PÖTÜRGE'DE GÖÇ DEVBAM EDİYOR


Türkiye Cumhuriyeti kuruldu kurulalı, malumunuz halen Pötürge ilçemizde göç devam ediyor. Çünkü bilindiği üzere bu göçü tetikleyen etkenlerin başında, her yıl çoğalan nüfus, bölgenin coğrafi  engebeli şartlarından dolayı tarımsal alanların oldukça yetersiz olması,  bölgede iş imkanlarının olmayışı, sanayileşme adına şimdiye kadar hiçbir yatırımın yapılmamış olması ve ayrıca bölgenin yıllarca basiretsiz bazı siyasiler tarafından kaderine terk edilmesi gibi daha bir çok sebepleri ve nedenleri ilk etapta sayabiliriz.

 

Bu konuda geçmişte artık olan olmuştur. Asıl önemli olan; artık geçmişe takılıp kalmadan ve gelecek için önümüzü görmektir. Evet, Pötürge’de göçün nasıl durdurulacağı konusunda hamaset yapmadan, siyasi rant ve entrikaların peşine düşmeden, ekonomik ve geçim sıkıntıları yüzünden gerçekten her gün, gün be gün devam eden bu göçün nasıl durdurulacağı konusunda, ciddi bazı projeler ve eldeki bazı imkanlar dahilinden mutlaka değişik çözümler aranmalıdır.

 

En azında her yıl, Pötürge meslek lisesinden mezun olana gençlerin gurbete gitmemesi için, Pötürge Belediye başkanı, Pötürge Kaymakamı, PötürgeMüftülüğü, Pötürge Milli Eğitim Müdürlüğü ve konu ile ilgili ilçenin daha başka bazı birimlerinin de içinde bulunacağı  istişari teknik ve yetkili bir komisyon kurularak,(Malatya İş Kur) Malatya  ( SODES ) ve konu ile ilgili var olan diğer kurumlarla da bazı istişareler yaparak, yıllardır Pötürge ilçemizde süregelen bu ( GÖÇÜN ) nasıl durdurulacağı konusunda elle tutulur ciddi ekonomik getirisi olan bazı projeler mutlaka üretilmelidir.

 

Örneğin yaz tatillerinde; gurbetteki hemşehrilerimiz için Pötürge ilçemiz nasıl bir cazibe merkezi ve çekim merkezi olabilir konusunda çalışmalar ve araştırmalar yapılmalıdır. Mesela Pötürge’de, TOKİ Projesinin başlayacak olması önemli bir fırsattır. Ve daha sonra, (Tarım Köy Evleri Projesi) üzerinde önemle durulması gerekir. Çünkü konsepti itibarı ile Tarım Köy Projesi maliyeti bakımından, bölgede ve köylerde uygulanabilirlik durumu daha uygundur.

 

Örneğin Pötürgeli hemşehrilerimizin çoğu yıllardır gurbette imalat sanayinden önemli derecede tecrübe ve deneyim piyasa tecrübesine sahibidirler.

 

Tekstil, dericilik, kunduracılık, Çantacılık ve Gıda ürünleri üretimi ve hayvancılıkgibi daha bir çok sektörde, Pötürgeli hemşehrilerimiz oldukça önemli bir potansiyel tecrübeye sahiptirler. Yeter ki bu konuda yol gösterici bilimsel oluşumlar meydana getirilsin.

 

Değerli hemşehrilerim; her yıl Pötürge'de devam eden göçü durdurmak ve ilçemize ekonomik getirisi olan bazı imkanlar kazandırmak için, mutlaka, ama mutlaka, teknik ekonomik bir komisyon veya bir kurum mutlaka ilçemiz bünyesinde oluşturulmalıdır.

 

Çünkü her gün işsizlikten ve geçim sıkıntısından dolayı,  Pötürge ilçemiz halen göç vermeye devam ediyor. Biz Pötürgelilerin bu konudaki duyarsızlığı böyle devam ettiği takdirde, şunu unutmayalım ki, Pötürge  yakın bir gelecekte, adeta terk edilmiş ihtiyarlar köyüne dönüşecektir. Sayın Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, Müftümüz ve konu ile ilgili aydınlarımız ve (STK)’larımızın gündemine ve bilgilerine önemle arz edilir. Evet, mutlaka, ama mutlaka; (PötürgeEkonomik Kalkınma Komisyonu) kurulmalıdır. Saygılarımla. /lutfu44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!