AKİF VE İSTİKLAL MARŞI


 

Bugün İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 96. yıldönümüydü. 96 yıl önce 12 Mart 1921'de tarihinden akan pınarı kaderin üstündeki kaderi yaşayan bir milletin mayasına işleyen Akif, bir ulusa değil umutların tükendiği zannedilen ümmete sesleniyor.

 

İstiklal Marşı istikbalin istiklal mührüdür. Akif, seküler kemalist zihniyetin dayattığı şekilde anlaşılacak bir yazar değildir, İstiklal Marşı da bir anda öylesine yazılmış herhangi bir marş değildir. İlhamını tarihinden, dininden, peygamberinden almış bir marştır. Her mısrası ayet ve hadis ışığında kaleme alınmış bir haykırıştır, bugüne ve yarına…

 

İstiklal marşının ilk kelimesi Efendimiz(s.a.v)’in mübarek ağızlarından çıkan bir kelimeyle başlar.

Korkma, Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak

Evet, Korkma. Efendimiz (s.a.v) hicret sırasında yol arkadaşı Hz. Ebubekir’le Sevr mağarasında gizlenirken müşrikler mağaranın kapısına gelir ve Hz. Ebubekir mağara kapısından müşrikleri görünce korkar. Efendimiz (s.a.v) Hz. Ebubekir’in korktuğunu görünce kendisine; “La tahzan, innellaha me’ana”  (korkma, Allah bizimle beraberdir) sözüyle teselli vermeye çalışır. Burada Efendimiz(s.a.v)’in buyurduğu “korkma” sözcüğü mağaranın kapısına kilit olmuş, mağarayı ağlara bürümüştü.

 

Akif de bu kelimeyi alır İstiklal marşının girişine, giriş kapısına anahtar olarak yerleştirir. Kur'an-ı Kerimde Allah (c.c) “beni anın ki ben de sizi anayım” buyurur. Efendimiz (s.a.v) bu ayetin gereğini yapmıştı. Akif de o zor zamanda Allah’ı anarak Allahın milletini anmasını ister.

 

Akif her şiirini dinden ilham alarak yazmıştır. Akif dindar bir insandı. Sıradan dindar biri değil ama. Kur’anı hıfzetmiş, Tefsirini yazmış, Mısır’a gittiğinde bütün Mısır’ı arkasına alarak namaz kıldırmış bir mütefekkir ve âlimdi. Akif’in dindarlığını bir kenara koyarak istiklal marşı başta olmak üzere onun hiçbir şiirini anlayamazsınız.

 

İstiklal Marşı’nın kabul edildiği tarihle ilgili bir gerçek sürekli geçiştirilmiştir. İstiklal marşının yazıldığı ve kabul edildiği 12 Mart 1921 tarihine bakıldığında aslında o tarihte henüz Türkiye Cumhuriyeti kurulmamıştır. Ne demek bu şimdi?

Şu demek; İstiklal marşı yazıldığında Osmanlı yönetimi hâkim. Osmanlı anayasasıyla memleketin yönetildiği bir zamanda İstiklal Marşı kaleme alınmış ve kabul edilmiştir. İstiklal marşı her marş gibi bir ulus devlete bir insana yazılmamıştır. İstiklal marşı bir millete yazılmış ve Osmanlıdan bize kalan bir mirastır. Bunu en iyi Osmanlı ile Türkiye Cumhuriyeti'ni birbirinden ayıranlar anlamalıdır. Osmanlıyı düşman gören sözde ulusalcılar...

 

Sonuç itibariyle diyebiliriz ki, İstiklal marşı bir ulusun değil makûs talihini yenen, İslam’ın ayağa tekrar kalkmasını sağlayan bir milletin destanı ve bağımsızlık sembolüdür.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
18Mar

BEDİR'DEN ÇANAKKALE'YE

12Mar

AKİF VE İSTİKLAL MARŞI

23Ağs
06Ağs
28Tem

ABD, MALATYA VE BBC