VAZGEÇTİM


Geçenlerde kardeşim Samet ile bir cafe'de kahvelerimizi yudumlarken bilimsel bilgileri içeren bir dergi ilişti gözüme. Şöyle göz ucuyla sayfaları tararken örümceklerle ilgili bir kaç tane bilgi dikkatimi çekti ve baştan aşağı bir düzine süzgeçten geçirdim.
Genellikle ilkbahar aylarında çiftleşip dölleşen bir örümcek türü var.
Karadul örümceği...
Dişi karadul örümcekleri çiftleşmeden sonra çiftleşmiş olduğu erkeği genel olarak yemektedir. Eşini yiyerek öldüren bu örümcek türlerine dul kalmasından ve siyah bir görüntüye sahip olmalarından dolayı 'karadul' diye anılmaktadırlar. Yani erkek dişiyi döllerken, dişi erkeğini yiyormuş.
Aralarında garip bir ilişki olduğu gibi yaşanan bu durum bize de enteresan gelmiyor mu?
Hazzın doruklarına ulaşmak için ilişkiye girip birlikte ölmeyi bile göze alabilecek kadar doğanın vahşi ve çarpıcı detayını gözler önüne serebiliyorlar.
İki örümcek çifleşmeye başlarken erkek şu acı gerçeğin de farkına varabiliyor; kendi sonunu kendisi getirdiği...
Bu acı ve değiştirilemez gerçeği bildiği halde eşinin ihtiyacını yarı yolda bırakmayıp ilişkiye girebiliyor.
Neden?
Tanrı'nın ve Doğanın bize bağışlamış olduğu muhteşem bir birleşimi tamamlayabilmek için..
Birbirlerini öldürmeyi önceden bilerek ve buna rağmen hiç durmadan o muhteşem koku ve teniyi tatmayı göze alabilmek...
Siz de böyle bir cüret var mı?
Önceden öleceğinizi bildiğiniz halde biriyle birleşme cesareti gösterebilir misiniz?
Hayatın tüm zenginliklerini bile bize unutturan ölüm; her canlıyı ürküten büyük bir tehlike yarattıktan sonra o tehdidi bile unutturabilecek inanılmaz bir çılgınlık, delirmişlik ve zevk yaratabiliyor.
Aşırı derecede ilgincime geliyor bu acı gerçek. Hayvanlar ve bitkiler bile inanıyorum ki bu acı ve vahşi gerçeğin farkındadırlar.
Düşünebiliyor musunuz? O tutkuyu tatmak için bütün hayatlarından vazgeçiyorlar o örümcekler.
Bizlerde bunun aynısının yaşanabileceğini doğrusu kestiremiyorum. Dört elle sarıldığımız bu hayattan kadınına aynı türden zevki yaşatmak uğruna vazgeçmeyiz diye düşünüyorum.
Çünkü bizler de cesaret ve yürek yok ama o örümcekler sevdikleri için hayatlarından vazgeçebiliyorlar. Biriktirdiği ne varsa para, ün, itibar, prestij, aile, eş, iş gözünü kırpmadan anında bir kenara itebilen örümcekler...
Ya da...
Bütün dünyayı kasıp kavuran bir filmi düşünün ve sinemaların kapısında upuzun kuyruklar oluştuğunu...
Film; sevişmekten en büyük hazzı alabilmek için uğraşan bir çifti canlandırsın. Sevişirken birbirlerine tutkuluca bağlılar ki, işin ucunda yaşanması kaçınılmaz olan ölüm korkusunu da tattırıyor. Bu büyük bir bitişin hemen kenarında duyulmamış, tadılmamış, hiç konu edilmemiş ve yaşanmamış en büyük hazzın saklı olduğunu ve etkili bir bedensel birleşme yaşandıktan sonra üst seviyeye geldiğinde o müthiş ve muntazam hazzın yaşanması mümkün olduğunu ve hemen ardından gerçek ölümün yaşanacağını hayal ediniz.
Bilmediğin, duymadığın ve tatmadığın bu tuhaf ve zevkli duyguyu anlamak ve öğrenmek için senin de o uzun kuyrukta beklediğini farz et.
Tabiat tuhaf sırlarla dopdolu...
Bazen yarattığı dengeyle ve büyük korkularla alay edebiliyor. Bu nasıl ürkek bir haz olmalı ki karşılığında hayatını çekip alabiliyor.
Enfes bir haz,arzu,istek ve tutku...
Böyle birinin karşınıza çıkmasını ve bile bile o şahane ilişkiyi tattırdıktan sonra sizi ölümün korkutucu pençeleri arasında can çekişmenizi seyretmesi ister miydiniz?
Ve Sen...
Eğer mutlu olacağımı ve gözlerimin derinliklerine daldığında mutlu ve de umutlu olacağına kanaat getirirsem bunu isterdim ben. Sırf o kadını mutlu edebilmek için...
Artık seni bir kenarımdan değil, bana çıkabileceğin tüm yollardan vazgectim.
Bu olağanüstü hazzı tatmayı gerçekten seviyorum. Ancak senden başka birinin bunu gerçekleştirmesine gönlüm razı değil...
Hazdan da senden de vazgeçiyorum.
O örümcek kadar cüretli değiliz biz...
Bazen bu geçirimsiz ve çetrefilli yaşamdan vazgeçebiliyoruz. O örümcekler gibi seninle birlikte olmayıp, kendimi tamamen senden sıyırarak vazgeçiyorum senden...
Kocaman bir boşluk ve nihilistsin artık...
Her sabah benimle uyanmak istemediğini ve kahvaltını hazırlayıp baş ucunda sessizce uyanmanı beklememi istemediğini anlıyorum. Düşüncelerime, değerlerime ve doğup büyüdüğüm buram buram hasret kokan memleketime değer vermediğin gibi hor karşıladığından dolayı vazgeçiyorum senden.
Sızılarımı bana unutturacak o sıcak ve merhamet kokan kucağını bana çok gördün. Başımı omzuna yaslayıp esrarengiz hülyalara dalmamı istemediğin için vazgeçiyorum.
Sadece kendi kişisel menfaatlerin doğrultusunda hareket ettiğin apaçık ortada. Gözlerime bakarak başka birinin simasını hayal ettiğinden dolayı artık ben de tiksiniyorum senden.
Fedakarlıklarımı ve seni mutlu etmek adına vazgeçtiğim onlarca değerlerimi hiçe saydın. Eleştiri oklarına maruz bırakılmana hazmedemediğimi bildiğin halde umursamazlıktan gelmene çok döküldüm.
Egonu tatmin etmek adına beni acımasız kurşunlara peydahladığın için bir daha asla dönmemek üzere vazgeçiyorum senden.
Kötü günlerimde beni yalnız bırakıp, o anlarını başka biriyle nefeslediğini çok iyi biliyorum. Bana yalanlar düzmeyi alışkanlık haline getirdin.
Gözlerinle baktığında kalbinle bakmadığını ve hâlâ kalbinde başka izlere hayat sunduğunu elmacık kemiğindeki sonsuz kıvrımlardan anladığım için bir daha tırnaklarına oje, kirpiklerine rimel ve dudaklarına ruj sürmemek üzere vazgeçiyorum.
Canın sıkıldığında kendini benimle paylaşmadığından kırılacak veya tedirgin olacak diye bir emare bana sunmadın. Umursamazlığının ve vurdumduymazlığının özlemini bile çektiğimi bildiğin halde görmemezlikten geldiğin için artık umursamayacağım seni.
Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini ön plana çıkarıp beni arka koltukta bıraktığın için böylece sana uğramamak üzere gidiyorum.

İnan ki, bunlardan tek bir tanesi bile senden vazgeçmem için yeterli bir neden değildir. Ancak sevgime,aşkıma ve güvenime darbe vurmayacağımı anladığım için vazgeçtim ve gidiyorum.

Çünkü; benim sevgim gerçekten yüceydi ve onu kirletmene asla tahammül göstermem.

Yoksa o örümcekler gibi cüretkarca davranacağımdan en ufak bir şüphen olmasın.

Öleceğimi bile bile...

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Kas

TUZLU KAHVE

06Ekm

Keşke Hiç Büyümeseydik...

16Oca

Ben dilenci değilim...

12Ekm
28Ağs

SAHİL, O GECE VE GÖNÜL...