KEŞKE


Bu yazıyı kaleme almamda ki en büyük etken; yazıya başlık atan “Keşke” projesidir. Nedir bu “Keşke” projesi kısaca bahsedecek olursak; Yeşilyurt Belediyemizin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde hazırlamış ve ivedi olarak uygulamaya geçirmiş olduğu bir projedir.

Projenin ödüle layık görülmesi anına kadar “Keşke” projesinin bilinirliğinin az olması aslında işin olması gerektiği bir çizgide yapıldığını, her ne kadar proje sosyal sorumluluk kapsamında isimlendirilmiş olsa da aslında insani, vicdani ve imani bir proje olduğunu bize ispatlıyor. Zira yüce Rabbimiz(cc) ve Alemlere rahmet Peygamberimizin(sav) konu ile alakalı görüş ve hükümleri nettir:                                                                                      

“Eğer sadakaları açıktan verirseniz bu güzeldir. Şayet onları kimse görmeden fakirlere verirseniz bu sizin için daha hayırlıdır ve bu bir kısım günahlarınızın silinmesine vesile olur. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” BAKARA-271

“Kıyamette, Allahu teâlânın(cc) himayesine aldığı yedi kişiden biri, sağ elinin verdiğini, sol eli bilmeyecek kadar sadakayı gizli verendir.” BUHARİ

Kur’ân-ı Kerîm’de yirmi iki yerde yetimlerden bahsedilmiş ve onlara iyi davranılması emredilmiştir. Vahyin bu konuya vurgusu yetimlerin bizzat koruyucusunun Alemlerin Rabbi(cc) olduğunu bize net bir şekilde göstermektedir. Kur’an-ı Kerim’in ve Efendimiz’in(sav)  yetimler ile alakalı vurgularına odaklanacak olursak; kesinlikle somut bir sonuca varıyoruz ki: Yetimler her müminin dünyadaki imtihanıdır.

Yetimin her türlü maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak klişeleşmiş bir ifade ile sosyal sorumluluk olduğu kadar ayetleşmiş bir ifade olarak da müslümanın üzerine farzdır; imani bir sorumluluktur. Yetimi koruyup, gözetmek Allah’ın emri olduğundan ötürü; ahiret yurdunda bu işin bir ödülü olacağı kesindir. Çünkü Rahman’ın(cc) vaadi haktır. Dolayısıyla kişi Allah’ın emrini yerine getirerek hem dünya hem de ahiret hayatına yatırım yapmış oluyor. Kelime anlamı “tek başına kalmak” olan yetimlerin gözetilerek, sahip çıkılarak, eğitilerek daha öz bir ifade ile tek başlarına bırakılmayarak topluma kazandırılmaları bu dünya için bir yatırımdır; sağlıklı nesillerin inşasıdır.

Yapılan işlerin bu dünyada takdir edilmesi, ödüllendirilmesi elbette teşvik edicilik anlamında önemlidir. Ama unutulmamalıdır ki; yetimleri, öksüzleri, mazlumları koruyup, kollayanlara Rahman’ın(cc) katında müjdeler vardır. Aksi şekilde davrananlara da hem Rabbimiz’den(cc) hem de Efendimiz’den(sav) uyarılar bulunmaktadır:

“Yetimlerin mallarını haksız biçimde yiyenler, midelerini ateşle doldurmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Zaten kudurmuş alevlerin içine atılacaklardır.” NİSA-10

“Hayır..!Yetime karşı cömert davranmıyorsunuz. Yoksulu yedirmek konusunda birbirinizi özendirmiyorsunuz.” FECR-17/18

“İnsanı helak eden yedi büyük günahtan birisi de yetim malı yemektir.” (Buhari, Vesâyâ 23; Tıbb 48; Hudûd 44; Müslim, İman 145.)

Rabbimin emirlerini hafife almaktan yine kudret sahibi Rabbime sığınırım.

Yetimi ve mazlumu maddi ve manevi gözetmek her müminin boynunun borcu, Rabbinin emri olmakla birlikte manevi ihtiyaçlarını karşılamak çok daha önemli ve ön planda olmalıdır. Zira Rezzak(cc) olan rabbimiz;

“Yeryüzündeki bütün canlı türlerinin beslenmelerini ve geçinmelerini sağlamak Allah'ın garantisi altındadır. O, onların ilk barınma yerleri ile geçiş yerlerini bilir. Bütün bunlar açık bir kitapta yazılıdır.” HUD-6 ayeti ile tüm canlıların rızkına kefil olduğunu açık beyan etmiştir.

Efendimiz’in(sav) de yetimler ile alakalı hadisi şerifleri incelendiğinde daha çok onların merhamet, sevgi ve manevi olarak gözetilmeleri gerektiğine değindiğini göreceğiz:

"Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır". (Ahmed ibni Hanbel, Müsned, V, 250.)

"Sofralarında yetim bulunduran kimselerin sofrasına şeytan asla yaklaşamaz." (Ebû Mûsa (R.A) Taberânî (R.A))

“Allah'a en sevgili ev, içinde ikram gören yetim bulunan evdir.” (Ravi: İbni Ömer (R.A))

 

Nitekim; “İnsanın kalbinde saklı öyle şeyler vardır ki verdikçe çoğalır, bu hazinelerin başında SEVGİ gelir.”

 

Yetimler; kesinlikle özel ve ayrıcalıklı kişilerdir. Zira Alemlere rahmet Efendimiz(sav) ile aynı kaderi paylaşmaktadırlar. Belki de Efendimizin(sav) yetimliğidir bizi bu konuda bu derece hassaslaştıran.

Velhasıl; yetim gülerse, dünya güler…

Son söz olarak; ödüle layık görülen “KEŞKE” projesinde emeği ve fedakârlığı bulunanlara; yaptığı her işte rıza-i ilahiyi gözetmeyi kendisine düstur edinen herkese sonsuz teşekkürler. Rabbim cümlemizi razı olacağı işlere memur kılsın.

 

فِي أَمَانِ اللهِ      Fi Emanillah…

 

Gençay KAYA

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Ara
30Kas

KEŞKE

03Kas

'Kefâ billâhi vekîlâ..!'

19Eyl