Çocuk Yetiştirmede 5M Aşısı (2)


3.Mesuliyet:

Sorumluluk duygusu, çocuğu başıboşluktan, işe yaramazlıktan koruyan önemli bir aşıdır. Çocuk en erken yaşlarından itibaren sorumluluk sahibi olmalıdır. Bu sorumluluk bilinci çocukların gelişim düzeylerine göre; oyuncaklarını, emziğini, biberonunu korumaktan; odasının temizliğinden, düzenli olmasına kadar çocuğun sorumluluğunda olmalıdır. Sorumluluklar yaş ilerledikçe farklılaşarak devam etmelidir. Okula başlayan çocuk; harçlığından, kalemi ve silgisinden, kitabından, defterinden, ödevlerinden ve okuldakikurallardan sorumlu olmalıdır.

            Evin giderleriyle ilgili olmayan, vurdumduymaz, istediği zaman istediği saatlerde eve gelip-giden ve bundan aileyi haberdar etmeyen, işsizse iş aramayan, saatlerce kahve köşelerinde vakit harcayan, eve gelse de televizyon veya bilgisayar başından ayrılmayan bir baba bin tane çocuğu da olsa çocuklarının hiçbirine sorumluluk duygusunu kazandıramaz.

            Zamanının çoğunu sosyal paylaşım sitelerinde harcayan, çocuklarıyla sohbet etmek yerine komşu kadınlarla dedikodu yapmakla vakit harcayan,evlilik programlarıyla, dizilerle zamanını harcayan, okuldan gelen çocuğuna yemeğini yedirip, odasına gönderen ev hanımları, sorumsuz çocuk yetiştirir.

            Eve gelir gelmez geç saatlere kadar kitap okuyan, evlilik programlarıyla, dizilerle zamanını harcayan, çocuğuna akıllı telefon verip, çocuğu odasına hapseden veya çocuğa çizgi film açıp çocuğun sessiz bir şekilde odasında olmasını sağlayan çalışan anneler de çocuklarına sorumluluk duygusu aşılayamazlar.

            Anne-Baba Olmak, Fedakâr Olmaktır, Yeri Geldiğinde Çocuğu İçin Kendi Zevklerinden Vazgeçebilmektir…

Sorumluluk kazandırılacaksa şayet, işe anne baba sorumluluğunu göstererek başlayın…

 

4.Memnuniyet:

Memnuniyet var olan duruma razı olmak, elindekiyle yetinmesini bilmek ve daha kötü durumları düşünüp şükretmektir.

Memnuniyet; mutluluk kapılarını açan bir anahtar gibidir.Hayatından memnun olan herkes mutlu olmayabilir fakat hayatından ve şartlarından memnun olmayanların mutlu olmasını bekleyemeyiz. Bazen bir tebessümle karşılanan bir baba, memnun olduğunu ifade etmelidir.

Pahalı hediyeler yerine bir tek gül, memnun etmeli anneleri… Hayatından, eşinden, çocuğundan, işinden, var olan maddi durumdan, hayal ettikleri gibi olmasa da bu duruma razı olan anne ve babalar, kendilerinden ve hayatlarından memnun olan çocuk yetiştirirler.

Çok Şükür Diyebilmektir Ruh Sağlığı…

Verilen her şey için Allah’a teşekkür etmek, ruh sağlığımızı koruyucu bir zırh gibidir. 

 

5.Mesudiyet:

Mutluluk anlamında kullanılan mesudiyet, çocukluktan itibaren kazandırılması gereken önemli bir duygudur. Herkes mutlu olmayı başaramayabilir. Mutluluk, beceri gerektiren, uğraş isteyen bir duygudur. Mutlu olmayı düşünmekle mutlu olmak çok farklı kavramlardır. Mutluluğu düşünmek, mutlu olmayı hayal etmek demektir ki, mutluluğun tadına bakamazsınız. Bu çok sevdiğiniz bir yemeği düşünmekle onu yemek arasındaki fark gibidir. Mutluluk tadına varılması gereken bir duygudur. Tadına varıldığında hissedilir ancak. Mutlu çocuk yetiştirmek için, mutlu olmak gerekir.

Mutlu ve mesut çocuklar, mutlu-mesut ailelerde yetişirler. Anne ve babası üzgün olan çocukların mutlu olmasını beklemeyelim. Geçmişe bir yolculuk yapın ve çocukken mutlu mutsuz olduğunuz anları hatırlamaya çalışın. Neler sizi mutlu etti? Anne ve babanız mutluyken nasıldınız? Onlar mutsuzken nasıldınız? Bunları düşünerek çocuklarımıza mutluluğu öğretmenin yollarını bulmuş olacağız. Küçük, maddi değeri düşük hediyeleşmeler, çocukla oyun oynamak, çocuğu anlamak, küçücük başarılarını takdir etmek, onu sevdiğinizi ifade etmekten ziyade onu bol bol sevmek, mutlu olma yeteneği kazandıran küçük adımlardır.Ayrıca mutluyken çocuk emzirmek, mutluluk hormonlarının anne sütüyle çocuğa geçmesini sağlamaktadır. Aynı şekilde stresliyken ve öfkeliyken çocuk emzirmek, stres hormonlarının çocuğa geçmesini sağlayacaktır.

Çocuğu emzirirken, başlar mutluluk adımları… Mutluyken çocuğunu emziren annelere ne mutlu!

 

Tebessüm Üzerine…

Tebessümle bakmak gerekir yavrularımızın gözlerinin ta içine.

Tebessüm, tıpkı memnuniyet gibi mutlulukta atılan ilk adımlardandır. Çocuklarımızı büyütürken onlara karşı tebessümü hiçbir zaman eksik etmemek gerekir.

Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin…

Mutlu Olma Becerisini Edinin, var olan durumunuzdan memnun bir şekilde sizi mutlu edecek etkinliklere yönelin…

Tebessüm edin…

            Şükredin…

İlgilerinize yönelin, evcil hayvan yetiştirmek mi sizi mutlu eder?

Gitar çalmayı öğrenmek mi?

Resim Yapmak mı?

Dışarı çıkıp Yürüyüş Yapmak mı?

İnsanlara Yardım Etmek mi?

Gökyüzüne Bakmak mı?

Patlamış Mısır ve Romantik Bir Filmi Eşinizle İzlemek mi?

Yoksa Çocuklarınızla Vakit Harcamak mı?

Sizi mutlu edecek bir ilgi alanı bulabilirsiniz. Çocuklarınız da sizi örnek alarak kendilerini mutlu edecek ilgilerini fark edebilirler.        

MEHMET KURTOĞLU UZMAN KLİNİK PSİKOLOG   

 

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Mar
15Oca

HZ. ÖMER’İN GÖZYAŞLARI

04Ağs
17Haz

ORUÇ VE RUH SAĞLIĞI

27May