YAZIHAN VE DREJAN


Yazıhan ilçemizin, kazanabilecek iki Belediye başkanı adayı da Drejan aşiretinden. Daha önceleri de başkanlar gene Drejanlıydı. Ama CHP den sadece Hacı AKYOL Başkanlık yapmıştı. İşte bu şuna işarettir, 31 Mart seçimlerinden zaferle çıkacak olan parti ya CHP veya AK Parti olacaktır. Ak parti adayı önceki Belediye Başkanı Nevzat ÖZTÜRK, Cumhuriyet Halk Partisi adayı da Sayın Niyazi AKINCI’dır. Drejanlılar bu iki ismi de çok yakından tanır. Bende her iki adayı tanırım ama sosyal ortamda Niyazi AKINCI’yı yakinen bilirim, zira Ticaret ve Sanayi odası Meclisinde birlikte çalıştık. Vurgulamak istediğim gerçek şudur ki, Yazıhan da Partiler değil şahıslar kazanacaktır. Drejan Aşiretinde hangi isim daha çok seviliyorsa o isim öne geçer.

 Ben hayatımda hiçbir siyasi partiye üye olmadım olmam da. Zira siyaseti sevmem ama elbette benimde kendime has görüşlerim vardır. Drejanlı bir KÜRT olarak,  Demokratik haklar dahilinde Kürtlerin hak ve özgürlüklerini savunurum ama bölünmeye ve silahlı mücadeleye tamamen karşıyım. Drejanlılar KÜRT olarak hep devlet birliğinden yana olmuşlardır. Babam Muhsin ŞAVATA Kürt tarihinde bir kariyere sahipti ve Kürt tarihinde çok önemli bir dosya olan 49’lardandı. Fakat silah ve teröre karşıydı. Şerafettin ELÇİ ile hareket eden Barış ve Kardeşlik elçisiydi. Biz ŞAVATA ailesi olarak her zaman barış yanlısıyız. TRT Kurdi de çıktığımız canlı yayında tam 8 saat süre içinde bunları anadilimiz Kürtçe olarak dile getirmişimdir.

  Şimdi bunun üzerine demokratik bir süreç içerisinde, yarışacak olan iki Drejanlı Kürt kardeşimiz den biri kazanacak diğeri ise maalesef kaybeden olacaktır. Her ikisini de severiz fakat en çok sevilen ve yaptığı hizmetlerle öne çıkan isim Niyazi AKINCI dır. Bir elektrik mühendisi olarak, TEDAŞ ta yaptığı müdürlük döneminde Malatyalılara verdiği hizmetler hep takdirle karşılanmaktadır. Ticaret ve sanayi Odası Meclisine ki çalışmalarına da ben şahidim. Yine yakınları ve dostları için yaptığı fedakarlıkları ben biliyorum.

 Bu bilgiler dahilinde, dostumuz olan Sayın Nevzat ÖZTÜRK beye şu konuyu önemle vurgulamak isterim. Seçimde, bir Belediye Başkanı olarak kaybedip yenilmek çok zor gelir.  Yazıhan ve köylerinin yapısı bellidir. CHP nin kesinlikle AK partiye oyu gitmeyeceğine göre, Kaybeden AK parti olacaktır. Zira Nevzat ÖZTÜRK beyefendinin kaybetmesi bizi de üzer. Bunun içindir ki en doğru yol, sayın Öztürk ün seçimden çekilmesidir… Çünkü Niyazi AKINCI karşısında kazanma şansı sıfırdır. Seçimde çekilmesi de Drejan birliği için bulunmaz bir nimettir.

  Ben İthalat ve İhracatçı bir iş adamıyım, her ne kadar siyasetten anlamam ise de bizim Kürtleri iyi bilirim. Onurludurlar, kömüre paraya kendilerini satmazlar. Hele DREJANLILAR sevdikleri adamdan kesinlikle vazgeçmezler. Beni takip eden tüm okurlarıma en derin saygılarımı arz ederim.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Oca

Alanya Malatya Maçı

17Oca

Başakşehir - Malatya

26Ara

Gaziantep Malatya Maçı

20Ara

Malatya - Rize

13Ara

Beşiktaş - Malatya