ASIL KİMSEMİZ O’DUR…


Okuyup araştıran biri iseniz mutlaka Kevin Hogan’dan da okumuşsunuzdur. Yani “İstediğiniz kişiye 8'dk da nasıl evet dedirtirsiniz?"in yazarından bahsediyorum…

Kevin Hogan en çok okunanlardan/hatta dünya çapında en çok okunanlardan biriymiş. Hogan, Gizli İkna Taktikleri, psikoloji, dilbilim, satış teknikleri ve iletişim alanındaki en son araştırmaların bir sentezini sunarak, dilediğiniz kişiyi, dilediğiniz konuda ikna edebilmenin yöntemlerini gösteriyor.

”Etkileme Sanatının Duayeni Kevin Hogan” denilen bu yazarı ben de merak ettim. “İstediğiniz Kişiye 8'dk Da Nasıl Evet Dedirtirsiniz” adlı kitabını aldım. İki oturuşta okuyup bitirdim. Kitabı inceledikçe kullanabileceğiniz ve sahip olduğunuz becerileri geliştirebileceğiniz yeni fikirler ve teknikler öğrendim.
Sonra hayıflandım kendi kendime. Kevin Hogan’ın kitabında anlatılan her şey Kur’an-ı Kerim’de mevcuttur…

Ama biz, hayat rehberi olan kitabımızı çok az okuyoruz…


Oysa düşünme biçimimizi, iş hayatımızı, ailemiz ve dostlarımızla iletişim kurma yöntemimiz ve tüm prensipler, hayat metodu olan Kuran’da bildirilmiştir. Ne var ki, Allah’ın bize bahşettiği beyni gereği gibi kullanamıyoruz.

“İnsan beyni dünyanın manyetik alanı ile sürekli etkileşim içinde. Mesela yoğun manyetik alanlarının olduğu bölgelerde uyuyan bir kişi hayatında görmediği netlikte ve gerçeklikte düşler-rüyalar görebiliyor. Hz Yakup gibi.” diyor Muhammed Bozdağ. Unutmamak gerekir, hayatta hepimiz öğrenciyiz; her gün yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Olgunlaşmanın en büyük göstergesi hatalarımızdan ders alabilmek ve gelişmeye devam etmektir.

Tecrübelerimizi, hatalarımızı, öğrendiklerimizi, önerilerimizi ve düşüncelerimizi paylaşmalıyız birbirimizle. Mesela, bu köşede yazmamın sebeplerinden biri de, sizinle paylaşmak için yazıyorum. Akşam okuduğum bir kitabı bile, şu an bu köşede sizinle paylaşıyorum.
 

Geçenlerde dalgın dalgın yürürken şehrin en işlek caddelerin birinde kendimi ölçüp biçiyordum. Genelde hep suçlayıcı yargılamalarda bulunuyordum. Bir nevi kendi kendimi yargısız infaz ediyordum.
Sonra karşıma, saçı sakalı birbirine karışmış, manen ve maddeten perişan biri çıktı. Yaşı benimkinden daha küçük olan bu adamı tanımıştım. Bir zamanlar benden daha sakin ve munis olan bu adam bir aşk hikâyesi yaşamıştı. Sevdiği kızı alamayınca da kendisini yüksek bir yerden atarak intihara kalkışmıştı. Ama öldürmeyen Allah öldürmemiş işte. Lakin geçirdiği o korkunç travmadan sonra, en değerli hazinesi olan aklını kaybetmişti!...


Bu manzara karşısında irkilerek toparlandım/kendime geldim. Tövbe ettim, Allah’a sığındım. Bir görseydiniz o an ki halimi? Gözlerimden sicim gibi dökülen yaşları çevreye göstermemek için başımı önüme eğerek yürüdüm.

Sonra aklıma, Muhammed Bozdağ’ın bir kitabında okudum şu ifadeler geldi:

“İnsanı harekete geçirmeyen dua içten değildir. İstemenin Esrarında anlattığım istek öyle içten olmalıdır ki, insanı gereksiz uykudan alıkoymalı, bir şeyler yapma arayışına sürüklemelidir.
Hayatı saran çoluk, çocuk, eş dost akraba geçicidir. Bizim herkesten, herkesin bizden ayrılacağı yıllar çok yakın. Asıl kimsemiz odur ki, varlıkta yoklukta, darlıkta dirlikte, hayatta ölümde bizimle birlikte olsun. Böyle birisini arıyorum ve Allahtan başka kimsecikler bulamıyorum.”

 

Hakikaten Allah’tan başka kimsecikleri bulamıyorum…
 

sbasibuyuk@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Kas

Feryadım…

01Kas

MÜJDEEE!..

30Ekm

TAŞIMALI EĞİTİM…

20Ekm

“NAL-I ŞERİF”

10Ekm

BU HOCALARA NELER OLUYOR