İSLAM'IN MUHATTABI KADINDIR(!)


Ailenin temel yapı taşı olan kadın,  yıllarca hayatın her alanında ötekileştirildi.. Her zaman ya ikinci plâna atıldı yada dahil edildiği mevzularda sürekli piyon olarak kullanıldı. Haram ve helalerin tek muhattabı kadınmış gibi lanse edildi ve hâle bu zihniyetin emarelerini görmek ne yazakki mümkün. Şöyle ki:

      

      Kadının namusu, kadının başörtüsü, kadının elbisesi, kadının giyimi, kadının çalışma hakkı... Daha da ileriye gidelim: Kadının makyajı, kadının süsü, kadının rujuna kadar uzatıldı mevzu. Örnekler sahifelere sığamayacak kadar çoğaltılabilir...  Peki tüm bunlar, neye binaen savunulur oldu? Daha doğrusu soruyu şöyle soralım: Doğru- yanlış diye nitelendirdiğiniz şeyler, sadece kadını mı kapsıyor? Erkekler haram ve helalden muaf mı? Ve tüm bu savunduklarınızla alakalı sizi komuta eden nedir? Tarihi ezelden geçmiş gelenekleriniz mi? Yoksa  İslam'a dayanarak mı söylüyorsunuz tüm bunları?.. Gelenekleriniz ne der bilemem ama din-i mübin olan islam bakın ne diyor: 

 

"Kadın ve erkek bir bütünün (nefsin) çiftleştirerek yaratılmış iki parçasıdır. Bu bakımdan insanlık hak ve değerleri açısından birbirlerine eşittirler. Yüce Yaratıcı'larına karşı kul olmanın bütün sorumluluklarını (sevap ve günahları) aynı yükümlülükle paylaşırlar. İnsanlar doğuştan Cenâb-ı Allah'a değer olarak aynı mesafededir. Ancak yaptığı işler neticesinde değeri artar veya eksilir. Allah katında kadın veya erkek olsun en değerli insan, hangi cinsten olursa olsun ancak takva sıfatlarına sahip olandır. Ne kadın erkeğin hakimiyeti için yaratılmış ve ne de erkek kadının hakimiyeti için var edilmiştir. Onlar, sosyal hayatta birbirlerini tamamlamak için görevlendirilmişlerdir. Her iki cinsinde, yaratılıştan kaynaklanan farklılıkları ve üstünlükleri vardır. Bu farklılıklar, hukuk açısından birinin diğerine hükmetmesi demek değildir" Kaldıki Kur'an-ı Kerim de şanı yüce olan Allah(Azze ve Celle) her zaman şöyle hitap eder "Saliha kadınlar ve salih erkekler, mümine kadınlar ve mümin erkekler....."  Yani anlaşılacağı üzere dinin tek muhattabı kadın değildir. 

       Velhasıl-ı kelam, görüyoruz ki İslam, kadın ve erkeği bütün mükellefiyetler hususunda eşit tutuyor. Ama ne yazıkki toplum erkeğe sınırsız ve de haddi aşan bir özgürlük tanıyor. Özgürlük dediğime bakmayın, konunun anlaşılması ve zihinde tasavvuru bağlamında kullanmak durumundayım.Yoksa yere batsın öylesi özgürlük. Erkeğe kâfir muamelesi yapıp, tüm sorumluklardan muaf gösteren ve "Erkek adamsın ne olacak" tarzı divanece kelimelerle haramı süsleyip helalvari gösteren  zihniyet yerin bin kat dibine batsın. 

 

      Erkektir yapar, diyen ebeveyn! Sizde evlat yetiştiriyorum diye sevinmeyin sakın. Üzgünüm ama siz evlat değil, cehenneme odun yetiştiriyorsunuz.. Hem kendinizi hem de sözde canparenizi cehenneme hazırlıyorsunuz. Hasan-Hüseyin yetiştirmek için Hz.Ali ve Hz.Fatıma olmak gerek.. Yanlışa doğru diyen anne, kusura bakma ama ne sen Fatıma'sın ne de eşin Ali...

     Dininiz İslam mıydı? Hıhııı.. Sahi nüfus cüzdanınızda yazıyordu demi zaten....

      Sözde değil, özde islam temennisiyle...

 

Vesselam..

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Ağs

Bebek Şehit Bedirhan'a !

06Mar

Kapitalizmin Üç Tuzağı

17Şub

Rabbime Mektubum Var !

20Ekm

GÖSTER-ME-LİK KURALLAR!

13Ekm

PARDON, EDEBİNİZ DÜŞMÜŞ!