Pütürge'nin Kaderini Sen Değiştireceksin Hemşerim (2)


 

Bir önceki yazımızda, Pütürge ile ilgili önemli bazı noktalara değinmiştik. Bugünkü yazımızda; yine önemli bazı başlıkları siz değerli Pütürgeli hemşerilerimizin gündemine arz etmek istiyorum.

 

PÜTÜRGELİ HEMŞEHRİLERİM: FIRSAT BU FIRSATTIR, GELİNİZ HEP BERABER PÜTÜRGE’NİN EKONOMİK KADERİNİ DEĞİŞTİRELİM.

 

Pütürge için asıl önemli olan, yıllardır ekonomik sıkıntılardan dolayı gurbete giden göçü durduracak önemli ekonomik projelerin uygulanmasıdır. İşte şimdi fırsat tam bu fırsattır. Millet vekillerimiz, Belediye başkanlarımız, Kaymakamlarımız ve hatta köy muhtarlarımızın hiç vakit geçirmeden kolları sıvayarak, elle tutulur ve getirisi olan uygulanabilirlik durumu uygun olan bölgenin ekonomik yapısına göre çeşitli küçük ölçekli projeleri yukarıda isminin saydığımız ilçe yetkililerinin önüne koyarak, ivedilikle ekonomik bazı çareler ve çözümler aranmalıdırlar.

 

Mesela İlçe bazında, kaymakamlıklar bünyesinde ilçenin diğer yetkili  bazı birimlerinin de bünyesinde bulunacağı ekonomik bir kalkınma komisyonu oluşturularak, uygulanabilir bazı projeler için  millet vekillerimiz ve valilik makamından bu projeler için finansman sağlanması için bir çalışma yapılabilir.

 Evet, iddia ediyorum, milli bir ruhla böyle bir çalışma başlatılırsa; inanıyorum ki çok kısa bir zamanda Pütürge’nin ekonomik kaderi değişmeye başlayacak ve bunun devamı da mutlaka zaman içerisinde daha güçlü bir şekilde gelecektir.

Örneğin devletin yıllardır Pütürge gibi  kırsal bölgelerde uyguladığı, (KÖYDES ve BELDES Projeleri ) ve ayrıca yine Pütürge gibi kırsal bölgelerde uygulanan ( TARIM KÖY EVLERİ ) Projeleri konusunda bir çalışma mutlaka yapılmalıdır. Evet, bölgemizde lokal olarak  TOKİ’densöz ediliyor. Fakat  Pütürge gibi bölgeler için coğrafi şartlardan dolayı asıl uygun olan ( TARIM KÖY EVLERİ PROJESİDİR. ) Çünkü Tarım Köy Evleri Projelerinin köylü için maliyeti daha düşük ve hem de deprem bölgesi olan Pütürge’de mutlaka çoğu köylerde bu proje acilen uygulanması gereken önemli ve gerekli bir projedir.

 Ve diğer çok önemli bir konu ise, örneğin Pütürge meslek lisesinden mezun olan gençlerimizin gurbete gitmemesi için, devletin gençlere sağladığı bazı maddi imkanlarla ilgili,  Pütürge’de yetkili kurumlarca acil bir çalışma yapılmalıdır. Örneğin Pütürge’nin İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara gibi illerimizdeki hemşehrilerimizin ekonomik güçleri ve Pütürge’deki küçük imalat atölyeciliği gibi düşünceleri aktive edilirse, önemli bir ekonomik çığır açılabilir. Örneğin  tekstil, çantacılık, kunduracılık, dericilik ve gıda üretimi gibi bazı sektörlerde hemşehrilerimiz oldukça deneyimlidirler.

 Pütürge ilçemizde yapılacak olan ciddi bir teknik çalışma neticesinde, Pütürge’de yukarıda sözünü ettiğimiz birçok sektörlerle ilgili küçük üretim atölyelerinin açılması noktasında gençlikle ilgili önemli derecede ekonomik bir motivasyon sağlanarak, gençlik çeşitli meslek dallarına yönlendirilebilir. Yeter ki bu konuda Pütürge’de teknik bir kalkınma komisyon kurulsun. Özelikle Pütürge belediyesi ve Pütürge kaymakamlığını bu konuda göreve davet ediyoruz.

 Bu Ay ki  bu yazım dolayısı ile, Pütürge Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Polat Beye seslenmek istiyorum: Pütürge’de bölgenin ihtiyacına göre; hangi sektörlerde uzman gerekiyorsa; İstanbul belediyesi veya Malatya belediyesi bünyesinde ( İSMEK )

Müdürlüğü çalışmaları ile ilgili eğitmen hocalar temin ederek, Pütürge’den de mesleğe dayalı bazı kurslar mutlaka acilen başlatılmalıdır belediye bünyesinde. Evet, Pütürge’den bölgenin ihtiyaçlarına göre mutlaka ( İSMEK ) kursları ivedilikle başlatılmalıdır.

 Hani yazımızın başında dedik ya; fırsat bu fırsat, geliniz hep beraber Pütürge’nin yıllardır geri bırakılmış olan ekonomik kederini değiştirmeye çalışalım ve ekonomik sıkıntılar dolayısı ile gurbete giden bu göçü durduralım değeli Pütürgeli  hemşehrilerim.  Evet, Rahmetli hemşehrimiz  Turgut Özal döneminde bu fırsatı maalesef tam olarak değerlendirmedik. Fakat  Ak parti iktidarı ile bu fırsat fazlası ile elimizde ve belki de bir daha böyle bir fırsat elimize geçmeyebilir? Bu fırsat elimize geçmişken, başkalarından medet bekleme.  Çünkü kendi kaderini sen kendin değiştireceksin sakın bunu unutma değerlihemşehrilerim. Hani bir ata sözümüzde söylediği gibi,  At binenin, kılıç kuşananındır desturu ile geliniz Bismillah deyip işe koyulalım ne dersiniz değerli hemşehrilerim?

Gelecek Ay Buluşmak dileği ile…

Lütfü CANER /  lutficaner@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!