KOALİSYONA KIRMIZI KART!


Son bir yılda dört seçim geçirdik. 2 genel seçim 1 Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 1 de yerel seçim. Yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi bir şekilde beklenen sonuçlarla sonuçlandı fakat 7 Haziran seçim sonuçları hiç beklenmiyordu. Sadece Ak Parti açısından değil tüm partiler açısından beklenen sonuçlar değildi. Ak Parti iktidar olmayı kaybetmiş, MHP yükselişe geçmiş, buna paralel olarak HDP de oylarını ikiye katlayarak tam 80 vekil çıkarmayı başarmıştı.

Herkesin kafasında aynı soru vardı? Koalisyon ama kiminle? Aslında düğümü Bahçeli 7 Haziran seçim akşamında çözmüştü. Bu böyle olmaz! Ne demek, HDP ile aynı vekile sahip olmak? Bahçeli, seçim tekrarlanacak dedi ve öyle de oldu. Bahçeli belki de bu haliyle ileri görüşlülüğünü! göstermiş oldu ancak hesaplamadığı bir şey vardı.

O hesaplamadığı şey 1 Kasım’da geldi bumerang gibi milliyetçi hissiyata sahip vatandaşların kalbine indi. 7 Haziranda HDP ile aynı oranda vekil sayısını hazmedemeyen MHP, bu sefer HDP’nin çok altında vekil ancak çıkarabildi. 7 Haziran seçimlerinde iki parti arasındaki oy makası da 1Kasım’da daraldı ve 3 puan olan fark 1 puana geriledi.

MHP ve HDP 7 Haziran seçim sonuçlarına çok aşırı güvendi. İki parti de bu aşırı özgüvenle sorumsuz davranarak tabanlarının seslerine kulaklarını tıkadı. MHP her şeye hayır diyerek tabanından 4,5 puanlık bir hayır yedi. HDP de öz yönetim, özerklik gibi safsatalara sarılarak barışa hayır dedi ve seçmenlerinden 2,6 puanlık bir hayır yedi.

CHP’ye gelince, istikrarlı! bir parti… Oy oranını ne çok düşürüyor ne de çok yükseltiyor. Halinden de memnun gibi… O zaman konuşmaya gerek yok…

Ak Parti 5 aylık kısa bir sürede nasıl oldu da oylarını 8 puan artırarak %49’u, yani eski ihtişamlı dönemlerini, yakaladı? Kendileri zaten itiraf etmişlerdi. Halktan biraz koptuk, fabrika ayarlarımıza geri döneceğiz demişti partini önde gelen isimleri. Sadece bu kelimeyi söylemeleri bile yetti demek ki… Halk inandı bu söylemine ve %49’u verdi. 7 Haziran’da aslında Ak Parti’ye bir sarı kart verilmişti. Soğukkanlılıkla sarı kartın gereğini yerine getiren Ak Parti, oyuncu değişiklikleriyle oyuna devam etti.

7 Haziran’da Ak Parti’ye sarı kart gösteren milli irade, 1 Kasım’da koalisyona kırmızı kart göstermiş ve oyunu da bitirmiş oldu.

Bu seçimler yine gösterdi ki, içimizde hala sandığa güvenmeyenler ve sandık tek başına demokrasi değildir diyenler var. Sandık her şey değildir gibi boş sözlerle Türkiye’de kurulan sandıkları, Ortadoğu’da kurulan sandıklara benzetme gafletine ısrarla düşenler var.

Bütün bunlar gösteriyor ki, Sözcü gazetesi gibi “sandığa giderken yanınıza almayı unutmayınız” sözünün altına kocaman bir beyin resmi çizip seçmene hakareti demokrasi sayan güruh sanırım bu ülkede var olmaya devam edecek.

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
18Mar

BEDİR'DEN ÇANAKKALE'YE

12Mar

AKİF VE İSTİKLAL MARŞI

23Ağs
06Ağs
28Tem

ABD, MALATYA VE BBC