Üç Günlük Fani Dünya’da, İmtihanda Olduğunu Unutanlar...


Yaşadığımız şu üç günlük fani Dünya hayatında ibret almamız için, fazla uzaklar gitmeye gerek yoktur.  Bizlerin yaşadığı yakın tarihimize baktığımız da, bir zamanlar gördüğümüz ve beraber yaşadığımız dedelerimiz vardı. Babalarımız vardı. Annelerimiz vardı. Dostlarımız, sevdiklerimiz vardı..

Bu isimlerini saydıklarımızın hepsi birer birer bu fani Dünya hayatını terki diyar ettiler. Bütün bu olanlar her gün gözlerimizin önünde yaşanmasına rağmen ve camilerin musalla taşlarında her gün birilerinin bu fani Dünyayı hayatını terki diyar ettiklerini gördüğümüz halde, yinede bazılarımızın katılaşmış olan kalpleri bütün bu gerçekleri bir türlü algılayamıyor ve görmek istemiyor..

İşte bu sözünü ettiğimiz ve Yüce  Allah’ın bize sunduğu  şu üç günlük fani dünya hayatını gayesini, anlamını ve sebebini anlamayan veya anlamak istemeyen bazı insanlar hakkında, bakınız (şair Kul Himmet) ne güzel söylemiş:

 

Gafil Gezme Şaşkın

Gafil gezme şaşkın bir gün ölürsün,
Dünya kadar malın olsa ne fayda.
Söyleyen dillerin söylemez olur,
Bülbül gibi dilin olsa ne fayda?

Bir gün seni götürürler evinden,
Hakkın kelamını kesme dilinden.
Kurtulmazsın Azrailin elinden,
Türlü türlü yolun olsa ne fayda?

Sen söylersin söz içinde sözün var,
Çalarsın çırparsın oğlun kızın var.
Şu dünyada üç beş arşın bezin var,
Tüm bedesten senin olsa ne fayda?

Kul Himmet Üstadım gelse otursa,
Hakkın kelamını dile getirse,
Dünya benim deyip zapta geçirse,
Karun kadar malın olsa ne fayda?

Kul Himmet

 

İşte asırlardır dilden dile söylenen bu Anadolu türküsünün kime ait olduğu konusunda farklı görüşler mevcuttur. TRT repertuvarında Aşık Hasan Hüseyin kaynak kişi olarak görülmektedir. Bazı kaynaklarda türkünün Pir Sultan Abdal, Teslim Abdal veya Kul Himmet’t ait olduğu söylenmektedir. Son dörtlükte Kul Himmet Üstadın mahlası geçtiğinden dolayı, Kul Himmet Üstada ait olması kuvvetle muhtemeldir.. 

 

Yani kısacası, bu güzel sözler her kime ait olursa olsun, önemli olan bu söylenen güzel sözlerden ibret alıp dersler çıkarmamızdır. Çünkü bu türkünün sözleri; bizlere  şu kısacık fani Dünya hayatımızda çıkarmamız gereken birçok mana ve derin anlamları sunmaktadır..

 

Asıl önemli olan; bu türküde söylenen sözlerin biz insanların bu kısacık Dünya hayatında bir imtihanda olduğumuzu hatırlatmasıdır. Mesela ormanda düzgün bir ağacı kesip getirir ortaya koyarsınız, İnsanların bazısı, yahu bu ağaç kışın ne güzel insanı ısıtır diye odun olarak düşünür.

 

Ve yine başka birileri, ben bu ağaçtan çok güzel bir mobilya yaparım diye düşünür. Ve yine başka birileri ise, ben bundan güzel bir sanat eseri yaparım diye düşünür. Yani kısacası asıl önemli olan, kişinin bu türkünün sözlerinin anlayıp anlamadığı ve asıl olan imtihan  gerçeğine nasıl baktığıdır..

 

İşte bu anlamlı türkünün sözlerinde yola çıkarak, akıl sahibi olan ve Yüce Allah’ın iradelerinden özgür ve serbest kıldığı bazı insanlarımızın, maalesef şu üç günlük fani Dünya hayatında bir imtihanda olduklarını bilmediklerini veya kabul etmek istemediklerini görüyoruz..

 

Zaman zaman çevremizde görüyoruz, bazı insanlar ben Dünya’ya bir defa geldim hayatımı yaşamak istiyorum. Her istediğimi yapmak ve istediğim gibi yaşamak istiyorum ve kimse bana karışamaz diyor bazı insanlar..

İşte bu tür bazı insanlar, bir imtihanda oluklarını ve Yüce Allah’ın Kuran-ı Kerimi biz insanlar için bir yaşam rehberi olarak gönderdiğini, Namaz , Oruç ve İslami yaşamın bizler için bir imtihan vesilesi olduğunu görmek istemiyor ve kabul etmek istemiyorlar..

 

Bazıları ise, her ne kadar kabul edip inanıyorlar ise de, yahu daha yaşım genç elbet bir gün yaparız diye kendilerini kanırdıklarının farkında değildirler. Evet, işte bir gün bakıyorsunuz, bu tür insanların kimisi, bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiş. Kimisi bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiş. Kimisi ise bir hastalık veya bir cinayet sonucu hayatını kaybetmiş ve Allah’ın biz kullarını tabi tutuğu imtihanı kaybederek, Allah’ın huzuruna varmışlardır. Evet dostlar, Azrail kapıyı çaldı mı, eğer ebedi imtihan için hazırlıklı isen, Yüce Alla İnşallah ecrini verecektir. Yok eğer şu üç günlük fani Dünya hayatında, her şeyi ben bilirim, ben istediğimi yaparım, ben istediğim gibi yaşarım deyip Allah’ı, Peygamberi, Dini, Kitabı unuttu isen, artık son pişmanlık para etmez bunu çok iyi bilesin Gardaş...!

 

Saygılarımla. / lutfucaner44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!