AHMET ÇAKIR, NE YAPTI Kİ?


Zaman zaman yazılarımı eleştiren bazı okurlarım; sık sık şu eleştirileri bana yöneltiyorlar. Caner Bey: Ahmet Çakır’ın çok başarılı olduğunu söylüyorsun, peki iyi de, Ahmet Çakır Malatya’ya ne yaptı ki, diye sık sık çeşitli konularda akla, mantığa sığmaz bazı eleştirileri ve mesajlar gönderiyorlar bana.

 

Uzun süredir okuyucularıma olan saygımdan dolayı, bu eleştirileri hep  altan alıp görmemezlikten gelmeye çalıştım. Fakat takdir edersiniz ki, sabrın sınırı da bir yere kadardır. İnsan bazen dayanamıyor ve bazı eleştirilere mutlak cevap vermek zorunda kalıyor.

Ben Lütfü Caner olarak, Başkan Ahmet Çakır’ın Makamına gidip, kendisi ile bir çay dahi içmiş bir gazeteci değilim.  İster inanın, ister inanmayın gerçek budur. Malatya’da bulunduğun sürelerde, dört defa randevu talebinde bulundum, maalesef randevularımda dahi gerçekleşmedi ve Sayın Başkan Çakır’la  görüşemedim. Ben bir gazeteci olarak, İstanbul gibi metropol bir kentte uzun süre yaşamış ve siyasetin içinde gelen ve özelikle yerel yönetimler ile iç içe uzun bir süreci yaşamış olan bir gazeteci olarak, yerel yönetimler konusunda hatrı sayılır bir yerel tecrübeye sahip bir gazeteciyim. Onun içini siz kalkıp ta, (SON BİR BUÇUK DÖNEMDİR) Malatya’da, hani Ahmet Çakır ne yapıtı ki, diye söylerseniz, bu söyledikleriniz havada kalır ve boşa konuşmuş olursunuz ve ayrıca Başkan Çakır’a da, çok büyük bir haksızlık yapmış olursunuz.

Evet, elinizi vicdadınıza koyup, Malatya’nın 94 yıllık Cumhuriyet tarihini şöyle  bir inceleyin ve bakın bakalım, Rahmetli Turgut Özal dönemi hariç, Malatya’nın bu derecede hizmet aldığı başka bir dönemi gösterebilir misiniz? 

 

Örneğin kıssaca: Başkan Ahmet Çakır’ın şu anda aklıma gelen bazı hizmetlerden söz etmek gerekirse: 

1 - Yaşam ve spor merkezi. 2- Kültür ve sanat galerisi. 3- Sanat sokağı projesi. 4- Turgut Özal Tabiat Parkı. 5- Yeni nikah sarayı. 6- Trambüs Projesi. 7- Çöpten enerji üretme merkezi. 8- Güneş enerjisi üretme merkezi. 9- Cumhuriyet tarihinin en büyük yol genişletme ve asfaltlama çalışmaları. 10- Doğanşehir’de mezbahana projesi. 11- Malatya’nın çeşitli ilçelerinden şu anda devam eden yol genişletme, asfaltlama ve köprü yapma çalışmaları. 12 – Malatya’nın son 7 yıldır, Malatya kultur Aş. Vasıtası ile çeşitli alanlarda organize ettiği çeşitli fuarlarla, Malatya adeta bölgede bir fuarlar şehri konumuna gelmiştir. 13- Kültürel etkinlikler noktasında ise, Malatya Dünya’ya açılan kültürel bir bakış açısı ile, çeşitli kültür etkinlikleri ile adeta Dünya açılan bir vizyon sergilemektedir. 14- toplumdaki sosyal hizmetler noktasında ve özelikle ergeliler noktasında önemli çalışmalar yapılmaktadır. 15- sokak hayvanları konusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. 16- Kernek parkı düzenlenmesi. 17-  Kentsel dönüşüm projesi. 

 

Evet, şu anda Başkan Ahmet Çakır’ın ancak aklıma gelen  17 kalem hizmetini sayabildim.

Evet, bütün Malatya halkı her gün görüyor, izliyor ve biliyor ki, daha bu yukarıda saydığım hizmetlerin dışında, yapılmış ve ayrıca devam etmekte olan daha nice hizmetler, projeler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

 

Evet, eğer siz siyasi görüşünüze uymuyor diye, kasıtlı olarak bütün bu yapılan ve yapılmakta olan bunca hizmetleri görmemezlikten gelerek,  hani Ahmet Çakır ne yaptı ki diyen siz bazı kişiler, ancak kendi kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Eğer bu bazı kişilerin dediği doğru olsaydı; iki dönemdir  Başkan Ahmet Çakır’ı seçen Malatyalılar, son seçimde, % 63 gibi büyük bir rakamla Ahmet Çakır’ı tekrar  seçmezlerdi. Yani demk oluyor ki; bazı okuyucularımız siyasi görüşlerinden dolayı veya çeşitli başka şahsi nedenlerden dolayı, Başkan Ahmet Çakır’ın yaptığı ve halen yapmaya çalıştığı bunca hizmetlerini yok sayarak, ancak kendi kendilerini kandırdıklarının farkında değiller.

 

Malatya halkı, sabit,  dogmatik fikirlere sahip bağnaz bir millet değildir. Malatya halkı her zaman ileriyi gören düşüce ve fikirlere açık olan illeri görüşlü bir millettir. Malatya halkı, hizmet verenle, hizmet veremeyenleri çok  iyi değerlendiren ve iyi tahlil eden bir siyasi görüşe sahiptir. Malatya’da siyasetin yakın tarihinde, CHP vardı, başarısızlıklarından dolayı yok oldu. Anavatan partisi vardı, son dönemlerinde ki başarısızlıklarından dolayı yok oldu. MHP vardı, yine yok oldu. Çünkü Malatya halkının çoğunluğu, dogmatik, sabit görüşlü siyasi görüş ve düşüncelere  sahip değildirler. Her zaman illeri düşünceye sahip yöneticileri ve hizmet getirenleri çok iyi değerlendirir.

Yani kısacası: hani Ahmet çakır ne yaptı ki diyenlere şunu söylemek istiyorum; son 7 yıldır Malatya’da yapılan ve yapılmakta olan bütün hizmetleri sıralamaya kalkarsam, ancak sayfalar dolusu yazı yazmam gerekir. 

 

Eğer bu bazı kişiler, gerçekten Ahmet çakır’ın son 7 yılda ne yaptığını merak ediyorlarsa; ellerini vicdanlarına koyup, Malatya’da şöyle bir etraflarına baksınlar, mutlaka ki asıl gerçekleri göreceklerdir. Hani atalarımız ne demişler; yiğidi öldür, ama sakın hakkını yeme demişler.

Geçmişinde, İstanbul gibi bir şehirde Belediye Başkanlığı yapmış olan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan dahi, Malatya’ya son gelişinde, Malatya’yı yerel hizmetler noktasında çok beğendiğini söyledi. Ben İstanbu’lda uzun yıllar Sayın Cumhurbaşkanımızla aynı siyasi ekibin içinde siyasi bir süreci yaşayan bir gazeteci olarak çok iyi biliyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanımız kolay kolay başarılı olmayan her hizmeti beğenmez ve yanlışları ve başarısızlıkları  açık bir şekilde yöneticilerin yüzüne söyler. Her zaman en başarılısını ister.  

 

Yani kısacası, Başkan Ahmet Çakır’ın hizmetleri, Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan’ın dahi beğendiği ilk 10 belediye arasındadır. Onun için, Sayın Başkan Çakır’ı hizmetleri ile değerlendirirken, lütfen elimizi vicdanımıza koyalım..!

Saygılarımla. / lutfucaner44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!