Kültür-Sanat

Ekinözülü kadınların el emeği göz nuru, Malatya'daki evleri süslüyor Ekinözülü kadınların el emeği göz nuru, Malatya'daki evleri süslüyor
İnönü Üniversitesi Yayınevi önde İnönü Üniversitesi Yayınevi önde
Yeşilyurt Belediyesi'nden tarihi yapılara önem Yeşilyurt Belediyesi'nden tarihi yapılara önem
Elbistan'da çini kursu açıldı Elbistan'da çini kursu açıldı
Kemal Sunal, 3 Temmuz'da anılacak Kemal Sunal, 3 Temmuz'da anılacak
Kahve Konağı'nda 500 farklı obje sergilenecek Kahve Konağı'nda 500 farklı obje sergilenecek
Antep baklavasının fıstığı Kahramanmaraş'tan Antep baklavasının fıstığı Kahramanmaraş'tan
Tarihi lokantada 1 asırlık lezzetler Tarihi lokantada 1 asırlık lezzetler
Prof. Dr. Sezai Yılmaz Kütüphanesi açılışı yapıldı Prof. Dr. Sezai Yılmaz Kütüphanesi açılışı yapıldı
Kadınların emekli sanal sergiyle beğeniye sunulacak Kadınların emekli sanal sergiyle beğeniye sunulacak
İşleyerek güzelleştiriyor, taleplere yetişemiyor İşleyerek güzelleştiriyor, taleplere yetişemiyor
Resmi makamlar giremedik dedi, vatandaş girip görüntülemeyi başardı Resmi makamlar giremedik dedi, vatandaş girip görüntülemeyi başardı
Bin 200'e yakın kiliseye ismi verilmişti, mezarının bulunması için kazılar başladı Bin 200'e yakın kiliseye ismi verilmişti, mezarının bulunması için kazılar başladı
Harput'ta yapımına başlanan cam seyir terası şekillenmeye başladı Harput'ta yapımına başlanan cam seyir terası şekillenmeye başladı
Taş evler turizme kazandırılmayı bekliyor Taş evler turizme kazandırılmayı bekliyor
Kültür-Sanat Haberleri

Taş evler turizme kazandırılmayı bekliyor

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde kayalıkların oyulmasıyla yapılan Roma Dönemi'ne ait taş evler ve kaya mağaraları, görenleri hayran bırakıyor.

Kahramanmaraş'ın unutulmuş değerlerini minyatüre taşıyor

Kahramanmaraş'ta öğretim görevlisi Ahmet Akkurt, öğrencilerinden ve ailesinden arta kalan zamanlarında kentin unutulmuş değerlerini minyatüre taşıyor.

Büyükşehir Taşhoron kilisesini restore ediyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, restorasyon çalışmaları devam eden Taşhoron Kilisesi'nde incelemelerde bulundu.

100. Yıl Etkinlikleri Almanak Haline Getirildi

Sivas Kongresi'nin 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında 100'ün üzerinde yapılan etkinlik ile 4 Eylül Sivas Kongresi'nin önemini anlatan makaleler almanak haline getirildi.

Tarihi konak turizmin hizmetinde

Kahramanmaraş'ta tarihi Zabun Konağı, restore edildikten sonra şimdi yöresel yemeklerin sunulduğu restoran olarak hizmet veriyor.

Bıçaklar Kurban Bayramı için bileleniyor

Kahramanmaraş'ta Kurban Bayramı öncesi bıçakçı esnafı mesaiye başladı.

Yeni keşif kanyonlar turizme kazandırılıyor, ilk somut adım atıldı

Elazığ'da geçmişi milyonlarca yıl öncesine dayandığı belirlenen, ancak yeni keşif olarak 2 yıl önce ortaya çıkartılan Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarının turizme kazandırılması için somut adım atılarak, iskeleler yapıldı.

Sivas Valisi Ayhan'dan büyük kültür hizmeti

Sivas Valiliği tarafından hazırlanan '100 Yıl Önceki Ruhla Sivas Kongresi'nin 100. Yılı' almanağı çıktığı günden itibaren büyük ilgi görüyor. Sivas Valisi Salih Ayhan'ın talimatı ile hazırlanan eserde, Sivas'ın bilinmeyenleri ile ziyaret edilecek yerler hakkında detaylı bilgi veriliyor.

İnönü üniversitesi Kütüphanesi'ne Covid-19 ayarı

Malatya İnönü üniversitesi Kütüphanesi'nin kullanımı ile ilgili Covid-19 mücadelesi kapsamında düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme ve kurallara uymayanların ise kütüphaneden yararlanamayacağı duyuruldu.

Tarihi Harput'ta normalleşme süreci yoğunluğu

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine giren 4 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Elazığ'ın simgesi medeniyetler beşiği Harput Mahallesi kısıtlama kaldırılmasıyla ziyaretçi yoğunluğu yaşadı.

Abdal Halil Ağa'nın torunlarından davul şov

Kahramanmaraş'ta restorasyonu tamamlanan Tarihi Maraş Kalesi'nde davulcular hünerlerini sergiledi.

Ankuzu Baba Dağı, muhteşem manzarası ile dikkat çekiyor

Elazığ'da evliyalar diyarı olarak bilinen tarihi Harput Mahallesi'ne yer alan Ankuzu Baba'nın türbesinin bulunduğu ve ismini ondan olan dağ kuş bakışı manzara ile kentin doğal güzelliği gözler önüne seriyor.

38 yıldır duvarları resimleriyle güzelleştiriyor

Kahramanmaraş'ta eğitim almadan yeteneğini kendi çabasıyla geliştiren Ressam Pertav Başak, 38 yıldır okul ve sokak duvarlarını çizdiği resim ve boyalarla güzelleştirdi.

Sarp kayalıklarda dini yapı

Adıyaman'da sarp kayalıklar oyularak yapılan ve yeni tespit edilen dini yapı tescile sunulacak.

4 bin yıllık 'Harput' ziyaretçilerine kavuşmayı bekliyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren 4 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Elazığ'ın simgesi, medeniyetler beşiği Harput Mahallesi'ne, korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle konulan ziyaretçi kısıtlaması 65 gündür sürüyor. Camilerden 5 vakit ezan sesinin yükseldiği ancak tarihi mekanlar ile türbelerin öksüz kaldığı mahallenin yeni normalleşme sürecinde belirli tedbirler kapsamında ziyarete açılmasının planlandığı öğrenildi.

Koko’ filminin çekimleri Malatya’da yapılacak

Koko’ filminin çekimleri Malatya’da yapılacak.

Turizme hizmet edecek 125 yıllık konak restore ediliyor

Elazığ'ın Ağın ilçesinde bulunan ve turizm açısından önemli bir yer teşkil etmesi planlanan 125 yıllık 12 odalı 2 salonlu konakta restorasyon başladı.

Elazığ'da Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağı araştırılacak

Fırat Üniversitesi (FÜ) İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından, Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağına tarihlenen alanların arkeolojik yüzey araştırmalarına başlanacağı bildirildi.

Farklı oluşumuyla dikkat çeken Karanlık Mağara'da inceleme

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, bir süre önce keşfedilen ve farklı oluşumlarıyla dikkatleri çeken karanlık mağara da incelemelerde bulundu.

Toplam 338 haber.