Malatya Memur-Sen'den zam tepkisi

Kamu İşvereninin teklifinin geçirildiğini belirten Söylemez, ”Teklif gecikti siteminin ve tepkisinin ötesinde teklif geçiştirildi, masa önemsizleştirildi ve alın terimiz değersizleştirildi.dedi

Malatya Memur-Sen'den zam tepkisi
Malatya
Kamu İşvereninin teklifinin geçirildiğini belirten Söylemez, ”Teklif gecikti siteminin ve tepkisinin ötesinde teklif geçiştirildi, masa önemsizleştirildi ve alın terimiz değersizleştirildi.dedi

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber

Hükumetin zam teklifini değerlendiren Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Hüseyin Söylemez, "Kamu İşverenin toplu sözleşme masasına sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklif; gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip” dedi.

Hükumetin 5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisine gelecek yılın ilk 6 ayı için yüzde 3, 5, ikinci 6 ayı için yüzde 3, 2021’de ise ilk 6 ayda yüzde 3, ikinci 6 ayda ise 2 buçuk zam ve enflasyon farkı teklifin değerlendiren Memur-Sen Malatya İl Temsicisi Hüseyin Söylemez, "5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos günü gerçekleştirilen ilk oturumla başladı. 16 Ağustos’ta yani dün itibariyle de Kamu İşveren Heyeti, masaya ilk teklifini sundu. Kamu İşvereni, görüşmelerin 16 gününde, bizim tekliflerimizin kendisine iletilmesinden tam 22 gün sonra masaya teklif sundu. Kamu İşverenin toplu sözleşme masasına sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklif; gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip” diye konuştu.

Kamu İşvereninin teklifinin geçirildiğini belirten Söylemez, ”Teklif gecikti siteminin ve tepkisinin ötesinde teklif geçiştirildi, masa önemsizleştirildi ve alın terimiz değersizleştirildi. Toplu sözleşme sürecine dair sitem ve tepki cümlelerinin sayısının ve dozunun yükselmesi; Kamu İşvereninin masaya geç teklif sunma gayretinin ve sunduğu teklifin garabetinin semeresi olarak görülmelidir” ifadelerini kullandı.

Hükumetin masaya sunduğu ilk teklifin kabul edilemeyeceğini ifade eden Söylemez, “Güçlü Türkiye imkansız, büyük Türkiye anlamsız ve yeni Türkiye gereksiz fikri sabitinde debelenenler dışında hiç kimsenin aklına yatmaz, gönlünü rahatlatmaz. Hükumet; bu teklifin, yeni, büyük ve güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir.Daha da önemlisi hükumet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir” şeklinde konuştu.

Yapılan zammın hükümletin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu olmadığında belirten Söylemez, ”Bu oranlar, hükumet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Hükumetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor”diye konuştu.

Son Güncelleme: 17 Ağustos 2019 14:37

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz

Yorumlar / 7

 • Hükümet yanlısı sendika | 18 Ağustos 2019 20:20

  Hükümet yanlısı sendika hak mi alacak yerel seçimlerden sonra chp hdp belediyelerinde eylem yapan seçim olacak diye İstanbuldan çıkmayan Malatya da memurun yemeğini sds ni kesilmesine hicbirsey yapmayan hükümetten zam mi alacak güldürmeyin milleti yarım puan daha artirirlarsa imzalarlar hemen

 • Memur | 18 Ağustos 2019 20:08

  O toplantıda hanbay da mı var belediye memurlarinin hakkını çok aradı ya sıra genel memurlara geldi halbuki HANBAY ın hiç huyu değil itiraz etmek ama hayret bugün CİĞER yemiş herhalde

 • Cevdet | 18 Ağustos 2019 15:01

  Hüseyin Hanbay, belediye çalışanları ile ilgili hak arama mücadelesi konusunda inandırıcılığını kaybetmiştir.. Şimdi de memur-sen açıklamasında poz veriyor..Bu ne yaman çelişki..

 • Sedikaya giren herkes müdür oldu Bakın listeye | 18 Ağustos 2019 10:42

  Siz önce kendi memurlarin ic meselesini halledin size mi kaldı ülkenin tamamı.sds ,yemek paralarını cözdunuz gene zam kaldı.daire başkanı ve müdür olmak için sendikayı kullanıyoruz.maskide sendikacı şube müdürü ,zabitada sendikacı daire başkanı,itfaiyede sendikacı daire başkanı şube müdürü,Battalgazi de sendikacı şube müdürü.nasil hesap vereceğiz nasıl.

 • Tusubasa | 17 Ağustos 2019 21:26

  Herhalde resimdekilerden 1i daire başkanı olamadı, yoksa bu açıklama yapılmadı, örnek: hanbay

 • Koltuğum olsun gerisi ne olursa olsun | 17 Ağustos 2019 21:08

  Hanbay bey belediyede memurların hakkını çok savundu ya şimdide verilen zammı eleştiriyor !!! Koltuk uğruna memurlara sırtını dönen zatın samimiyetini sizlerin ferasetine bırakıyorum.

 • İhsan | 17 Ağustos 2019 16:37

  Hüseyin bey o Hanbay'ı kendinden ve Sendikadan ne kadar uzak tutarsan o kadar karlısın. Malatya öylesini daha görmedi. Adam belediyede bütün memurları resmen sattı. Kendisinden ve cemaatinden başka kimseye faydası olmaz.

BUNLARA DA BAKIN