Malatya Turgut Özal Üniversitesi


3 Yıldan beri yazıyorum…

Vuslat Tv de yayınlanan “Medya Analiz” programında gelen her konuğa soruyorum:

Malatya’ya kurulacak ikinci devlet üniversitesi ne oldu?

Ne zaman kurulacak?

İçeriği ne olmalı?

Verilen söz ne zaman gerçek olacak?

Takip ediyoruz dediler. Sende hep Üniversite diye soruyorsun diyenler oldu. Olmaz bu iş hayal görüyorsun diye kızanlar çıktı, ne gereği var aman İnönü Üniversitesi yetmiyor mu diye adres gösterenler de.

Ama İnönü Üniversitesinin kuruluş sürecini iyi bilenlerden biri olarak sabırla yazmaya ve sormaya devam ettik.

Malatya’ya ikinci devlet üniversitesi kurulmalıdır diye de ısrarcı olduk.

Verilen söz tutulmalıdır dedik. Adı Turgut Özal olmalıdır diye şart koştuk. İçeriği Teknik Üniversite olmalı diye hayal kurduk. Yeri Beylerderesinin ya öte yakası, ya da bu yakası diyerekten Altay kışlasını adres bile gösterdik.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ı her gördüğümde de “Başkan Üniversitene sahip çık” diye de kaç defa söylediğimi artık hatırlamıyorum.

Bir hakkı daha sahibine teslim edelim. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ikinci devlet Üniversitesi Malatya’ya kurulmalıdır diyen ilk kişi ve yöneticidir. Bu Üniversitenin kurulması içinde gerçekten haklı bir mücadele verdi ve vermeye de devam ediyor. Bu nedenle bu üniversitenin kurulması için başından beri mücadele veriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun’da, Başbakan Binali Yıldırım Gaziantep ve Sivas’ta yeni kurulacak devlet üniversitelerini müjdelerken oldukça heyecanlandım. Malatya’ya kurulacak mı diye de meraklandım. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın konuşmalarındaki satır aralarında Malatya’ya kurulacak üniversite hakkında bir ip ucu ararken bir dostumuz yeni kurulacak devlet üniversitesinin yasa taslağının ön sayfasını gönderdi.

Heyecanımız biraz daha arttı. Hayallerimiz gerçekleşmeye biraz daha yaklaştı. İçeriği tam anlamıyla bizi tatmin etmese de önemli bir adım atılmıştı. Kervan yola koyulmuştu. Biraz daha gayret bu iş olacak. Vallahi de, billahi de olacak. Hükümet gündemine aldığı ve hazırladığı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısına bir madde ekleyerek “Malatya’da Malatya Turgut Özal Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur” diyerek Malatya’nın ikinci devlet Üniversitesi hayalini gerçekleştiriyor.

Yasa tasarında yeni Kurulacak Üniversitenin içeriğini de belirliyor ve bağlanacak fakülteleri de sıralıyor: “Bu Üniversite, İnönü Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Su Ürünleri Fakültesi ile Ziraat Fakültesinden, Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden, İnönü Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Battalgazi Yüksek Okulu ile Yeşilyurt Meslek Yüksek Okulundan, Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Lisans Eğitim Enstitüsünden oluşur.”   

   Kısacası İnönü Üniversitesi bir türlü başarılı olamadığı bölümleri yeni kurulacak üniversiteye göndermiş gibi görünse de bir başlangıç için son derece önemlidir. Bölgenin ihtiyaçları da gözetilerek yeni bölümler eklenebilir. Üniversiteye bağlanacak bölümlere bakıldığında Üniversitenin adresinin de Battalgazi İlçesi olacağı görülüyor. 

Yeter ki kurulsun…

Hayalimiz gerçek olsun…

Malatya yeni bir üniversiteye kavuşsun…

Bundan daha güzel ne olabilir ki?

 

vahapguner@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Ara
06Kas

Ya Millet Bahçesi olmasaydı?

01Kas

Malatya Hava Limanı İçin

06Ekm
04Ekm