Tarikat , Cemaat Ve Bazı Hocalar 3


Evet, 95 yıldır ükemizin çarpık batı tandaslı eğitim  sisteminden dolayı, bugün özbenliğini inkar eden nesiller yetişiyor. Bu vahim manzara karşısında, bazı hocalarımız, cemaatlarımz, tarikatlarımız ancak televizyonlarda topluma faydası olmayan benlik ve fuzuli enaniyet tartışmaları ile biri birilerine laf yetiştirmeye çalışıyorlar.

Toplumumuzun  önemli bir kesiminin islam inancı ile ilgili İslamın beş şartı dışında başka da temel bir bilgiye sahip değilken, bazı hocalarımızın toplumsal ihtiyacın dışında bazı ilmi münazaralar girmesi ne ile izah edilebilir?

Yani bir misal vermek gerekirse,  vatandaş  henüz Kuran-ı kerim okumasını bilmezken, siz kalkıp muhkem Ayet’ten, mütteşabih Ayyet’ten söz ederseniz, nasih mensuh konularından söz ederseniz, İslami altyapısı yeterli olmayan bu toplumun bunu anlamasını nasıl beklersiniz?

Ve böylesine bir durum karşısında, toplumun sizi anlamalarını nasıl beklersiniz?

Evet, bütün milletimizin bildiği gibi, 95 yıldır adeta temel dini inançlardan tecrit edilmiş olan bu topluma ilk önce sağlam bir ilmihali bilgi ve gerçek tevhit inancının ne olduğunun öğretilmesi gerekiyor...

Yani anlayacağınız; bu toplum yıllardır temel İslam inancından öylesine tecrit edilmiş ki, ben Müslümanım diyen bir vatandaş, din yetkililerine şu soruyu sorabiliyor; ben bugün orucumu tutum, akşam iftardan sonra bir iki duble rakımı içsem ne zararı var diye sorabiliyor.

Evet, yine ne acıdır ki bugün sokağa çıkıp kime evinizde Kur’an-I Kerim varmıdır diye sorsanız, çoğu var diyecektir. Peki okumayı biliyormusunuz diye sorduğunuzda, hayır işten güçten dolayı öğrenmeye vaktim fırsatım yoktur diyeceklerdir. İşte özelikle bu soruya muhatap olan genç nesillerin en az bir iki yanbanci dile sahip olduklarına şahit oluyoruz.

Peki diyeceksiniz ki, bu milletin önemli bir kesimi neden kendi dinlerinin kitabını okumayı bilmiyorlar? Çünkü daha dün 2002’ye kadar bu ülkede resmi olmasa da, siyasetten Kur’an-ı Kerimin okullarda okutulması sanki bir suçmuş gibi lanse ediliyordu. Evet, maalesef bu ülkede 80 yıl boyunca genç nesiller böylesine dinden ve Kur’an’dan bihaber yetiştiler.

Maalesef bütün bu olanlara rağmen, bazı Hocalarımız, Cemaatlarımız, tarikatlarımız bütün bunlardan dersler çıkarıp toplumsal tabanın ihtiyacına göre gerçek islami argümanlarla, tartışmalarla topluma hitap etmeleri gerekirken, maalesef toplumun algısı ve ihtiyaçları dışında çeşitli gereksiz bazı konularla televizyonlarda arzı endam ediyorlar.

İşte yıllardır süre gelen bu çarpık durum karşısında, bazı hocalara, cemadatlara ve tarikatlara sesleniyoruz:  80 yıl boyunca adeta ilmihali dini bilgilerden bile doğru dürüst haberdar olmayan bu toplumun önemli bir kesiminin karşısına fıkıhi ve fantastik ilmi bazı gereksiz münazaralarla  çıkarsanız, bu topluma hiç bir faydanız olmayacaktır.. Çünkü bu toplumun önemli bir kesiminin ilk önce sağlam ilmihali bilgiye ve gerçek tevhit inancına ihtiyacı vardır...  

(DEVAMI YARIN)

Saygılarımla.

lutfucaner44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!