KİTAP ŞEHRİ MALATYA


 

Kitap fuarlarının olduğu şehirlere gıpta ile bakardık. Neden ilimizde de bir kitap fuarı yok diye sormadan kendimizi alamazdık. Oysa Malatya, hakiki manada bir kitap şehridir. Entelektüellik bakımdan Türkiye’de parmakla gösterilebilecek bir ildir.

 

Kitap fuarı, 2012 yılında zamanın valisi Ulvi Saran Beyin büyük çabalarıyla Malatya’mıza kazandırılmıştı. Şimdi de Uluslar arası kitap fuarı hüviyetine kavuştu. Ama hala Tüyap’ın (Tüm Fuarcılık Yapım A. Ş.) Malatya’daki kitap fuarını uhdesine almamasına bir anlam veremiyorum. Bilindiği gibi bu tür fuarlar ülke genelinde Tüyap tarafından organize edilmektedir. Varsın almasınlar. Onlar almasa da Malatya, fuarını paşa paşa yapar onu uluslar arası hüviyetine dahi getirir. Nitekim bu sene ki 2015 Kitap fuarı, aynı zamanda Uluslararası Kitap Fuarı olarak tanıtılmaktadır.

 

Bilmem bilir misiniz, Malatya ekolünden bahsedilir hep. Malatya, Türkiye’de öyle bir isim yapmıştır ki, ekol kelimesinin içini dolduracak şekilde gerçek manada bir fikir ve düşünce şehridir. Adeta Üniversite görevi görmüştür Malatya Ekolü. Çeşitli alanlarda Malatyalı ünlü isimlerin var olması tesadüfî değildir. Sebebi, Malatyalıların tabiri caizse kalıbına sığmamasıdır. Kendini olduğu şekilde kâfi gören, olduğuyla kabul gören insanlardan müteşekkil bir şehir olmamasıdır. Hep bir adım ötesini düşünen, orayı hayal eden ve o noktaya ulaşma peşinde koşan bir özelliğe sahip Malatya ve insanları.

 

Üniversitede tarih dersimize giren bir hocamızın söylediği hala kulaklarımda çınlanmaktadır. Şöyle demişti tarih hocamız: “Malatya, tarihten bu yana Devlet kademelerinde sürekli var olmuş, Devleti yaşatmış kadim bir şehirdir. Zannediyor musunuz ki, Malatya’da 2 Cumhurbaşkanının çıkmış olması tesadüfîdir? Tarihini açıp okuduğunuzda hiç de tesadüf olmadığını göreceksiniz.”

 

İlim şehridir Malatya. Özellikle Selçuklular zamanında Malatya, ilmi öncülüğüyle bilinen bir merkezdir. Battal Gazi, Sadrettin Konevi, İbn Arabi, Fuzuli, Niyazi Mısri, Abdullah Fahri Baba, Abdurrahman Efendi, Arapkirli Ömer Baba, Boranlı Mustafa Baba, Hamid-i Aksarayi, Keşşaf Hoca, Somuncu Baba, Tacüddin-i Veli bunlardan sadece birkaç tanesidir. Malatya doğumlu olmasalar da ilim adamları, Malatya suyunu mutlaka içmiştir. En önemlisi de dışarıya ilim ihraç eden bir şehirdir Malatya.

 

Bir kültür mozaiğidir Malatya. Farklı kültürden, farklı dillerden, farklı dinlerden ve farklı ırklardan insanlar bir arada yaşar Malatya’da. Fakat bu farklılıklar hiçbir zaman kavgaya mahal vermez. Bir arada yaşama kültürü oldukça gelişmiş bir şehirdir Malatya. Farklılıkların sözde değil özde zenginlik kabul edildiği bir şehirdir. Ortak değerler etrafında kolay bir şekilde toplanabilen insanlar yaşar Malatya’da.

 

Malatya, değerleriyle kendini insana sevdiren özelliğe sahip bir şehirdir. Bilinmesi gereken pek çok şey var Malatya ile ilgili, fakat köşemizin de bir sınırı olduğu için, en iyisi, siz değerleri Malatyalı hemşerilerime, Malatya’nın bütün özellikleriyle anlatıldığı bir kitap önereyim: “SAADET ŞEHRİ MALATYA” Yazımızın başlığını da bu eserden esinlenerek attık. İlk kez, 2015 Malatya Kitap Fuarında Beyan Yayınları standında okuyucunun karşısına çıkacak olan Malatyalı yazar Şevket Başıbüyük’ün kaleminden uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkmış bir eser.

 

Malatya’yı, tarihiyle, kültürüyle, folklorüyle, oyunlarıyla, cadde ve sokaklarıyla, ab-ı hayat sularıyla, ünlüleriyle, kayısısıyla, hatta delileriyle kısacası her yönüyle ele alan bir eser. Yani anlayacağınız hiçbir ayrıntıyı ihmal etmemiş bir eser. Yedi’den Yetmiş’e herkesin başucunda bulunması gereken bir eser.

 

Yazımızı kitap’ta yer alan bir cümle ile bitirelim: Malatya söz konusu olduğunda, “şehir dedikleri gönüldür…”

 

ŞAMPİYON ŞEHRİN ŞAMPİYON TAKIMI

Yeni Malatyaspor bu sezonu şampiyon bitirerek PTT 1. lige yükseldi. Yukarıda Malatyanın ortak değerlerinden bahsettim. Malatyaspor da o ortak değerlerden bir tanesidir. Şampiyonluğun tüm şehri nasıl sevince boğduğunu geçen pazar gördük. Farklı düşünceden siyasilerin kol kola görüntü vermesi, güzeldi. Temennimiz bu görüntülerin hep devam etmesi yönünde. Sözü uzatmadan şampiyon takımı kutlayalım ve gelecek sezon için başarılar dileyelim.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
18Mar

BEDİR'DEN ÇANAKKALE'YE

12Mar

AKİF VE İSTİKLAL MARŞI

23Ağs
06Ağs
28Tem

ABD, MALATYA VE BBC