Vatandaş Belde Belediyesini Geri İstiyor...


Hani halk arasında zaman zaman söylenen bir esperi vardır; eller gider Mersin’e, biz gideriz tersine diye söylenir. Maalesef ülkemizde ki birçok devlet işlerinde, aynen yukarıdaki esperide söylendiği gibi yürütülüyor. Malumunuz yakın zamanda mecliste bir yerel yönetimler yasası çıkarıldı ve Türkiye’de ki tüm belde belediyeleri kapatıldı..

Gerekçe  olarak ta, bazı belde belediyelerinin görevlerini yapamadığı veya nüfusu itibarı ile bir belediyelik nüfusunun altına düştüğü  gerekçesi ile Türkiye’de ki tümbelde belediyeleri kapatıldı. Peki, bu karar doğru mu oldu; yanlış mı oldu? İşte bu konu çok ciddi tartışmaları beraberinde getiren çok önemli sorunların oluşmasına neden oldu. Eski belediye mevzuatında, 2000 nüfusa sahip bölgeler, belde belediyesi olma hakkına sahip oluyordu. Eğer yanlış hatırlamıyorsam, 5 binin üzerinde ki bölgelerde ise ilçe olma hakkına sahip oluyorlardı. Fakat  son çıkan Büyükşehir mevzuatında, adeta sapla saman biri birine karıştırıldı. Bu yeni durum; yerel yönetimler mantığında, akla ve bilime aykırı yanlış bir siyasi uygulamadır. Yerel yönetim mantığında, hizmetin daha çabuk ulaşması için, bölgelerin küçültülüp yeni belediyeler oluşturulması gerekirken, maalesef bizde 5 yıl önce yeni çıkarılan bu Büyükşehirler yasasında ki, yeni uygulamayla adeta her şey alt üst edildi..

Düşünebiliyor musunuz; Malatya gibi kent merkezi itibarı ile tarım ve sanayinin iç içe olduğu ve coğrafi yapısında çeşitli sorunları olan  bir büyük  Büyükşehir’de, Fırat kenarında tutun yaygına kadar bir ilçe belediyesinin oluşturulması akla ziyan bir durumdur. Eğer birileri  Büyükşehir  Belediyesinin ana caddeleri asfaltlaması ile bütün hizmetlerin yürüdüğünü söylemeye çalışıyorsa; bu yanlış bir mantıktır. Evet, Büyükşehir Belediyesi kendisine düşen görevleri başarı ile yapıyor. Peki, ilçelerin bütün sorunları bununla bitiyor mu acaba? Maalesef hayır. Malatya gibi tarım, sanayi ve sosyal yapı ile ilgili bütün yapıların içi içe olduğu bir Büyükşehir’de,  koca şehir merkezini iki belediye ile yürütmeye kalkmak, reel politiğe  göre akıl karı değildir..

Her kim ne düşünürse düşünsün, Malatya merkez de yerel hizmetlerin sağlıklı yürümesi için, nüfusu on binin üstünde olan bölgelerin belde belediyelerinin tekrar geri kurulması lazımdır. Yerel Hizmetin sağlıklı yürümesi için bu durum şarttır. Yok eğer yasal olarak bu mümkün görülmüyorsa; en azında çevre yolunun üstüne iki ilçe belediyesi daha kurulmalı ve çevre yolunun altına iki ilçe belediyesinin daha kurulması gerekir ki, yerel yönetim hizmetlerin daha çabuk ve daha sağlıklı yürüsün. Yerel yönetim hizmetleri demek, yalınız ana caddeleri asfaltlamak ve yalınızca bu caddelerde büyük şehirlerin verdiği hizmetlerle sınırlı değildir..

Yapısı itibarı ile sanayi, tarım ve sosyal yapının iç içe olduğu Malatya gibi  devasa bir kent’te, yalınızca iki ilçe belediyesi ile hizmet vermeye çalışmak asla mümkün değildir. Ak Parti siyasetinin en büyük yanlışlarından  biridir bu durum. Dolayısı ile bütün Türkiye’de bu sıkıntı yaşamaktadır. Mevcut İktidar; eski mevzuata göre, 2000 bin olan belde olma statüsünü 10 bine çıkararak, yeniden Belde belediyelerinin kurulması için ivedilikle yeni bir yasa çıkarmalıdır..

Eğer bu mümkün değilse, en azında Malatya’da herkesin dediği gibi, yerel hizmetlerin daha çabuk ve daha sağlıklı yürümesi için, Malatya merkezde, çevre yolunun üstüne iki ilçe belediyesi ve çevre yolunun altına iki ilçe belediyesinin daha kurulması gerekir. Evet,Malatya’da yerel hizmetin daha çabuk ve daha sağlıklı yürümesi için bu durum şarttır. Yanlış hesap bağdattan döner misali, bu son çıkan Büyük şehir yasasında bu durum mutlaka düzeltilmelidir. Saygılarımla / lutfucaner@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!