ŞİMDİ MALATYA ZAMANI!..


Ülke olarak artısı eksisiyle canhıraç bir şekilde geçen bir seçimi daha geride bıraktık. Elbette seçimin genel sonuçları ve kurulması beklenen hükümet çalışmalarının olası  bazı senaryoları üzerinde durmayacağım.

 

Seçimin Malatya'yı ilgilendiren kısma dikkat çekmek istiyorum.


7 Haziran seçim sonucuna bakıldığında Malatya'da 6 milletvekilinden  5 ' ini Ak Parti ve 1 ' ni de CHP'nin aldığını görüyoruz.


Oysa haberde de görüldüğü gibi Malatya sadece 6 vekilli bir şehir değil. Ülke genelinde farklı partilerde olmak üzere Malatya'lı 26 milletvekili bulunmaktadır. Sayı az değil. Malatya'lı Milletvekili  profiline bakıldığında renkliliğin had safhada olduğu da görülmektedir. Türk, Kürt, Alevi, Ermeni milletvekillerinin olduğu Malatya, demek oluyor ki tam bir ülke Mozaiği görünümünde ve Türkiye evreninin küçük bir örneklemi konumunda.


Bence Malatya'lı 26 milletvekilinin tamamı en kısa bir zamanda bir araya gelerek baba ocağı Malatya için bir takım faaliyetlerde bulunmalıdır. Menşei, ırkı, dili, dini, ideolojisi, partisi farklı olsa da ortak bir değer olan Malatya etrafında toplanabilirler.

 

Milletvekilleri Malatya'ya ne gibi bir yenilik katabaliriz ' in derdiyle dertlenerek hizmet noktasında ve bir çok alanda Malatya'yı, yani ana ve ata topraklarını, şaha kaldırmanın yollarını aramaları gerekmektedir. İşe öncelikle Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Malatya için verdiği müjdeler 'in bir an önce hayata geçmesi için başlamaları gerekmektedir.

 

Yeni bir devlet üniversitesi, hastane projeleri, hızlı tren, yılan hikayesine dönen kuzey ve güney çevre yolları, sahil yolu ve kayısı Malatya’nın öncelikleridir.


Önemli olan bunların zamana yayıılmadan bir an önce hayata geçmesidir. Kanaatimce Hep birlikte el ele vererek bu işlerin takipçisi olunduğu takdirde ancak bir sonuca ulaşılabilir. Yoksa sadece bir kuzey çevreyolu muhabbetinden Malatya 20 yılını harcadı.

 


Bakıyorsunuz diğer illerde çok kısa sürede hayata geçen projeler Malatya’nın yıllarını alabiliyor.

 

Doğunun lokomotifi ipek yolu konumunda Malatya için çevreyolu ve hızlı trenin şuan faaliyette olması gerekmez miydi? Fiskobirlik ve Tarsim gibi kayısı için de bir Birlik oluşturmak için daha ne beklenmektedir? Malatya’nın ticaretini ve turizmini ayağa kaldıracak ve çokta uzun olmayan bir sahil yolu Malatya'ya değmez mi?


Bir şehir hastanesiyle sağlık konusunda Özal'ın açtığı yolda yürümek yerine koşmamalı mı Malatya’nın?


Malatya 6 vekille elbette önemli şeyler yapmıyor değil. Ama 26 vekilin bir araya gelerek oluşturacağı sinerjiyle hareketlilik tam 6 katına çıkar. Bu da Malatya için değer herhalde...
  

v_altun44@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
18Mar

BEDİR'DEN ÇANAKKALE'YE

12Mar

AKİF VE İSTİKLAL MARŞI

23Ağs
06Ağs
28Tem

ABD, MALATYA VE BBC