Kapitalizmin Üç Tuzağı


  Dünyanın gözüne pembe gözlüğü giydiren ve bakan kör yapan kapitalizm ve tuzakları:

1) Ne Olursa Olsun Alacaksın!

  Kapitalizm, bize dinimizin haram kıldığı israfı peşkeş çekti. Ve dedi ki ihtiyacın olmasada, israfa girse de alacaksın. Vicdanın çığlıkları, bak milyonlar açlıktan ölüyor sen nasıl bu denli hodgam olursun desede kapitalizm vicdanın sesini yıldırımvari kesti ve al dedi.. Biz de aldık ne var ne yoksa. Dolaplarımız doldu ve taştı. Biri israf mı dedi??

2) Aldığını Güle Güle Kullan(!)

Kapitalizm bize zorla aldırdı ve kullanmaya dahi fırsat vermeden onu at dedi.. Hem bak modası çoktaaan geçti. Yahu sen ne kadar cimrisin dedi ve şeytanı da yanına alarak şu sözler eşliğinde kulaklarımıza fısıldamaya devam etti: Al! Bak hem Allah verdiği nimeti üzerinde görmek ister. Hadi bir kere kullan ve yenisi için alışveriş günü belirle..

3) Modayı Takip Et, en Yenisi en Güzeli Senin Olmalı!

  Son olarak kapitalizm eşref i mahluk olan insana esfel-i sâfilin muamelesi yaparak bizlere beyinsiz mahluk yaftasını yakıştırdı. Ve bize dedi ki: Bakın sizin karakteriniz yok. Siz olsa olsa maddiyat ve dış görünüşle öne çıkarsınız. O yüzden gelin şu modayı takip edin. Bakın neler neler var. Hepsi son model ve hepsi gösterişli.. Hadi alın, bir adım öne geçin ve kendinizi gösterin..

Aldık,

Aldık,

Ve bu son deyip yine aldık...

Evet aziz kardeşlerim! İşte kapitalizm.. İşte bizi aptal yerine koyan dünya düzeni.. Önce psikolojik baskı yöntemiyle zorla harcama yaptırır, sonra onu üzerinde sergile der ve bizleri harama sürükler. Sonra da olabildiğince israfa sebep olur.. Tüm bunlara boyun eğdikten sonra emin olalım ki vicdanımız bir saniye bile rahat etmez. Ve akabinde ne biz, biz oluruz ne de bu saçma düzenin hızına yetişebiliriz. Bırakalım kapitalizm dinsize kalsın. Müslümanın ne yapacağı, nasıl yaşayacağı nereye ve ne kadar harcama yapacağı zaten açık ve nettir.. Ama devir böyle ayak uydurmak lazım. Kaldıki herkeste böyle artık demeyelim sakın! O herkes dediğimiz boş kalabalık var ya; ha işte onlar bizlere sadece kabir kapısına kadar eşlik edecekler. Sonra da çekip gidecekler.. Velhasıl-ı kelâm demem o ki: Kulun kulu değil, Allahın kulu olalım. O zaman göreceğiz ki bâki bir yoldaş edinmişiz..

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Ağs

Bebek Şehit Bedirhan'a !

06Mar

Kapitalizmin Üç Tuzağı

17Şub

Rabbime Mektubum Var !

20Ekm

GÖSTER-ME-LİK KURALLAR!

13Ekm

PARDON, EDEBİNİZ DÜŞMÜŞ!