YOL ÜSTÜ OTOPARK ÜCRETİ SORUNU SON BULMALI


   Halkımız günümüzde birçok yanlış uygulamanın içinde bulunuyor.Ya yanlış olduğunu bilmiyor yada düzeltileceğine inancı kalmadığı için ses çıkartamıyordu.Bundan dolayı yanlış uygulamanın faturasını da hep kendileri ödüyordu.

   Bugün bu yanlış uygulamalardan biri olan parkomat ve yol üstü otopark ücretine değinip halkımızı bilgilendirip  onların sesi olmamız gerekiyor.

   Malumunuz her geçen gün Malatya'da yol üstü otoparkları artmakta ve parkomat uygulamasıyla halkımızdan otopark ücreti alınmaktadır.Arabasını yol kenarına bırakmak zorunda kalan halkımız adeta servet ödemektedir.Peki belediyeler bu işi niçin yapmaktadır? Uygulamanın yasal gerekçesi nedir? Burdur ve Ankara ilindeki uygulamalarda neler olmuştur? Gelin beraber göz atalım.

   Öncelikle belediyeler bu uygulamayı sözde trafik sorununu bitirmek için yapıyorlarmış.Şimdi sorarım size,yolu daraltıp bir kenarını otopark yapmak trafik sorununu bitirmiş midir? -Tabi ki HAYIR-  Halk için şehrin merkezine yeni otoparklar açıp halkı rahatlatmak varken;yoldan dahi otopark ücreti almak halkın hakkına girmektir.Ben bu uygulamayı yeterince otopark yapmadığı için yolları denetim altına alamayan belediyelerin kendilerine göre kurtuluşu olarak görmekteyim.Lakin kurtuluş halktan haraç keser gibi yoldan para almakla değil hizmet yapmakla olacaktır.

   Uygulamanın yasal gerekçesine geçelim.Daha önce birçok kez mahkemelik olan bu uygulama Danıştay kararıyla iptal edilmiştir.Danıştay,parkomat uygulamasını hukuka aykırı bulmuştur.Zaten Otoparklar Yönetmenliği'nin 9. maddesinde de sokak ve caddelerden para alınmasının yanlış olduğu belirtiliyor.Birçok ilde yapılan bu davalar hep halkımız tarafından kazanılmıştır.Ve Danıştay Burdur ilindeki davada diğer davalara emsal gösterildiğini dile getirmiştir.Emsal göstererek bundan sonra aynı şekilde mahkemeye gidecek davanın kazanının halk olduğunu kesinleştirmiştir.

   Malatya’da arabayı kenara alır almaz arabanın kapısına dikilen görevliyi görmek dahi psikolojik olarak insanı sıkmaktadır.Daha iner inmez haraç alındığını düşünen halkım bazen dayanamayıp görevliyle tartışmaktadır.İşte burada suçluyu ararsanız bu uygulamayla vatandaşı birbirine düşüren belediyeleri gösterebilirim.Söylediğim olay  bu uygulamanın olduğu tüm yerlerde sıkça yaşanmaktadır.     

   Ankara'da bu uygulamayı protesto eden gencecik bir kardeşimiz vurulmuştur.Ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek uygulamayı iptal etmiştir.Şimdi Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanına sesleniyorum bu haksız uygulamanın bitirilmesi için illa bir cana daha kıyılması mı gerekmektedir? Merkeze yeni ücretsiz otopark açacağınıza milletin parasını almak Malatya'ya yakışacak bir uygulama mıdır? Ve sorarım size bunca sene alınan bu paralarla Malatya merkeze kaç tane ücretsiz otopark açılmıştır?

   Elimden geldiğince yanlış uygulamayı anlatmaya çalıştım.Bakmak isteyen olursa internette gerek Danıştay kararına gerekse Ankara'daki olaya bakabilirler.

   Tek temennim bu yanlış uygulamanın bir an önce bitirilmesidir.Umarım bu uygulama halkımızı zora sokmayacak güzel uygulamalarla değiştirilir.Ve güzel halkımın bu sıkıntısı son bulur ...

   

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Ağs
18Tem

DEVLET ET FİYATLARINA EL ATMALI

21May
06May
22Nis