Zor Günler Yaşıyoruz


Hastalık, deprem ve etkileri, kar derken uzun bir süre ayrı kaldığımı gelen mesajlarımdan farkettim. Bu süreçte bir çok sıkıntı yaşadık. Çok şükür şimdi daha iyiyim Allah'ın izniyle. Depremi hastanede yaşadım. Biraz maddi zarar ziyanla atlattık elhamdülillah. Allah bir daha kimseye göstermesin.Büyük bir afet yaşadık. Devletimiz hemen görevi başındaydı. Sayın Cumhurbaşkanım, bakanlarımız, vekillerimiz, maddi manevi bütün gücüyle milletimiz...
Tek yürek olduk hep birlikte acıyı da beraber yaşadık sevincide umut dolu gözlerle baktığımız tv ekranlarında yayınlanan kurtarma çalışmalarında çıkan insanlar, kurtarma ekiplerinin canla başla çalışmaları gözlerimizi yaşarttı.
Ne kadar aciz, savunmasız olduğunu hatırladı mı o an kimse?
Allah(c.c) yine dünya sizin sınavınız sadece, burda kalıcı değilsiniz ,dünya malına bağlanmayın dedi ve dünyanın gerçek sahibinin kim olduğunu  bize gösterdi.
Uğruna yıllarımızı verdiğimiz evlerden, eşyalardan, arabalardan gözümüzü kırpmadan kaçtık.Kimsenin aklına gelmedi bankadaki hesapları, altın, dolar, euroları.. Bir çorap, ayakkabı, bir battaniye bile alamadan çıktık saraylarımızdan arkamıza bile bakmadan canlarımızı kurtarmak için. Elimizden bırakmadığımız telefonlar bile o şokta unutuldu.

Herkes gücünün yettiği kadar elini taşın altına koydu. Evinde ne varsa enkaz yerindeki vatandaşlara ulaştıran, evini depremzedelere açan, bir tas çorbasını paylaşan, harçlığını yollayan,sadece enkaz kaldırma işine koşanlarıda gördük. O enkazlar toplanırken ev kiralarını artıran ev sahiplerini de gördük ev taşıyan nakliyecileri de.. Fırsatçılar da iş başındaydı.
Yaralar sarılmaya devam ederken bir de kar yağışı başladı. Evlerden çıkamadık. Herşeye hazırlıklı olduğunu beyan eden belediyeler hayal kırıklığına uğrattı. İşe gidemiyen insanlar, işyerini açamayan esnaf, hastaneye ulaşamayan hasta....Bu arada ülkemizdeki  yaşanan olaylar... Önce Ankara'daki 17 yaşında babası tarafından öldürülen Şeyma sonra Konya'daki  kadın dayak yemesin diye katil olan Kadir hepimizin kafamızı karıştırdı. Genç yaşta biten hayaller, hayatlar gündemde yerini aldı.
Dünyаnın her yerinde korkutan Çin de meydana gelen Corana virüs salgını ile karantinaya alınan şehir, ölen insanlar yayılan virüs ülkemizde yayılan haberler ayrı korkuttu. Grip olanlar bile kendinden şüphelendi.
Gündemler birbirinden farklı olan şeyler ama hepsi ayrı sıkıntılarla hayatımızda yer alıyor. Önemli olan bizim bu olaylara ne kadar duyarlı baktığımız. Allah depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet eylesin. Hepimize geçmiş olsun.

KADER TOKAY
EĞİTİMCİ /SOSYOLOG

kt-tuhafiye@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 4

 • Kenan kurt | 22 Şubat 2020 09:50

  Eline sağlık son günlerde yaşadığımız gündemi çok güzel yazmışsınız.tşk.eder devamını bekliyoruz.

 • Ali yiğit | 20 Şubat 2020 22:03

  Geçmiş olsun.. Yazılara ara verme...

 • Ahmet | 20 Şubat 2020 13:30

  Evet uzun zaman oldu kader hanım ama mazeretinizde hafife alınamaz Allah daha başka sıkıntılar vermesin Muhammet ümmetine yeni yazılarınızı bekliyoruz

 • Buse | 20 Şubat 2020 13:25

  Tekrar güzel bı yazı devamını bekliyruz❤️

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Nis

Hayatta Kalma Mücadelesi Corana

21Nis

Evin En Öksüzü Baba’lardır!

26Şub

Evlilik Başlamadan 2

20Şub

Zor Günler Yaşıyoruz

09Oca

Evlilik Başlamadan