Ya Millet Bahçesi olmasaydı?


Yıkmak kolay bir iş değildir.

Yıkarken ince eleyip sık dokumak gerekir.

Tüm hassasiyetleri gözetmek ve düşünmek zorundasınız.

Yıktığınız her ne ise orada insanların anıları vardır.

O mekan sayısız hatıralara ev sahipliği yapmıştır.

Başarıların yaşandığı, bayramların yapıldığı, konserlerin düzenlendiği, resmigeçit törenlerinin yapıldığı daha da önemlisi yıktığınız yer Malatya’da sporun alt yapısının oluşturmuş ise orayı yıkarken daha da çok düşünmek zorundasınız.

Biz nereyi neden yıkıyoruz diye anlatmalısınız.

Ama yıkarken bile bir tören düzenlemek çok da doğru bir iş değildir. Nitekim TOKİ Emlak Daire Başkanı Dursun Baştürk’de şaşkınlığını yıkım töreninde açıkladı. İlk defa bir yıkım törenine katıldığını ifade etti.

Rahmetli İnönü, Ecevit, Menderes, Demirel, Erbakan, Türkeş, Özal dönemlerini yaşayan Malatyalılar da böyle bir yıkım törenini şimdiye kadar ne yaşadılar, ne gördüler, ne de duydular.

O nedenle yıkımın asla bir töreni olamaz.

Ama yeni her şeyin töreni olur.

Evet Malatya’da siyasetçilerimiz yeni bir stat yapma karşılığında Malatya İnönü Stadının bulunduğu alanı tüm spor tesisleriyle birlikte yeri karşılığında TOKİ’ye 2011 yılında törenle devretmişlerdi. TOKİ İnönü Stadı ve çevresindeki 44 dönümlük alanın sahibi olmuştu. Karşılığında İnönü Üniversitesinden alınan 180 dönüm arazi üzerine bir stat yapacak ve diğer tesisleri ise Şeker arazisine yaparak çok değerli arazinin sahibi olacaktı. Nitekim oldu da.

O günlerde de basında bu yer takasının doğru olmadığını, Stadın bir başka yere değil olduğu yere yapılmasını savunarak anlatsak da dinletemedik. TOKİ 2012’de stadı ihale etti inşaata başladı, bu sırada 2014 yerel seçimleri yapıldı Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ortaya çıkarak, DSİ yeri, İnönü Stadı ve çevresi, Sanat Okulu ile Kız Lisesi yerini de kapsayarak Hürriyet Parkına kadar alanda Yeşil Kuşak projesi uygulanmasını önerdi. O zamanlar Hayal denilen bu proje zamanla destek ve sempati gördü. DSİ yeri alınmıştı ancak yerine Battalgazi Belediye Binası yapılmış, Kız Lisesi yeri okul karşılığında alınmıştı. Geriye Stat ve çevresi kalmıştı, ancak yerin sahibi TOKİ idi, almak çok zordu. Bu kez hayal görünen projeye Büyükşehir Belediyesi de tüm gücüyle el attı. Stat yerinin Malatya’ya kazandırılması amacıyla Malatya Bakanıyla, Vekilleriyle, Başkanlarıyla Ankara’ya defalarca çıkartmalar yaptılar. Sonuç alınan birkaç sözden başka bir şey değildi.

Malatya’ya gelen Başbakan ve Cumhurbaşkanına Yeşil Kuşak ve projesi ve Stat yerinin Malatya’ya kazandırılması amacıyla herkes çalıştı, çaba gösterdi.

Ta ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran öncesinde“Millet Bahçesi” projesini ortaya atana kadar.

Adres ve yer göstererek Malatya İnönü Stadı ve çevresinin Millet Bahçesi olarak düzenleneceğini tüm kamuoyu ile paylaşınca bizlerde rahatladık.

Stat yeri TOKİ’nin elinden kurtarılacaktı.

Halk için bir projeye dönüştürülecekti.

Beton yığını olmayacaktı.

Konuşmaları dinlemeye başladım.

Hatipleri dinlerken endişelendim. Bakın bu alan Millet Bahçesi olmasaymış  ne olacakmış biliyor musunuz?

“Biz burayı TOKİ’ye devretmiştik. TOKİ burayı para kazanmak için AVM yapacaktı ya da rezidans yapacaktı. Buraya yeni binalar dikecekti. Malatya’nın tam göbeğinde yüksekliğini tasavvur edemediğim yüksek binalar olacaktı.”

Cumhurbaşkanımız Millet Bahçesi projesini ortaya atmasa Stat ve yeri çevresi TOKİ’nin rant projesine kurban gidecekmiş. 

TOKİ’nin beton projelerini gördükten sonra, Millet Bahçesi de kulağa çok hoş geliyor.

 

Bu nedenle çok olumlu düşüncelerle gittiğim stat yıkım törenin de Millet Bahçesi projesinin ne olduğunu öğrenmeye çalıştım.

Sordum, proje hazırlanıyor dediler.

Neler olacak burada dedim, bilmiyoruz diyerek işaret ettiler.

Millet Bahçesi fikri var ama içerisinde ne olacak bilen yok.

Yıkım ihalesi yapılmış, yıkıma başlanmış. Yakın zaman da yer teslimi yapılacak.

O zaman Millet Bahçesi projesinin neleri kapsayacağını, ortak akılla düşünmek gerekmez mi?

Yeşil alan mı olacak?

Göl veya gölet mi yapılacak?

Kültür ve sanat mekanları mı inşa edilecek?

Dinlenme alanları mı oluşturulacak?

Ticari alanlar olacak mı?

 

Sakın ha burayı da Kernek meydanı gibi beton yığınlarına çevirmeyin. İsmet Paşa Hürriyet parkı gibi ticari alanları da buraya da yerleştirmeyin. Kanal boyu gibi, Beydağlarında yaptığınız Kentsel dönüşüm örneklerinde olduğu gibi betona yüklenmeyin.

Millet Bahçesine yakışır her şeyden önce de örnek bir proje olsun.

Bu proje Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın en önemli projesi olacağına göre, Malatyalılara da danışmalısınız, sormalısınız. Birden fazla projeler hazırlayarak halkında projeleri oylamasını sağlamalısınız.

Hatta bir proje yarışması dahi yapılarak Türkiye ve Dünya çapındaki mimarların katılmasını dahi sağlayabilirsiniz.

Ben yaptım, ben beğendim sizde beğeneceksiniz hastalığından ve dayatmasından kurtulmalıyız.

Yapacaksak en iyisini yapmalıyız.

vahapguner@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Ara
06Kas

Ya Millet Bahçesi olmasaydı?

01Kas

Malatya Hava Limanı İçin

06Ekm
04Ekm