TEOG İÇİN; ‘EL FAAATİHAAA!!!’


TEOG kaldırıldı…

Bir başka ifadeyle TEOG zulmü kaldırılacak.

Haberi bizatihi Reis’in ağzından duymasaydım inanamayacaktım.

Ama Reis söyleyince; “tamamdır” dedim.

TEOG’un kalkmasına neden mi sevindim.

Hem ben yalnız değil tüm öğrenci ve öğrenci velilerini sevindirdi bu haber.

Çünkü TEOG sınavı öğrencilerde kaygıya neden oluyordu. Öğrencilerin üzerinde bir baskı psikolojisi yaratıyordu, öğrencilerin öğretim düzenini etkiliyordu.

TEOG sınavı yerine karne sistemiyle öğrenci alındığı takdirde daha adil bir sınav olmuş olur ki; beraberinde servis belasından da kurtulmuş oluruz.

Malumunuz olduğu üzre TEOG sınavı dünden misyonunu yitirmişti.

Başta öğrenciler olmak üzere tüm toplumu negatif etkiliyordu TEOG sistemi.

Kaldı ki; TEOG’la eğitim sistemi çökmek üzereydi.

Bereket versin Reis de gördü malum durumu.

Oysa eskilerde olduğu gibi, her okul kültürüne, hedeflerine göre öğrencisini seçerse daha verimli olur.

Zira her okulun ve her kurumun kendine göre bir kültürü, kimliği ve tarzı vardır. Öğrenciler de buna göre kendini okula hazırlar, okulların rekabet gücü ve öğrencilere farklılaştırılmış modeller sunma şansı doğar. 

Elbette ki sınavsız eğitim sistemi mümkün değil. Değerlendirme sistemi olmak zorunda. Ancak tek başına TEOG olunca sıkıntı ve problemler çıkıyor. Bu düşünceyle Reis’e katılmamak elden değil.

 Reis diyor ki; “TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı.”

Peki;  “TEOG” nedir niçin öngörüldü?

Malumunuz olduğu üzre; TEOG yeni eğitim sistemine göre temel eğitimden orta öğretime geçiş için yapılan sınavın adıdır. Yani, önceden SBS olarak bilinen sınavdır. Gerek eğitim sisteminde, gerek sınav sisteminde yapılan değişiklerin bir sonucudur. Bu sisteme göre, 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıf öğrencileri, 6 farklı dersten sınavlara girecek ve bu 6 dersin 6 sınav sonucunun ortalaması ile orta öğretim eğitimlerine başarı puanlarına göre seçebilecekleri bir okul tercihi yapacaktı, yapıldı da, ya da bu sitem hala uygulanmaktadır.

Ve yine ehlinin malumu; TEOG, 7 yaşında ilköğretimden başlayarak ortaöğretim ve liseyi de kapsayan üniversiteye kadar devam eden 12 yıllık zorunlu bir eğitim sistemi ile başlatıldı.

Oysa önceden -benim zamanımda- 5 yıl ilköğretim, 3 yıl ortaöğretim ve 4 yıl lise olarak 5+3+4 olarak belirlenen bir eğitim sistemi mevcuttu. Ancak 2012-2013 yılında eğitimde yapılan bir reform ile bu sistem 4+4+4 eğitim sistemi getirildi.

Bu yeni eğitim sisteminin temeli 4 yıl ilköğretim, 4 yıl ortaöğretim ve 4 yıl lise eğitimini kapsıyordu. 

Unutulmamalıdır ki; yeni meslek eğitiminin arttırılması, kapatılan imam hatip ortaokullarının yeniden gelmesi ve 12 yıllık zorunlu eğitimin olması yeni eğitim sisteminin oluşturulmasındaki temel nedenlerinden birisidir…

Ve beş yıldır yürürlükte olan TEOG eğitim camiamızda kötü bir anı olarak tarihin çöp tenekesine atılma kararı verilmiştir.

Başta öğrenciler olmak üzere yeni eğitim- öğretim yılını bu muştulu haberle tebrik ederek tüm eğitimci ve öğrenci velilere geçmiş olsun dilek ve temennilerimle…

TEOG için ‘El Faaatihaaa!!!”

 

 

sbasibuyuk@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Kas

Feryadım…

01Kas

MÜJDEEE!..

30Ekm

TAŞIMALI EĞİTİM…

20Ekm

“NAL-I ŞERİF”

10Ekm

BU HOCALARA NELER OLUYOR