DÜNYAYI KADINLAR YÖNETSİN


İngiltere'yi kadın yönetiyor. Theresa May... Başbakan... Muhafazakar Partisinin Lideri. Margaret Thatcher'in ardından 26 yıl sonra Birleşik Krallığın ilk kadın Başbakanı... İngilizlere göre zarif, ciddi ve son derece itidal sahibi biri.

Almanya'nın başında da kadın var. Başbakan Angela Merkel... Angela'nın kelime anlamı 'melek' demek. Time Dergisi tarafından yılın kişisi seçildi. 

Brezilya'da Dilma Rousseff koltukta. Brezilya'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı. 2010 yılından bu yana Brezilya halkının Başkanı...

İskoçya'yı kadın yönetiyor. Nicola Sturgeon... İskoçya bölgesel yönetiminin başına geçti. Ülke sağlık, eğitim ve adalet alanlarında özerk bir yapıya sahip.

Danimarka... Helle Thorning-Schmidt 2011'de ülkenin ilk kadın başbakanı oldu. Pek bakımlı, güzel ve şık giyim tarzına sahip bir Başbakan. Nelson Mandela için düzenlenen törende Obama ve Cameron ile beraber selfie için poz vermiştir.

Polonya... Beate Szydlo mevcut Polonya Başbakanı... Etnografi eğitimi almış, müzecilik ve kültürel yönetim alanında diploma sahibi...

Litvanya'da da kadın ilk sıralarda... Dalia Grybauskaite... İlk kadın Başbakan ve aynı şekilde ikinci kez bu göreve seçilen ilk lider... Karatede kuşak sahibi.

Norveç de kadın konvoyuna katılanlar arasında... Erna Solberg... Norveç tarihinin ikinci kadın Başbakanı.

Bangladeş'i kadın yönetiyor. Bangladeş'in kurucu Cumhurbaşkanı olan Mucibur Rahman'ın kızı Hasina Vecid.

Liberya'da kadın tahtta oturuyor. Ellen Johnson Afrika'da halk oyu ile seçilmiş ilk kadın Devlet Başkanı... 35 yıllık çalışma hayatı boyunca Liberya Ekonomi Bakanı, Liberya Kalkınma ve Yatırım Bankası Başkanlığı, Dünya Bankası, HSBC, Citibank gibi kurumlarda yöneticilik yaptı. IMF, Afrika Kalkınma Bankası, Dünya Bankası gibi kurumlarda Liberya temsilcisi olarak bulundu. 1992-1997 yılları arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın Afrika bürosunda 5 yıl çalıştı. Nobel Barış ödülüne layık görüldü.

Myanmar da kadınlara öncelik tanıyanlar arasında... San Suu... Darbecilere karşı mücadelesiyle ünlü. Nobel Barış Ödülü kazandı. Hollywood'ta hayatını anlatan filmler bile beyaz perdeye taşındı.

Şili... Çocuk Doktoru Michelle Bachelet ülkesinin ilk kadın devlet başkanıdır. BM kadın eşitliği birimi olan BM Kadın'ı yönetti.

Malta'yı kadın yönetiyor. Marie Lousie ülkesinin en genç Cumhurbaşkanı...

Eski Hırvatistan Dışişleri Bakanı ve NATO Genel Sekreteri Asistanı Kolinda Grabar... Hırvatistan'ın ilk kadın cumhurbaşkanı. İngilizce, Almanca, Portekizce ve Fransızca dillerine ileri derecede hakim.

Nepal, Kadın'a emanet. Bidhya... Ülkesinin ilk kadın Cumhurbaşkanı.

Kosova da Kadın'ın kanatları altında. Atifete... Modern balkanların ilk kadın devlet başkanı ve aynı zamanda liderliğe seçilen en genç isim.

Tayvan...Hukuk Profesörü Tsai... Aborjin kökenli ilk cumhurbaşkanı unvanını gururla taşıyor.

Jamaika'yı kadın yönetiyor. Portia.

Kuzey İrlanda'da kadın koltukta. Arlene.

...

PARA'nın ana üssü olan ABD Merkez Bankasında hiyerarşik yapının en tepesinde kadın var. Janet Yellen... Ekonomi Profesörü. Federal Rezerv sisteminin ilk kadın başkanı.

Küresel PARA sisteminin (IMF) merkezinde kadın bulunuyor. Christine Lagarde... Avukat ve politikacı... IMF'nin ilk kadın başkanı.

 

ABD'de Hillary Clinton Başkanlık seçimi yarışında Trump'ı geçemedi.

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimine Jean Marie adaylığını resmen duyurdu.

 

Ve Türkiye... İlk Kadın Başbakanı Tansu Çiller.

 

 

Gün geçtikçe yaşamakta bile  zorlandığımız dünyada en zor şeylerden biri de kadın olmak maalesef. Gündemden düşmeyen, en ağır haliyle tecavüz, cinayet haberleri, çocuk gelinler, kadına şiddet, acıklı olan şekli ile bazı çevrelerce kadını çeşitli biçimlerde aşağılama alışkanlığı git gide artmaktadır.
Tüm bunlara rağmen insanlık adına büyük inkılaplar ve evrimler geçirip, bunu hayata geçiren genellikle KADINLAR oluyor. Ancak erkeğin köklü sistemi hale gelen ataerkil boyundurak ile kendi egosunu böylece tatmin etmiş oluyor.
Kendi benliğini karşı cinse deklare etmek isteyen erkek egemenliği iyice raydan çıktı. Demokrasi, hukuk ve özgürlük kültürünü benimseyen ülkelerdeki Kadın yönetimi hızlıca artıyor.
Ve böylece dünyayı kadınlar yönetsin...
Neden mi?
Daha barışçıl bir dünya, daha temiz ve daha az suçun işlendiği bir dünyayı arzuluyorsanız bu anekdota kulak vermeniz gerek. Dikkat ederseniz ağırlıklı olarak kadın yönetiminin egemen olduğu herhangi bir ülkenin yaşam standartları yeterince müreffeh, varlıklı, sağlıklı, rengarenk ve ferahlıdır.
Yaşanılabilir bir dünyanın en tatmin edici kriteri şefkat, yumuşaklık ve merhametten geçer. Bu özelliklerin var oluşunun en çekici yanı çoğunlukla kadınlarda mevcut bulmasıdır.
Kadın güzeldir, alımlıdır, farklı fikirleri hoş görür ve güzel konuşur...
Ancak yaşanan savaşlardan en çok nasibini alan genellikle kadınlar ve çocuklar oluyor. En son can alıcı cümleyi sarf etmek gerekirse:
"Ülke hanedanlarını kadınlar yönetseydi belki böylesine küresel çapta büyük dünya savaşları yaşanmazdı."

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Kas

TUZLU KAHVE

06Ekm

Keşke Hiç Büyümeseydik...

16Oca

Ben dilenci değilim...

12Ekm
28Ağs

SAHİL, O GECE VE GÖNÜL...