24 Haziran Seçimleri Üzerine


Büyük bir organizasyon olan 24 Haziran 2018 seçimleri başarı ile tamamlandı. Seçimin kaybeden partisi CHP ve SP oldu. Kaybeden kişisi ise SP lideri Temel Karamollaoğlu oldu. 
    Propaganda sürecinde başarılı bir muhalefet ve iyi bir performans sergileyen                             T. Karamollaoğlu’nun ve partisinin kaybetmesinin sebebi sadece “FETÖ” denen örgütün işbirliği içinde bulunduğu Millet İttifak’ında yer alması olarak düşünülemez. Zira bu ittifakta bulunan,  ismi “FETÖ” ile daha sıkı anılan ve henüz 8 ay önce Meral Akşener tarafından kurulan İP başarılı bir sonuç elde etti. SP nin aldığı bu % 1.3 lük sonuç rahmetli Erbakan’ın partisinin günümüzde artık sosyolojik tabanın kalmadığını göstermektedir. Ak saçlıları bir müddet daha oyalanabilirler. MHP ile ittifak olmasaydı R. T. Erdoğan da cumhurbaşkanlığını kazanamayacaktı.  AKP nin ve R. T. Erdoğan’ın koltuk değneklerine ihtiyacı vardır. Meclisin yarısı kadar milletvekili çıkaramayan AKP nin bundan sonra da MHP ye ihtiyacı devam edecek. MHP bu desteğin karşılığını fazlası ile koparacaktır. MHP devlet kadrolarına daha çok yerleşecektir.
Bu seçimde meydanlarda ve sokaklarda propagandaya katılım düşük, sosyal medyada 
yüksekti. Yani kitlesel etkileşim değil bire bir etkileşim daha öndeydi. Propagandaya katılım meydanlardan sosyal medyaya kayıyor. Ayrıca sosyal medya seçim propagandasından da kredi topluyor. Sosyal medya yıldızı parlamaya devam eden iletişim aracı oluyor.
     Propagandada ahlaki seviye eskisi kadar kötü değildi. Devletin yasal partisine oy verenler vatan haini- terör yandaşları gösterilmeye çalışıldı. Fakat bu karalama sadece sınırlı bir kesim için etkili oldu. Zira bu karalamanın muhatabı olan İP ve HDP barajı aştı.
    AKP, Müslüman Dünya’nın özellikle de Osmanlı Coğrafyası’ndaki müslümanların hamiliğini yaptığını göstermeye çalıştı. Sosyal medyada Makedonya, Lübnan, Katar, Bosna-Hersek, Irak, Suriye, Yemen, Azerbaycan gibi ülkelerde çekilmiş destek videoları “ ümmetin seçimi” ismi ile çokça gezdi. Müslüman Âlimler Birliği’nden destek mesajları hakeza. Bu videolarda Türk Bayrak’ları dalgalandırılıyordu, kısa ve oldukça lokal görünüyordu. AKP taraftarları bunlarla bir özgüven, Suriye’deki yalnız kalmışlığa bir destek bulmaya çalıştılar.
    Medya büyük oranda AKP nin arkasındaydı. CHP lilerin tekliflerine rağmen AKP liderleri karşılıklı tartışma programlarına çıkmadı. “AKP ye ders, reise destek” fikrine karşı hem yazar kesiminden hem de sosyal medyadan yoğun bir şekilde akıl vermeye çalışanlar az değildi. Ders verilmesi gerektiğini inkar etmiyorlardı fakat “dersi sandıkta değil seçimden sonra kendi aramızda vermemiz gerekir” diyorlardı. Buna inandırmak için kırk dereden su getiriyorlardı. Sandıkta kazandıktan sonra bu güne kadar kim ders almış ki?
    CHP-SP-İP den oluşan millet ittifakına HDP nin alınmaması, her ne kadar “terör ile yan yana anılma” endişesindendir dense de bu aynı zamanda Türk Toplumu’nun kürt haklarını dillendiren bir gurubun mecliste ve devlette bulunmasını istemediği anlamına da gelir.
    Artık devlet meclisten değil saraydan yönetilecek.  Milletvekilleri eskisi gibi iş takibi yapamayacaklar. Vatandaşın sorunları ile eskisi gibi ilgilenemeyecekler. İyi maaş ve özlük haklarına sahip yüksek memur olarak kalacaklar. Devleti, Cumhurbaşkanı kuracağı ekiple yönetecektir. Bu ekibi kurma yetkisi ise kendisindedir. Mecliste kendisini destekleyen yeterli sayıda milletvekili olduğu sürece devletin her kademesine hükmedebilecektir.
Cumhur ittifakı, R. T. Erdoğan’la yürürlüğe giren “Muhafazakâr Türk Devleti” projesinin devam etmesini sağlayacaktır. Kendi tarihinden kopmuş, yönünü tamamen batıya dönmüş “Kemalist Devlet” yerine tarihi ile barışık muhafazakâr bir “Türk Devleti” projesidir bu. Bu proje partiler ve hükümetler üstüdür. Bu projenin ihalesini şimdilik R. T. Erdoğan almıştır. MHP zaten tabiatı gereği buna en uyumlu partidir. 
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Mar

"Newton'a Mektup"

03Tem

24 Haziran Seçimleri Üzerine

25Mar

BİR HELİKOPTER DÜŞMÜŞTÜ!

24Eyl

EĞİTİM YÖNETİMİMİZ

05Ağs

Bir Yolcunun Ardından