KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL KENTSEL ZULÜM


 

Beklediler,beklediler ve en sonunda yoruldular.Bundan tam 8 sene evvel bir söylenti dile geldi.Beydağı,Kernek,Yamaç mahalleleri kentsel dönüşümle güzelleşekti. Söylentiler doğruydu. Bir sene sonra 5/Mayıs/2008 tarihinde bu mahallelerin kentsel dönüşüm protokolü imzalandı.Evler ölçülmeye,fiyatları ortaya çıkmaya başladı.Evini yıktırmak istemeyen de vardı,değişen Beydağı için kabul eden de .Fiyatlar açıklanınca istemeyenler arttı % 90 kadar oldu.Çünkü ev ve arsaların istenilen değeri verilmemişti. Mahalleli ne yapacağını bilmiyordu.Dört katlı binanın kaba inşatını yaparken,kentsel dönüşüme takılan ve yaptığı betonun parasını alamayıp çekip giden de vardı;onca yılın birikimiyle evini güzelleştirmek için bekleyip vazgeçen de vardı.Ama protokol imzalanmış ve kesinleşmişti. Halk hakkını aramak için tepki gösterdi.Tepkiler üzerine 2009 yılında tekrardan ölçülüp arttırılacağı söylenmiş dönemin milletvekilleri ve belediye başkanı halkın hakkının ödeneceğini eve ev yada eve para gibi tercihlerin olduğunu dile getirmişlerdi.Sanırım biraz arttırıldı.Ben şehir merkezine en yakın mahallelerden olan Beydağı'nın kentsel dönüşümle gelişeceğini ve daha modern bir mahalle olacağını dile getiriyordum. Depreme dayanıksız evler yıkılacak,çarpık kentleşme sorunları bitecek ve mahalle daha zengin,daha modern hale gelecekti.Bunca beklentiden sonra ne oldu diye soranlara söyleyeyim .

   Tam 7 yıl oldu.Resmi protokole göre 7 yıl geçti ve bu süre zarfında Beydağı mahallesi eskisinden daha kötü bir duruma düştü.

Sağ,sol,üst mahallelere doğalgaz döşenirken Beydağı es geçildi çünkü kentsel dönüşüm vardı.

Diğer mahallelerde yollar gelecek için düzeltilirken Beydağı es geçildi çünkü kentsel dönüşüm vardı.

Çevre düzenlemesi,yeni park yerleri bir çok mahallede hizmete girerken Beydağı es geçildi çünkü kentsel dönüşüm vardı.

 Sizce de kentsel dönüşüm var mıydı?

   Yedi yıldır karşı mahalleli doğalgaz kullanırken, hala odun kömür sıkıntısı çeken teyzenin halini anlayabilir misiniz? Yedi yıl önce evini beton halde bırakıp giden,yeni arsası üzerindeki ev hayallerini suya düşüren amcanın halini anlayabilir misiniz? Yedi yıldır evinin kapısı,penceresi bozulduğu halde 3000 tl verip de yıkılacak diye kapı,penceresini yapamayan dayının halini anlayabilir misiniz?

 Evi yıkılacak diye çıkmazda olan ve bir çivi dahi çakamayan mahallelinin halini anlayabilir misiniz?

   Eğer düşünüp kendinizi onlar yerine koyarsanız artık benim gibi kentsel dönüşüm değil kentsel zulüm olduğunu muhakkak anlayacaksınız.Bu kentsel zulüm devam ediyor bende halkın sesi olarak hatırlatmak,tekrardan ortaya çıkarmak istedim.

Peki şu anda neler yapıldı diyenler olacaktır.Dört etap halinde planlanan projenin ilk iki etabı zar zor bitirildi.Diğer iki etap hala beklemede ve bir açıklama yapılmıyor.Dün tekrar ev ölçmeye geldiler.Görünen o ki en az 3 yıl kadar sürecek.Güzelleşmesine güzelleşecek de bu kadar bekleyiş halkı yormaktan,mahalleyi fakirleştirmekten başka neye yaradı.Bu halk gelişmeye karşı değildi.Tek isteği mağdur olunmadan bir an önce bitmesiydi .2007’ de dönemin belediye başkanı yaklaşık 3 senede bitebileceğini dile getirmişti .Üstünden üç yıl,beş yıl geçmedi tam tamına yedi yıl geçti.Şimdi bu halkın 7 yıldır kurduğu istediği hayallerin hakkını verebilecekler mi ? Daha da kötüsü daha ne kadar bekletileceklerini dahi bilmeyen halkın halini anlayabilecekler mi? Umarım yazımla onların anlamalarına yardımcı olmuş, Beydağı mahallesinin  de dertlerine tercüman olmuşumdur.Tekrar dile getirmekte fayda var halk olarak beklentilerihizmete karşı çıkmak değil.Sadece mağdur edilmeden şu kentsel zulümün bir an önce bitirilmesidir.Her gelişme için ev ev dolaşılıp bilgi verilmesi,açıklama yapılmasıdır.Umarım halkın bilgi alma hakkını yerine getirirler ve tek tek görüşüp projenin durumunu anlatırlar. Çünkü bu iş para kazanmak için gençliğini yetişkinliğini harcayıp yaşlılık döneminde rahata erme düşüncesine döndü.Yedi yıldır evine ipotek konulmuş gibi bir şey yapamayan,sadece bekleyip her geçen gün yaşlanan ve dışlanan bu halk nasıl olurda yapıldıktan sonra rahata erecektir. Evet hizmet gelecektir amageçen zaman her şeyden önemlidir. Bu kentsel zulüm de bir an önce bitirilip kentsel dönüşüm olmalıdır. Her gelişme halka bilgi verilmelidir.

   Geçen yazımda olduğu gibi bugün de yine bekletilen ve bilgilendirilmeyen bir mahalle üzerinden "Tohum saç bitmezse toprak utansın" anlayışıyla tohum saçtım.

   Umarım tohum filizlenir ...

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Ağs
18Tem

DEVLET ET FİYATLARINA EL ATMALI

21May
06May
22Nis