Başkan Gürkan’ın bazı yetkileri ilçelere devredilecek

AK parti yönetimi İstanbul, Ankara Malatya gibi büyükşehirlerde ilçe belediyelerinin yetkisinin arttırılması planlanıyor.

Başkan Gürkan'ın bazı yetkileri ilçelere devredilecek
Siyaset
AK parti yönetimi İstanbul, Ankara Malatya gibi büyükşehirlerde ilçe belediyelerinin yetkisinin arttırılması planlanıyor.

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber

Başkan Gürkan’ın bazı yetkileri ilçelere devredilecek’

AK parti yönetimi İstanbul, Ankara  Malatya gibi büyükşehirlerde ilçe belediyelerinin yetkisinin arttırılması planlanıyor. Merkezin görev alanında olan bazı işlerin yerel yönetime geçeceği belirtiliyor.
Yerel yönetimlerin öz gelirlerinin de arttırılacağı çalışma ile belediye çalışmalarının daha verimli ve etkin hale getirilmesi hedefleniyor. Çalışma ile belediyelerin icraya yönelik gücünün artırılacağı belirtilirken, bu amaçla yerel yönetimlere yeni yetki ve görevler verilecek. Merkezin görev alanında olan bazı işler, büyükşehir belediye başkanlıkları yerine ilçe belediyelerine devredilecek. Öncelikle ilçe belediyeler ve yeni kazanılan illerin mali kaynakları güçlendirilecek. Çalışma ile belediye üst yönetimlerinin belediye başkanıyla birlikte göreve gelmesi ve görevden ayrılması sağlanacak.
Hürriyet Gazetesi Gizem Karakış’ın haberine göre AK Parti kaynakları çalışmayla ilgili şunları söyledi: “Yerel yönetimlerle ilgili çalışma önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek. Belediyelerin, yerel yönetimlerin daha güçlü olması önemli. İlçelerimizin de büyük şehirlerin de mutlaka güçlü olması, yetkileriyle birlikte kaynaklarının da artması ve halkımıza en yakın birimler olarak çok daha güçlü hale gelmesi lazım. Yerel yönetimler ne kadar iyi işlerse, yerel kalkınma da yerel refah artışı da o kadar yüksek oluyor.” 
Meclis’te bu tasarı geçmesinde halinde Başkan Gürkan’ın bazı yetkileri İlçe Belediye Başkanlarına devredilecek.

Son Güncelleme: 03 Eylül 2019 11:43

HABERİ PAYLAŞ!

Habere Yorum Yaz

Yorumlar / 1

  • Zalım zalım | 03 Eylül 2019 15:39

    Her konuyu evirip çevirip büyükşehir belediyesi diye haber yapıyorsunuz ya.. Bu başarınızdan ötürü tebrik etmek lazım aslında sizi ve yandaş ekibinizi.!!!?

BUNLARA DA BAKIN