BÜYÜK DÜŞÜNMEK


                                                        "Bana Müslümanların ilki olmam emredildi. (Zümer 12)"

 

   Kur'an büyük düşünmeyi öğütler ve öğretir insana. Sığ sularda bocalamak yerine, ummanların sonuna dikerek gözünü, dalmalıdır insan. Bir taş varsa marifet yolunu kesen, sağa sola bakmadan, alıp atmalı o taşı ve temizlemeli, açık etmeli yolu ve yolunu insan. Kendine Kur'an'ı kılavuz seçen, evet büyük düşünmeli. Hem değil mi ki! Yaradan ödüllerin en büyüğü olan rızayı ve cenneti hayallerin çok üstünde var etmiştir. O halde söyler misin sıradanlığın pençesinde ezilmiş bir yaşamla nasıl ulaşılır o zirveler zirvesine?

 

  Bu sebeple Zümer 12 sana, bana, bize emredildi inan buna. Âlemlerin Rabbine muhatap olman şahittir buna. Büyük düşünmen büyüklüğünün gereğidir. Sen büyüksün Ey İnsan! Kendini alelade, basit, önemsiz sanma ne olur? Bizi yaratan o en güzel yaratıcının sana layık gördüğü isimleri hatırla bir kez daha.

 

Halife-i arz(Yeryüzünün yöneticisi), Ahsen-i Takvim(Mana ve madde açısından en güzel biçimde var edilen), Eşref-i mahlukat( Yaratılmışların en şereflisi), Misal-i musağğar(Kainatın küçültülmüş örneği) ve daha niceleri. Böylesi büyükken var edenin nazarında, yakışır mı sana büyüklüğünü küfürle, şirkle, zulümle, kibirle lekelemek ve bel hüm adel( hayvandan da aşağı) sınıfına inmek. İhlâs işlenmişken mayana, iman kaplamışken ruhunu, salih amel süslemişken yaşamını olur mu pespaye çamurlarda kirlenmek, düşürmek değerini?

 

  Büyük düşünmek öylesine yer etmeli ki duygunda, düşüncende duaların dahi bu düşünceyle şekillenmeli. Gel istersen kastımızın ne olduğunu öğreten Rabb'imizi dinleyelim. "Ve onlar, şöyle derler: 'Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi muttakilere önderler eyle. (Furkan 74)" Muttaki, Kuran-ı Kerim'in inşa etmek istediği kâmil-ideal insan demektir. Muttaki, Allah'ın büyüklüğünün, azametinin her an farkında olup, ona göre hareket eden, günahlardan takva yurduna göç eden muhacir demektir. Muttaki, dünyanın faniliğini idrak edip, sonsuzluk âlemine saatini kurmuş hakikat fedaisi demektir. Muttaki, Allah'ın bitimsiz rahmetini ve sevgisini kaybetmekten ölesiye korkan ve bunun için Allah'tan sakınan demektir. Ve daha geniş bir manayla Muttaki, hangi konumda, hangi makamda olursa olsun, Hak yoldan taviz vermeyen, görevlerini aksatmayan, Hakka ve halka hizmeti ilke edinen sorumluluk sahibi insan demektir.

 

Şimdi anlayabiliyor musun bize gösterilen hedefin büyüklüğünü? Bunca mükemmel niteliğe sahip olan Muttakilere önder olabilmek için evvela Muttaki olmanın gerekli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Kur'an-ı Kerim'in hedeflediği insanlara lider olabilmeye şartlandırır bizi bizden daha iyi tanıyan Allah (C.C). Bu ayet, Hak Teala'nın bize verdiği değerin en bariz ifadesidir. Şimdi anlıyorsun değil mi neden büyük düşünmek gerektiğini? İşte bugün ve yarın böylesi Müminlerin elleriyle şekillenecektir muhakkak. Zaman tekerleği durmaksızın dönerken, kolları sıvayıp, bir gün dahi beklemeden bu ideale 'Bismillah' diyerek hemen şu an başlamak gerekmez mi? 

 

 

  Velhasıl; önce Allah'ın Kitabı'nın seni koyduğu yere yakıştırmakla başlamalısın işe. Bu anlayış, attığın ilk adımındır kâmil-ideal Müminler evine. Bu anlayış, adım adım yürüyeceğin Kur'an Medeniyeti'nin önsözüdür. Ve bu yürüyüşünün seni götüreceği nokta, Kuran şafağının aydınlığı, Kur'an seherinin tazeliğidir. "Ey huzura ermiş nefis! Sen Rabbinden razı, Rabbin senden razı olmuş bir halde dön Rabbine. Gir kullarımın arasına, gir cennetime (Fecr 27,30).

 

 Hayat kitabın Kur'an, büyük düşünmeyi öğütler ve öğretir muhatabına, yani sana.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16May

MİRAÇ

10May

NAMAZ BİR AİLE KLASİĞİ

01May

Burnu Kaf Dağında Olanlar

20Nis

SÖZÜN DOĞRUSU

12Nis

YEMEN DİYE BİR YER VAR