Yeni Şafak Gazetesi'nde Kemal Öztürk'ten Malatya'ya Eleştiri

Yeni Şafak Gazetesi'nde Kemal Öztürk'ten Malatya'ya Eleştiri

Yeni Şafak Gazetesi'nde Kemal Öztürk'ten Malatya'ya Eleştiri
Gündem
Yeni Şafak Gazetesi'nde Kemal Öztürk'ten Malatya'ya Eleştiri

Haber Editörü: Malatya Sanal Haber

Yeni Şafak Gazetesi'nde Kemal Öztürk köşesinde Şehirler rekabete girerse ne olur? diyerek Malatya da çok sevdiğim şehirlerdendir. Bu şehrin de potansiyelinin çok güçlü olduğuna inanırım. Şehir, yeni açılan müzeler, sanat sokağı, parklarla güzelleşti ancak buranın ülke genelinde bir çekim merkezi olması sağlanamadı. Oysa kaysı gibi Malatya işi yiyecekler, Bey Dağı, at çiftlikleri, doğası, yerel müzik gibi insanları cezbedecek çok şeyleri var. dedi 

İşte Köşe Yazısınından bir kesit

Konferanslara davet edildiğimde, şehirlerde konferansın haricinde birkaç şey daha yaparım. Siyasi ortama bakar, nabız tutarım. Ayrıca düşünce ve kültür konusunda fikir alışverişinde bulunurum. Bu bana ülkenin genelindeki gelişmelerle ilgili bir kanaat kazandırır.

Tabi şehrin doğasını, tarihi mekanlarını gezer ve geleneksel yemeklerini tadarım. Bunu söylememe gerek yok sanırım!

Son birkaç ayda ona yakın şehirde bulundum. Şehirlerin gelişmişliklerini, kültürel olarak yaptıklarını ve diğer şehirlerle rekabet etmek için ne durumda olduklarına dikkat ettim.

Bazı şehirlerin tatlı bir rekabet içine girdiğini, şehir aktörlerinin gayretli çalışmalar içinde olduğunu, bunun da şehre çok güzel şeyler kazandırdığını gördüm.

ADIYAMAN’IN NEMRUD’U, KONYA’NIN MEVLANA’SI, MALATYA’NIN KAYSISI

Adıyaman’da, kış günü Nemrut dağına çıktığımda gördüğüm manzara çok etkilemişti beni. Oradaki tarihi dokunun, şehrin çevresine ve içine de yayıldığını gördüm. Ancak bunların ortaya çıkartılması ve yerli yabancı turist için cazibe merkezi yapılması gerekir. Bu eksik.

Konya’ya uzun aradan sonra gittiğimde, şehrin biraz atalet içinde olduğunu gördüm. Oysa tarihi eserleri, Mevlana, harika doğası ve tarihi ilçeleriyle diğer şehirlere fark atabilecek güce sahip. Ulaşım sorunları yok, ülkenin tam merkezinde yer alıyorlar. Mevlevi mutfağı aslında gastronomi tarihi açısında çok önemli yere sahip. Bunun ortaya çıkartılması ve yaygınlaştırılması için yeterli bir çalışma göremedim. Konya, ciddi projeler hazırlasa, uluslararası düzeyde bir ilgi merkezi olmaya aday. Yine de şehrin gönlümüzde yeri ayrı.

Malatya da çok sevdiğim şehirlerdendir. Bu şehrin de potansiyelinin çok güçlü olduğuna inanırım. Şehir, yeni açılan müzeler, sanat sokağı, parklarla güzelleşti ancak buranın ülke genelinde bir çekim merkezi olması sağlanamadı. Oysa kaysı gibi Malatya işi yiyecekler, Bey Dağı, at çiftlikleri, doğası, yerel müzik gibi insanları cezbedecek çok şeyleri var.

ŞEHİRLER REKABETE GİRERSE ÇOK ŞEY KAZANIR

Şehirlerin rekabete girmesi, onların gelişmişliğini arttırır. Bazı şehirlerimiz dünyada rekabet edecek potansiyele sahip. Hiç abartmıyorum. Ülkemiz dünyada eşi benzeri olmayan güzellikleri, dünyada markalaşacak şehirleri olan bir yerdir.

Ancak bunun için şehir yöneticilerinin iç çekişmeleri bırakıp, güç birliği yapması lazım. Vali, belediye başkanı, odalar, sivil toplum kuruluşları, kent konseyleri, yerel medya ortak bir hedef, ortak bir proje ve orak bir hayal etrafında birleşse, şehirlerine çok şey katarlar.

Lakin çoğu şehirlerde politik, ekonomik ve sosyal çekişmelerin kısır bir döngü haline geldiğini üzülerek görüyorum. Bu da şehirlerin gelişmesini, tanınmasını ve markalaşmasını engelliyor.

Umarım yeni dönemde bunlar değişir.

Son Güncelleme: 18 Ocak 2019 21:32

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN