Terör Ankara’da


Son altı aydan beri Ankara’da intihar saldırısı şeklindeki üçüncü patlamayı maalesef yaşadık. 13. 03. 2o16 saat 18:45 sularında Ankara’nın göbeği Kızılay- Güvenpark’ta bir arabada yüklü olan patlayıcı patlatıldı. Verilen bilgilere göre olay yerinde, olayın faili terörist dâhil 30 kişi öldü. Hastanelere taşınanlardan da 7 ölü ve 100’den fazla yaralı olduğu belirtildi.

Bu türden saldırılar demek; olay yerinde insanın ellerinin, parmaklarının, kollarının, bacaklarının, kulaklarının, tırnaklarının toplanması demektir. Bu patlamalar demek; olay yerinde insanın duvarlara, kaldırım taşlarına, yere yapışmış olan gözünün, yüreğinin, dilinin, böbreğinin, beynin,  bağırsaklarının et parçalarının cımbız ile toplanması demektir. Bu patlamalar demek; oluk oluk akıtılan insan kanın tazyikli su ile yerlerden yıkanması demektir. Peki, geride kalanların yüreğinden nasıl yıkanabilir? Bu patlamalar demek; ordaki herkesin bir anda sadece kendi canın derdine düşmesi demektir. Bu patlamalar demek; insanın bir an düşünmeye, anlamaya, üzülmeye vakit bulamadığı, hangi tarafa gideceğini bilemediği, kimsenin kimseden daha fazla bir şey bilmediği mahşer anı demektir. Bu patlamalar demek kişinin telefonda eşine- çocuğuna “Eve geliyorum. Kaç ekmek alayım? Çook acıktım. Ne yemek vaa…? “ sorusunu tamamlamadan vücudunun telefon büyüklüğünde belki de daha küçük parçalara ayrılıp etrafa savrulduğu an demektir. Telefonun diğer tarafındakilerin de evde kafayı yedikleri an demektir.

Kişinin hiç tanımadığı, yüzünü görmediği, kendisi hakkında ne düşündüğünü hiç bilmediği onlarca kişiyi bir anda kendisi ile birlikte öldürmesi nasıl bir şeydir? Nasıl bir davaya hizmet eden bir eylemdir? Hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığı kişinin ölümüne nasıl karar verilebilir?

İnsanın anlamakta zorlandığı bir eylemi yapan insanların ortaya çıkma süreci de anlaşılması zor bir durumdur. Bu tür eylemleri yapana ve yaptırana lanet olsun. Fakat bir bebekten böyle bir katil nasıl çıkarılabiliyor? Hırant Dink’in eşi sormuştu bu soruyu. Hırant’ın katili Ogün Samast için. Her kişi bir zeminde yetişiyor? Bir bebekten bir katil üstelik başta kendisini öldüren bir katil nasıl bir zeminde yetişir? Bunun, “ilaç veriyorlar, uyuşturuyorlar, zehirliyorlar, ” vb. kaçamak cevaplarla geçiştirilecek bir soru olmadığını düşünüyorum.

Bana göre kendisini patlatan o terörist, bu eylemini bir süreden beri planlıyordu. Bu eylemini başarmanın yollarını kolluyordu. Bu eylemi başardığında nasıl büyük bir iş becermiş olacağının hayalini kuruyordu. Davası için yapılabilecek en büyük işi gerçekleştirmiş olacağının hayalini. Sol fraksiyondan ise tarihe nasıl büyük bir kahraman olarak geçeceğini düşünüyordu. İslamcı olduğunu söyleyenlerden ise şehit olup cennete gideceğinin hayalini kuruyordu. Önüne hiç engel çıkmasını istemiyordu. Böyle bir zulüm işleyerek cennete mi gidilir, cehenneme mi?

Bu teröristin bu dünyada yaşayacak yeri kalmamış mıydı? Kucaklayacak annesi, babası, kardeşi yok muydu? Birileri bunun yaşam alanını çok mu daraltmıştı? Düşündüklerini, istediklerini konuştuğunda dinleyecek hiç kimse kalmamış mıydı? Kimse bunun konuşmasına müsaade etmiyor muydu? Artık bütün yollar tükendi de sadece ölüm mü kaldı? Bütün genişliği ile şu güzelim Dünya insana dar mı geldi? Yoksa birileri birilerine bu dünyayı dar mı kılıyor? Bu sorularım teröristin yetiştiği zeminedir.

Uzaya ilk çıkan astronot Y. G., yeryüzüne indiğinde söylediği ilk cümle “Gezegenimiz çok güzel. Gelin onu hep birlikte koruyalım.” demişti. Gerçekten Allah bu Dünya’yı herkese fazlasıyla yetecek büyüklükte yaratmış ve nimetlerle donatmıştır. Yeter ki ihtiyacımız kadarına râzı olalım.

Teröristlerin yetiştiği zeminin oluşmasına katkımız hiç yok mudur? Ben ilk anda ve hemencecik hayır diyemiyorum. Elinden tutmam gerekirken tutmadığım, dinlemem gerekirken dinlemediğim, konuşmam gerekirken sustuğum, zulüm edeni gördüğümde karşı durmadığım, yakınım da olsa haksızlık yapanın karşısında durmadığım durumların hepsi böyle zeminlerin oluşmasına katkı sağlamaz mı?

Bu olay sonrasında hepimiz haklı olarak teröriste ve arkasındakilere lanet okuyoruz. Bu doğru bir tutumdur. Açıklama yapan yetkililer nasıl güvenlik tedbirleri alacaklarını anlatıyorlar. Bu gereklidir. Teröristleri nasıl etkisiz hale getireceklerini, bunları öldürmekle nasıl bitireceklerini anlatıyorlar. Diğer taraftan terörist ise yaptığının en doğrusu olduğuna en yüce bir iş yaptığına inanıyor. Her iki tutum da ardaki çelişkiyi derinleştiriyor.  Bu çelişki derinleştikçe bu olaylar biter mi?

Bu gün maruz kaldığımız terör fırtınaları bundan onlarca yıl önce ekilen zulüm rüzgârlarının ürünüdür.  Kendi aralarındaki savaşlardan çok çeken Batı’nın emperyalist güçleri o belayı kendi içlerinden söküp 100 yıl önce bize ihraç ettiler. 1. Dünya Savaşındaki emperyalist güçlerin planlarını uygulayanlar Kürt Miletini inkâr ettiler. Burada yaşayan herkes Türk’tür dediler. Kürt yoksa Kürd’ün dili de yoktur. Ve Türkçe bilmeyip ana dili olan Kürtçe konuşan insanlara ceza verdiler. Olmayan dili konuştukları için insanlara ceza verildi, zulmedildi. Aynı şekilde dinine bağlı kalmak isteyen müslümanlara dinlerinden dolayı zulmedildi. Bu gün terör eylemlerini yapanlar o gün zulüm görenler değil, o zulümlerin hikâyeleri ile büyüyüp bilenen üçüncü, dördüncü belki de beşinci nesilleridir. Evet, bu gün bu terör örgütlerini dış güçler çok kullanıyor. Zaten bu sonuçları elde etmek için zamanında buradaki işbirlikçilerinin eliyle bu tohumları ektiler ve şimdide yaşayan nesilleri bunun ürününü topluyor. Fakat bu kurtçuk yine bu ağaçtandır.

Bu gün ekmekte olduğumuz rüzgâr ise, yarın biçilecek olanın fırtına olacağını unutmayalım. 2007’de sokak ortasında güpegündüz öldürülen Hırant Dink’in gelecek çocukları birer terörist olma potansiyeline sahiptir. 2015’te Yükseova’da PKK terör örgütünün askeri konvoya saldırısında ölen Ast. Sb. Erdem Ertan, ailesinin tek çocuğuydu. Babası öldürüldüğünde henüz doğmamış olan bebeği ve ya gelecek çocukları birer terörist olma potansiyeline sahiptir.  Eylül 2015’te cenazesi sahile vuran Suriye- Kobani’li henüz üç yaşındaki Aylan Kurdi’nin kardeşleri terörist olma potansiyeline sahiptir. Bugün çatışmalarda öldürülen her askerin, polisin, sivilin, teröristin akrabası terörist olma potansiyeline sahiptir. Suriye’de öldürülen her PYD‘linin, DEAŞ’lının, muhalifin, Eset zalimi taraftarının, sünninin, şiinin akrabaları terörist olma potansiyeline sahiptir. Unutmayalım, yarının çocukları bugünün hikâyeleri ile büyüyecek. Bu fitneyi coğrafyamıza sokan emperyalist Batı’nın, İsrailin, ABD’nin, Rusya’nın asıl hedeflerinin daha çok müslümanın ölmesini sağlamaktan öte ileriye yönelik olarak daha çok kin tohumu ekmek olduğunu düşünüyorum. Bugün politikalar oluşturulurken asıl göz ardı edilmemesi gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. Karşımızdakini bitirmek yerine herkesin yaşamasını hedeflemek. A. Alatlı’nın kullandığı tabir olan “ölü seviciliği”inden uzak durabilmek.

1. Dünya savaşının akabinde emperyalist güçler Dünya’da ulaşabildikleri yerlerde fitne unsurları oluşturdular. Müslüman halkların yaşadıkları coğrafyada oluşturdukları en büyük fitne unsurları, suni sınırlarla oluşturdukları ulus devletler ve bunlara ait ırkçı-faşist ideolojiler oldu. Müslüman olduğumuz için bu fitne unsurlarını kutsal bir kitap içinde okudular. Bu gün bunların her birini kocaman birer ilah edindik. Tartışmasız birer ilah. Her birimizin ilahı tek ilah ve sapık ideolojisi en doğru din oldu.  Bu gün çoğumuz bu ilahları birbirine rağmen ilelebet kılmak için habire  şehit veriyoruz. Kutsallığına kendimizi inandırdığımız bu putlar da teröristlerin yetiştiği zemine hizmet ediyor olamaz mı? Hedefimizin, devraldığımız bu putları ilelebet yüceltmek değil biricik kitabımız Kur’anın öğrettiği din ve geniş sınırlarını belirlediği sistem olması gerekmez mi? 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Mar

"Newton'a Mektup"

03Tem

24 Haziran Seçimleri Üzerine

25Mar

BİR HELİKOPTER DÜŞMÜŞTÜ!

24Eyl

EĞİTİM YÖNETİMİMİZ

05Ağs

Bir Yolcunun Ardından