Kayısıda tek söz sahibi Türkiye olacak

Türkiye, kayısı pazarında tek söz sahibi olmak için stratejik bir hamle yaparak dünyanın ilk lisanslı kuru kayısı deposunun temeli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından atıldı.

PAYLAŞ

Türkiye, kayısı pazarında tek söz sahibi olmak için stratejik bir hamle yaparak dünyanın ilk lisanslı kuru kayısı deposunun temeli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından atıldı.

‘Kayısının başkenti’ Malatya’daki Kuru Kayısı Lisanslı Deposu ve Borsası’nın temel atma töreninde konuşan Bakan Mustafa Varank, bu tesise 13 milyon euro’luk yatırım yapacaklarını açıkladı. Bakan Varank, hedeflerinin topyekun kalkınmış bir Türkiye olduğunun altını çizerek, “Bu yatırım ile kayısı ihracatında daimi üstünlük elde edeceğiz. Elektronik ürün senetleriyle kuru kayısı ticaretini kolaylaştıracağız. Bu senetler nakde çevrilebilecek” dedi.

“13 milyon euro’luk bir yatırım yapacağız”

“Şehrimize dünyanın ilk Lisanslı Kuru Kayısı Deposunu kazandıracağız” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Malatya dünyada yaş kayısı üretiminde yüzde 17’lik, kuru kayısı üretiminde ise yüzde 75’lik bir paya sahip. Yine kuru kayısıda, dünya ihracatının yüzde 60’tan fazlası bu şehirden yapılıyor. Yani ülkemiz açısından son derece stratejik bir tarım ürününden bahsediyoruz. Temelini attığımız bu Lisanslı Depo, Bakanlığımızın Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenecek. Buraya 13 milyon euro’luk bir yatırım yapacağız. Avrupa Birliği ve ülkemiz arasındaki mali işbirliği kapsamında 12 senedir Rekabetçi Sektörler Programı’nı uyguluyoruz. Program aracılığıyla farklı sektörlerde büyük ölçekli projelere mali destek sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz. Şanlıurfa’da Göbeklitepe ve Samsun Tekkeköy’de Lojistik Merkezi uyguladığımız programın izlerini taşıyan projelerden sadece birkaçı” ifadelerini kullandı.

“3 farklı lisanslı depoya 30 milyon euro yatırım yaptık”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte, bölgesel kalkınma konusunun artık Bakanlığın görev ve sorumluluğunda olduğunu dile getiren Bakan Varank, “Topyekün kalkınmış bir Türkiye hedefimiz var. Bunun için bölgelerimizin potansiyelini değerlendiriyor, büyümeye ve kalkınmaya katkılarını en yüksek seviyeye çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Temelini attığımız lisanslı depo da bu amaca hizmet eden bir çalışma. Bugüne kadar Giresun’da fındık, Şanlıurfa’da pamuk ve hububat alanında 3 farklı lisanslı depoya 30 milyon euro yatırım yaptık. Malatya’ya yapacağımız bu yatırım, kuru kayısının arz süresini uzatacak. Kayısının ortak kullanıma uygun bir şekilde işlenmesi ve paketlenmesi için gerekli makine ve ekipman burada yer alacak. Böylelikle, KOBİ’ler arasındaki işbirliğini ve KOBİ’lerin rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. Kuracağımız tesisteki elektrik ihtiyacının yüzde 40’ı, güneş enerjisiyle karşılanacak. Burada yine, ürün standardizasyonunu sağlamak üzere, gerekli test ve analizlerin yapılabileceği bir laboratuvar da kuracağız” diye konuştu.

“İhracatında dünya lideri olduğumuz kuru kayısıda, daimi bir üstünlük elde edeceğiz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Lisanslı depoculukla kuru kayısı borsasını da hayata geçireceğiz. Elektronik ürün senetleriyle, kuru kayısı ticaretini kolaylaştıracağız. Bu senetler sayesinde ürün teminat olarak kullanılabilecek, nakde çevrilebilecek ve üreticilerin nakit ihtiyacı hızlı bir şekilde karşılanabilecek. Senet sahipleri ürünleri hakkında güncel bilgi ve kontrol imkânına erişecek, böylelikle de ticari işlemler güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde yürütülecek. Hiç şüphe yok ki bu yatırım hem Malatya’ya hem de ülkemize katma değer olarak misliyle dönecek. İhracatında dünya lideri olduğumuz kuru kayısıda, daimi bir üstünlük elde edeceğiz.”

Törene eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Milletvekili Öznur Çalık katıldı.

İhlas Haber Ajansı

Malatya Sanal Haber

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Cevdet | 10 Kasım 2019 13:44

    Temel atma törenine kimseyi bulamadığı için semt konaklarında okuyan bebeleri açılışa getirmek bir başarı hikayesi.. Sevilmiyorsun işte...Ne STK, ne parti, ne kurumlar ne de her gördüğünde aşağıladığın belediye personeli.. Ve dâhi bu proje senin değil, Ahmet Çakır'ın döneminde hazırlanan proje..

  • Murat Doğan SELÇUK | 09 Kasım 2019 19:03

    Sanal Haber kime hizmet ediyor? Hâminiz kim siz onu söyleyin... Bu algı değiştirme operasyonunu kim yönetiyor? Bakanlığın finansörü olduğu bu projenin uygulayıcısı sizinde çok iyi bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediyesi ve Selahattin Gürkan başkandır. Temel atma törenide Mustafa Varank Bakanımızın katılımıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Haberin tek bir satırında bile Büyükşehir Belediyesine ve Başkan Selahattin Gürkan'a yer vermemeniz haber politikanızı açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Söylermisiniz neye ve kime hizmet ediyorsunuz? Neyin peşindesiniz? Vesselam...

BUNLARA DA BAKIN