Malatya’da Akraba skandalı büyüyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın akrabasını Kültür ve Sanat Etkinlikleri Şube Müdürü olarak atadığı iddia edildi.

Malatya'da Akraba skandalı büyüyor
Gündem
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın akrabasını Kültür ve Sanat Etkinlikleri Şube Müdürü olarak atadığı iddia edildi.

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber


Son günlerde kamuoyunda CHP'li belediyelerdeki akraba atamaları gündemden düşmezken Malatya’da AK Parti'li belediyenin de bu furyaya katıldığı öne sürüldü. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın akrabasını belediyenin Kültür ve Sanat Etkinlikleri Şube Müdürlüğüne şube müdürü olarak atadığı iddia edildi.

BİR AKRABASI DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYOR

Hürriyet Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın, akrabası Ömür Yoldaş'ı belediye şirketine (Esenlik) genel müdür yardımcısı olarak atadığını Twitter hesabından paylaşmıştı. Saymaz,Malatya Belediye Başkanı Selahattin Gürkan aradı ve şöyle dedi:
“Bu genç, halamın torunu. Özel şirketteki ücretinin çok altında bir ücretle bize danışmanlık veriyor. Kesinlikle akraba kayırıp torpil yapmadım. Hatta iştirak şirketlerinde kendiminki dahil huzur haklarını kaldırdım”

Son Güncelleme: 05 Ağustos 2019 09:33

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz

Yorumlar / 24

 • Doğru söylüyor "Akraba atama sevdası " hukuken sıkıntılı işler | 07 Ağustos 2019 15:26

  Sözleşmeli personellerin, karşılık gösterildikleri kadrolar dışında görevlendirilmesi veya memur, özelliklede yönetici kadrolarına vekalet ettirilmeleri mümkün değildir. Neden mi? 1. Vekalet görevi ancak memurlara verilebilir. (657 s.K.86. md) 2. Sözleşmeli personel, sözleşmelerinde belirtilen görev dışında başka bir işte çalıştırılamaz. (Sözl. Per. Çal. İlişkin Esaslar. Md. 6) Ettirilse ne mi olur? Hangi birini sayalım. Mesela Müdür kadrosuna vekalet ettirilmişse, 1. Hukuksuz İhale Yetkilisi olmuş olur. 2. Hukuksuz Harcama Yetkilisi olmuş olur. 3. Encümen üyesi olarak görevlendirilmişse, Encümen Kararları hukuken sıkıntılı olur. 4. 657 sayılı Kanuna ve Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara aykırı davranılmış olur. Kısaca, hukuksuz, mesnetsiz ve yanlış olur. Sonuçları mı ne olur? 1. İşler iyi giderken, hiçbir şey de sorun yoktur. 2. Yanlış sorgulana kadar sorun çıkartmaz. Peki… Ya işler ters gitmeye başlarsa, ya da sorgulanırsa… Cevabı, muhatabı olanlar kendisine versin. Bizden söylemesi…

 • Hiç işten anlamayan şef ve müdürler | 07 Ağustos 2019 14:30

  Vah malatya vah . Malatya belediye personeli dışarı illere eğitim ve sunum vermek için giderdi görünce gururlanirdik . Şimdi mail atmasını bilmeyen wordk word excel kullanamayan şefler ve bilgi işlem ve donanım şube müdürler var deniliyor maskide . Çok yazık. Adam yerleştirecegiz diye liyakatsiz adamları atamak malatyaya zarar veriyor.bizim vergimizle iş yapmasını bilmeyen akraba atayanlar bunun vebalini nasıl verecek . Kurtualmadık şu bencilligimizden mahvettik memleketi

 • Liyakatsiz insanlar | 07 Ağustos 2019 14:22

  Daire başkanları kapatılırken bağıra çağıra dediniz adi konulmamış başkanlık kapatıyoruz. 3 ay oldu maskide adi konulmamış daire başka nı a.y ne iş yapıyor büyük başkan. Maski koridorlarında bu şahıs yada adsiz daire başkanı ne iş yapıyor diye konuşuluyor . Hani şeffaf olacaktınız kandırdınız biz milleti akrabaları doldurmak içinmiş demek ki o parlatmalar. Battalgazidede aynısını dediniz bir ton borç taktınız millete bıraktınız

 • Akraba atama sevdası | 07 Ağustos 2019 13:15

  Bıktırma politikası yanlış sonuç ve hizmet yaptırır. Sözleşmeli personell olması gereken görev dışında ve yönetici kadrolarına vekalet ettirme dogru degildir .cunku vekalet görevi memurlara verilebilir.sozlesmeli belirtilen görev dışında başka yere verilemez(kanun böyle) örneğin müdür olarak vekalet verilse: hukuksuz harcama yetkilisi olur. Hukuksuz ihale yetkilicisi olur. Vekaleten verecegi Encümen kararı hukuken sıkıntılı olur. Belediyeye Akraba eş dost getirecegiz diye eski çalışanlara bilerek hukuksuz iş yaptırmak isteyenler bundan sorumlu olur ve hukuk karşında zor duruma düşer. Bırakın eş dost akraba koltuklara getirme işlerini hizmet bekliyoruz yeni yönetimden.

 • Yav he he | 07 Ağustos 2019 00:48

  Göçmen kardeş nesin nerelisin bilinmiyo selahattin gürkan a oy herkes verdi millet eyi olur diye verdi ne bileler iyice herşeyi alt üst edecek şimdi seçim olsa eğer yüzde 50 alırsa ben Malatyayi terk ederim işçilerin yüzde 90 selahattin başkana verdi şimdi yüzde 5 ı vermez halk da isyanda anlayacağın herkes hatayi fark etti ama iş işten geçti

 • göçmen | 07 Ağustos 2019 00:31

  selahattin gürkan ın yaptığı her atama, her idari işin muhakkak bir açıklaması vardır. ya liyakat ya da devlete sadakat ehli kişilerdir ve devletin bir kuruşunu dahi boşa harcamaz. yasa müsade ediyorsa bu atamalara gerisi idarecinin vicdanına kalır ki selahattin gürkanın vicdanı, yöneticilik ehliyeti herkesin takdirini toplamış ki bu oyu aldı. ismi geçen şahısların belediye için sarfettiği emeği yıllardır devletin kademelerinde yerleşik düzene geçenler sarfetseydi keşke, bu memleket bu hale düşmezdi o zaman..

 • Sabri | 07 Ağustos 2019 00:03

  Sadece Selahattin Başkanın akrabalarina odaklanmayın. Ünlü soyadlı iki üst düzey yönetici var. Çocuğunu belediyeye almış daire başkanları var. Damatlarını yanına toplamış maski yöneticisi var. Kardeşini rektör yapmış vekilimiz var. Niyazi ekibinden 5 üst düzey yönetici var. İttifak kontenjanından isimli ve isimsiz daire başkanları var. Sayın soyadları muteber. Daha neler neler.

 • Sedat Onbeş | 06 Ağustos 2019 23:49

  Akraba atamaları paralel devlet gibi çalışıyor. Normal sartalarda Belediyede bürokrasinin tepesinde genel sekreter olur. Bizde tepede yeğen sedat var, onun altında latif, sonra genel sekreter cemal, sonra diğerleri. Hiyerarşi alt üst. Bunu nasıl gururlarına yediriyorlar anlamıyorum.

 • Boş laflar nikli arkadas | 06 Ağustos 2019 06:51

  Selahattin Gürkan selalecilere kurban olsun onların tirnagi olamaz

 • Sezgin | 05 Ağustos 2019 23:27

  Selahattin Gürkan’ın Battalgazi Belediye Başkanı iken MORMAŞ’a, Büyükşehir Başkanı olunca da MESTON’a genel müdür olarak atadığı emekli banka müdürü Fahri Ulubaba da beyefendinin akrabası. Biri dayı, diğeri hala çocuğu. Artık hangisi hangisi onu da siz bulun.

 • Boş laflar | 05 Ağustos 2019 21:28

  Herşeyi de isim isim biliyorsunuz iyi ki sizin gibileri işe almamış dedikodudan iş yapamazmışsınız. Sesiniz Şelale sesi gibi maşallah

 • Mehmet | 05 Ağustos 2019 20:17

  Zaten Zekanın içihep akrabalarına torpil yapmak Battalgazi Belediye Bazkanı iken. Kaç tane Akrabasını ve Hısmını işe aldı bir sorunbakayım

 • Mehmet Kaya | 05 Ağustos 2019 18:12

  Boş zamanlar yağıyor şehrimin üstüne..Masal ve hikayelerle uyuyor kocaman bir şehir.Riya,fitne,yalan,menfaat Ve yalakalık çökmüş şehrimin üzerine..Bir dönemi kapatmaya gelmiş elçiler.Heyhat şehir sessizlerin,suskunların başkenti olmuş nerdeyse.Utanılacak günler geliyor şehrime.Hizmetten anladığımız çay partileri,taziye ve nikah şahitlikleri..Sahi nerde Malatya? Ne oldu bu şehrin yürekli insanlarına?

 • malesef | 05 Ağustos 2019 13:55

  battagazi belediyesıne gidin selahattin gürkanın aile şirketi bir evden 4 kişi beş kışı 3 kişi ki böyleleri araştırma yapılsın çıkar herşey cagırsınlar battalgazi insan kaynakları müdürünü sorsunlar cumali beyi ki oda selahattin gürkanın akrabası polislikten geçti insan kaynakları müdürü halen iftiradan göz boyamadan yalan konuşkamtan allaha sıgınırım 3 yegenini özel kalemden memur yaptı vasıfsız hemde çıksın açıklama yapsın yalan desın gideyim elini öpeyim ozaman başkanın battalgazinin borcu yok denildi 135 trilyon borc cıktı seçime iki gün kala battalgazi beledıesıne 100 e yakın adam alıp iyicene belediyeyi ekonomik dar boğaza koyup öyle gitti eğer bu söyledıklerimden en ufak bi yalan varsa allah huzurunda sen benden hak talep edeceksin ben Alahtan korkarım malesef gerçek hepsi!!!

 • 19 | 05 Ağustos 2019 12:05

  SEDATIN KARDESI VEDATTA BATTALGAZİ BELEDİYESİNDE VEDATIN EŞI BILE BATTALGAZİ BELEDİYESİNDE CALISIYOR BUNLAR SELAHATTIN GURKANIN YEĞENLERI VE AYSE BOZTAŞ GUNLUK ELAZIGA GIDIP GELIYOR YEĞENI AYRIYETEN MEHMET GÜRKAN YEĞENI DAHA BUNLARIN HEPSI ÖZEL KALEMDE MEMUR OLDULAR LISE MEZUNU BILE DEGILLER DAHA NELER NELER

 • Tfghjf | 05 Ağustos 2019 11:52

  Yüzakı bulvarı için de bir tasarruf yapacak mı belediyemiz, örneğin mevcut asfaltı sökebilir ,tamamlamaya da gerek kalmaz böylece. Zaten şehir parkında düğün salonu yapılıyor, trafiğe açmaya gerek yok.

 • Başkan Kandırdı | 05 Ağustos 2019 11:33

  Selahhattin Gürkan bütün personeli kandırdı,herkesi kapalı spor salonuna topladı,hizmet alımının maaşı düşmeyecek dedi,adamlar zaten geçinemiyor,başka belediyeler zam yaptı bu Başkan hizmet alımının rızkıyla oynuyor,kendi çocukları torunları var hiç mi düşünmüyor,milletin ahını alırsa başlarına neler geleceğini, khk ile insanlar geçiş yaptı,yer değiştirme olmayacak dedi,herkesin yeri değişiyor muş,insanları bıktırmış, Allah yardımcıları olsun,Neyse Tayyip Erdoğan geliyor,elbet işçiler Cumhurbaşkanının karşısına çıkar dertlerini bir şekilde anlatır.Durum bunu gösteriyor

 • Yeğen | 05 Ağustos 2019 11:05

  Başkanın yeğeni dışında hiç bir vasfı olmayan... Helal olsun sana başkan, 3-4 yeğenini özel kalemden kadro vermişsin. Onların maaşını düzeltmişsin müdür yapmışsın. Hizmet alımlarının maaşını kestin üstelik 1500 kişinin içinde söz verdiğin halde. Maaşının düştüğünü öğrenen, adamını bulan hemen düzelttiriyor. Eski haline getiriyor. Siz de yalan çıktınız. Yeğene özel kalemden kadro ne ya haram olsun verdiğim oy.

 • Yüzde 15 sedat | 05 Ağustos 2019 10:59

  Lise mezunu diyip küçümsemeyin Lütfen. adam bütün belediyeyi dizayn etmeye kalktı. yazık kültür daire başkanlığı büyükşehir in en faal aktif çalışan birimiydi. Şimdi beceriksiz daire başkanı ve beceriksiz özel kalem kadrolu şube müdürü yeğen ile ne yapacaklar bakmalı.

 • Mehmet | 05 Ağustos 2019 10:53

  Akmercan yükleniyor.............

 • Kimliksiz | 05 Ağustos 2019 10:52

  Siz daha durun sayın Malatyalılar bunlar iyi günleriniz. Adam çıkıyor bi konuşuyor millet sen bizim babamizsin diye atlıyor. Bu adam Eski Malatya Belediyesi'nde personeline sıkan, Battalgazi Belediyesi'nde güvenlik görevlisini tokatlayan adam ne bekliyodunuz. Dua edin Allah'a ki hidayet versin başka da bi yol gözükmüyor.

 • 10 yılda acıköğretim lisesini zor bıtırdı | 05 Ağustos 2019 10:32

  battalgazi belediyesıde özel kalemde memur yaptı lise mezunu sedatı battalgazi belediyesınde mehmet gurkan yegeni özel kalemden kadro aldı bir bayan yegeninede yine battalgazi belediyesı özel kaleminden kadro verdi oda bildiklerimiz

 • hamza dağ | 05 Ağustos 2019 10:06

  bir yerlere saldırmanın nedenleri ortaya çıkmaya başladı,hele şu ihalelerde yapılsın bir bakalım kimlere verilecek,gürkanın battalgazide kimleri özel kalemden memur yaptığıda yakında ortaya çıkar acaba kaç tanesi gürkanın akrabası

 • Turan | 05 Ağustos 2019 09:48

  Koca Malatya Büyükşehir kültür sanat müdürü yapmak için bir tane lise mezunu bulmuş. Akraba olmasa bile ayıptır yazıktır günahtır. İmamoğlu Profesör, Doçent atarken siz lise mezunu atayın sonra da ehliyet liyakat sosyal entegrasyon.

BUNLARA DA BAKIN