MALATYA'YA YENİ HAVALİMANI


Bir önceki yazımızda bir şehrin giriş kapılarının çok önemli olduğuna ve Malatya’nın bu konuda hak ettiği konumu bir türlü yakalayamadığına değinmiştik. Malatyalıların sivil bir havalimanlarının olmadığını, askeri havaalanıyla ancak seyahatte bulunduklarını bunun da gelecek vizyonu hayali kuran bir şehre yakışmadığını söylemiştik.

Malatya’daki Erhaç havaalanı şuan ihtiyaca cevap veremez halde. Elbistan, Baskil, Çelikhan gibi çevre illerin ilçelerinin de sık kullandığı Erhaç, bu haliyle Malatya’ya yakışmıyordu. Hele bir de Malatyalıların uçuş için Elazığ havalimanını kullanmak zorunda kalmaları tam trajedik bir hadise. Bu siyaklarla Malatyalı bakan sn. Bülent Tüfenkçi’ye bir çağrıda bulunduk ve bir an önce Malatya’ya sivil havalimanı yapmaları gerektiğini ifade ettik.

Nihayet Bakan Tüfenkçi, geçen gün bir TV programında bu konuya değindi. En azından mevzuunun farkında olduklarını dile getirdi. Yaptığı konuşmada Malatya’ya yeni ve sivil bir havalimanı için gerekli çalışmaların başlatıldığını ve konu ile ilgili Ulaştırma Bakanı ile görüşmelerin başlandığını ifade etti. Bu iyi bir gelişme, ancak bu konu sadece görüşmelerle halledilecek bir konu değildir. Takipçisi olmazsanız, 1,2 yılda yapılacak sivil havalimanı 10 yılda bile yapılamaz hale gelir. Tıpkı çevre yolu gibi… Yıllardır çevreyolunun ihalesi yapıldı, yapılacak haberleriyle bir nesil büyüdü. Bu iş takip meselesi… Diğer şehirlerde bir iki yılda halledilen çalışmaların Malatya’nın yıllarını alması Malatyalıların canını bir hayli sıkmaktadır. İnşaallah sivil havalimanı da yapıldı, yapılacak haberleriyle yıllarımızı almaz ve bir an önce hizmete sokulur.

Malatya’nın sivil havalimanına çok ihtiyacı var. Bir o kadar da uçuş sefer sayılarının arttırılmasına ihtiyacı var. Nedendir bilinmez, yolcu sıkıntısı yaşanmamasına rağmen geçen sene 2 olan THY Ankara seferi 1’e indirildi. Ankara’ya gidecek yolcuların hatta siyasetçilerin, Elazığ Havalimanını kullanması ibret verici bir durumdur. Demek ki Malatya’nın siyasetçileri var ama Malatya’yı sahiplenen devlet adamları yok yorumlarına neden oluyordu bu durum. Temennimiz bu imajın bir an önce yıkılması…

v_altun44@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
18Mar

BEDİR'DEN ÇANAKKALE'YE

12Mar

AKİF VE İSTİKLAL MARŞI

23Ağs
06Ağs
28Tem

ABD, MALATYA VE BBC