimiz kamdırdı. Çınar mı reklam şahane eğer reklam varsa hizmet var

 • Yıldız Yıldız | 23 Ocak 2020 01:43

  Çok doğru çocuklarımız sabah 6.30 da evden çıkıyor okul için korkarak oda. Biri hasta olsa diğeri korkudan gitmiyor

 • Mehmet44 | 22 Ocak 2020 23:06

  M.çınar reklam peşinde, yakınca çevreyolunda canımızı zor kurtardık köpeklerden, işini yapmayan belediyeleri valilik uyaracak mı

BUNLARA DA BAKIN