Aile Olmak Ya Da Olmamak! (2)


.................................................

Aile olmadan önce karı-koca olmak, yerine getirilmesi gereken en önemli gelişim görevidir.

 

Sağlıklı bir aile olmak demek; sağlıklı karı koca olmak, sağlıklı anne baba rolü sergilemek, ailenin her üyesinin belli ihtiyaçlarının karşılandığı, dış dünyadan kopuk olmadan sosyal ilişkileri olan aile demektir. Aile, bireye “sıcak bir yuvası olduğu ruhunu” tattırmalıdır. Birey eve geldiğinde güven, rahatlık, samimiyet, birliktelik duygularını hissetmediği sürece sağlıklı aileden bahsedemeyiz.

Aile ortamında herkes kendi dünyasında yaşıyorsa, sadece yemek saatleri birbirlerinin yüzünü görüyorlarsa, sağlıklı aileden bahsetmek bir yana tedavi olması gereken bir ailenin varlığından bahsetmek yanlış olmasa gerek. Aile olmak demek, paylaşımların yoğun olduğu bir sosyal varlık demektir. Sağlıklı aileler, birbirleriyle sohbet eden, sıkıntılarını paylaşan, birlikte gülen birlikte ağlayan bireylerin varlığına işaret eder.

Ülkemizde sınavlar yüzünden çocuklar ailelerinden kopmaktadırlar. Dershaneler, odasına çekilip saatlerce ders çalışmalar, her şeyin sınav olduğu inancını taşıyan aile yapıları…Çocuğunuzu aile ortamından mahrum ederek istismar ettiğinizin farkında mısınız?

En tehlikeli istismar istismarın duygusal olanıdır. Çocuğunuzun geleceğini düşünerek ek eğitim alması doğaldır; fakat bu aşırıya kaçırılmadan olmalıdır. Çocuk anne baba ve kardeşleri ile sohbet ve paylaşımlarından mahrum bırakılmamalıdır.

 

Aile olmak, çocuğa bakım vermek, onu sırf çocuğu olduğu için sevmek, onu korumak, başıboş serseri dolaşmaması için etkinlikler planlamak ve çocuğu etkinliklerle meşgul edebilmek, çocuğa yeteneklerini keşfedeceği ortamı sağlamak, çocuğun aile ortamında mutlu olmasını sağlayabilmek, birbirleriyle sohbet etmeyi seven ve bizlik duygusunun oluşması demektir.

 

 

 

Özetle Aile OLMAK:

Aile olmak, mutlu olmak demektir.

Aile olmak, anne baba olabilme gayreti içinde olmak demektir.

Aile olmak, yalnızlıktan kurtulmak demektir.

Aile olmak, hüznü, acıyı derdi kederi paylaşmak demektir.

Aile olmak, değer vermek ve değer görmek demektir.

Aile olmak, eşini ve çocuğunu gerekirse canından çok sevebilmek demektir.

Aile olmak cennete girmek için pasaport demektir.

Aile olmak hayırlı evlat yetiştirmek demektir.

Aile olmak, ben ve benim diye başlayan cümlelerden kurtulmak, biz diye başlayan cümleler kurmak demektir.

Aile olmak, gelecek nesiller yetiştirmek demektir.

Aile olmak, toplum demektir.

Aile olmak, minik bir yüreği sevmek demektir.

Aile olmak, vicdan, merhamet, acımak, demektir.

 

UZ. KLİNİK PSİKOLOG MEHMET KURTOĞLU

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Mar
15Oca

HZ. ÖMER’İN GÖZYAŞLARI

04Ağs
17Haz

ORUÇ VE RUH SAĞLIĞI

27May