Gerçek Tesettüre Ne Kadar Uyuyoruz?


Bugün Türkiye’nin genel siyasi gündeminden uzaklaşarak, İslam’da Müslüman hanım kardeşlerimiz için önemli olan çok önemli bir konuyu irdelemek istiyorum. Malumunuz, tesettür İslam’da Müslüman hanım kardeşlerimiz için  olmazsa olmaz bir gerçektir. Peki, Müslüman hanım kardeşlerimiz, kızlarımız, hanımlarımız Allah’ın bu emrine ne kadar riayet ediyorlar, isterseniz bu konuya biraz göz atalım.

 İşte Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimde Tesettürle ilgili ayetler:

 "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbanlarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafurdur, Rahimdir." (Ahzab, 33/59).

"Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah'a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız." (Nûr, 24/31).

"Ay halinden kesilmiş ve evlenme için ümidi kalmamış olan yaşlı kadınlar zinet yerlerini erkeklere göstermemek şartıyla dış elbiselerini bırakmalarında onlar için bir günah yoktur. Bununla birlikte yine de sakınmaları kendileri için daha hayırlıdır." (Nûr, 24/60).

Tesettürle ilgili hadisler:

Usame b.Zeyd (r.a) nakletti. Dedi ki:

“Resulüllah (s.a.v) Dihye’tül- Kelbi’nin kendisine hediye ettiği mısır kumaşlarından sık dokunmuş bir elbiseyi bana giydirdi, ben de onu hanımıma giydirdim. Resulullah (s.a.v) daha sonra bana sordu: ne oldu Mısırdan gelen elbiseyi giymiyorsun? Dedim ki, ey Allah’ın Resulü ben onu hanımıma giydirdim. Resulullah (s.a.v) buyurdu ki, altına pijama türünden bir şey giymesini ona emreyle. Çünkü ben o elbisenin kemiklerinin hacmini belli etmesinden korkuyorum.” (Ahmet b. Hambel)

 Tabi ki, konu ile ilgili Peygamber Efendimiz, (s.a.v.) daha birçok hadisi şerifleri de bulunmaktadır. Fakat köşemizin hacminin yetersizliği nedeni ile hepsine yer veremiyoruz maalesef.

 

Müslüman hanım kardeşlerimizin tesettür diye giydikleri çarşaf, pardösü, ferace, Abiye adı altında her ne olursa olsun, dar olmayacak, şeffaf olmayacak, kadının vücut hatlarını kesinlikle belli etmeyecek. Günümüzde bazı hanımların pantolon, buluz  giyip başlarının kapalı olması demek, tesettürlü olmaları demek değildir. Çünkü bütün vücut hatları meydana çıkmakta ve erkeklerin dikkatine celbetmektedirler. Bu tür giyinip kendilerine göre bir tesettür anlayışı sergileyenler, ancak kendi kendilerini kandırmaktadırlar. Bazı hanımların nefislerine ağır geldiği için, gerçek tesettürü değil, moda diye birilerinin islam’ın tesettür anlayışını sulandırmak ve yok etmek için uydurdukları bir yanlış anlayışı tercih etmektedir bazı hanım kardeşlerimiz. 

 

Gerçek İslami tesettür anlayışı; Allah’ın Yüce Kitabı Kur’an-ı Kerimde ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in hadis-i şeriflerde, Müslüman Kadının uyması gereken gerçek tesettür şekli çok açık bir şekilde kaynaklarda belirlenmiştir. Ve yine bazı hanımlarımız ve genç kızlarımızın kendi hava ve heveslerine göre uydurdukları kapalıda olsa, dar ve kadının vücut hatlarını sergileyen renkli dikkat çekici giyesiler kesinlikle tesettür değildir.

 

Çünkü bazı hanım kardeşlerimiz kusura bakmasınlar, çok af buyurun, pantolon giymiş ve kalçasının şeklinin ortada olan bir kadının başının örtülü  olması hiç bir şey ifade etmez. Ne demek istediğim herhalde çok iyi anlaşılmıştır?

 

Çünkü toplumda islami edep ve adabı henüz oturmamış olan bazı erkeklerin kadın vücudunda ilk dikkatlerini celbeden yerleri, göğüsleri ve vücudunun alt kısımlardır. Onun için hanım kardeşlerimiz bu konuya çok dikkat etmelidirler. Evet, diğer önemli bir konu ise; sözde tesettürlü bazı hanımların süsleri ile renkli renkli yaptıkları makyajları ile süründükleri bazı parfümler ile girdikleri toplumda bütün dikkatleri üzerlerine çekmelerini islam şiddetle reddetmiştir.

Değerli hanım kardeşlerim; yani kısacası, tesettür diye giydiğin pardösü, abiye, ferace ve kısacası her ne olursa olsun, eğer belinin inceliğini, göğüslerinin şeklini, kalçalarının şeklini ve kısacası vücut hatlarını meydana çıkarıyorsa; ayet ve hadislere uygun değilse, ben tesettüre girdim diye kendi kendini  boşa kandırıyorsun demektir.

 

Evet, değerli hanım kardeşlerim; bütün bunları ben lütfü Caner olarak söylemiyorum, Bütün bu söylediklerim, İslam’ın  Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde emir edilen gerçek tesettür emirlerdir. 

 

Evet, Yüce Rabbimin emir ettiği gerçek tesettür emri, yukarıda  ayet ve hadislerde çok açık bir şekilde belirlenmiştir. Yeter ki bir Müslüman olarak bu ayet ve hadislerin bizlere ne söylemek istediğini anlamaya çalışalım. Yani şu üç günlük dünya hayatında, kendi nefsine uyupta kendini kandırma değerli hanım kardeşim. Allah’ın gerçek tesettür emrine uy ve ahiretini yakma.

..

Saygılarımla. / lutfucaner44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!