EŞDEĞER (MUADİL) İLAÇ DOĞRU İLAÇTIR


Günümüzde hastalar ile eczacıları karşı karşıya getiren  önemli sorunlardan biri hastanın reçetesindeki ilaç yerine eczacının eşdeğer(muadil) ilaç vermesidir.

EŞDEĞER(MUADİL)  İLAÇ NEDİR?

Eşdeğer ilaç; patent süresi sona ermiş orijinal farmasötik ürünün terapötik(TEDAVİ EDİCİ) eşdeğeri olan üründür. Bu ürünler, temelde benzer ürün olarak aynı etkin maddeyi içerir ve bu sebeple orijinal ürünlerle yer değiştirebilir.

Eşdeğer ilaçların, orijinal ilaçlarla aynı farmakolojik etkilere sahip olduğu, dolayısıyla hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanır.

Birçok AB ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de etkin fiyat tedavi programları gereğince eşdeğer ilaç; yüksek fiyatlı orijinal ürünlerin etkin alternatifi olarak değerlendirilmekte ve yaygın olarak reçetelendirilmektedir.

Eşdeğer ilaçlar, orijinal ilaçlarla aynı etkin maddeyi içerir ve aynı farmakolojik etkiye sahiptir. Biyoeşdeğerliğini kanıtlamış bir eşdeğer ilacın orijinali ile yararı ve riskleri aynıdır.

Dolayısıyla görülmektedirki orjinal ilaç ile eşdeğer ilaç arasında temelde hiçbir fark yoktur.Kaldı ki hekimler çoğu zaman ilaçların orjinalini değil diğer eşdeğerlerini yazabilmektedirler.

Eşdeğer  ilaç tüketimi ülke ekonomisi açısından da büyük önem arzetmektedir.Bu ilaçların tercih edilmesiyle paramız yine ülke içerisinde değerlenmekte ve ekonomiye ciddi katkılar sağlanmaktadır.Bundan dolayıdır ki uzun yıllardır Sağlık Bakanlığı eşdeğer ilaç kullanımını teşvik etmekte ve bu bir devlet politikası halini almaktadır.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan yaklaşık 9000 çeşit ilaç bulunmakta.Bu rakama aynı ilacın farklı formlarıda dahil.Standart bir eczanede ise bulunduğu bölgeye göre en fazla reçete edilen 1500 ile 2000 çeşit  arası ilaç bulunabilir.Bunun üzerindeki ilacı bulundurmak hem stok maliyeti açısından hem de miad problemi açısından altından kalkılamayacak derecede büyük bir külfet getirir.En basit örneğiyle bir antibiyotiğin,tansiyon düşürücü yada kolestrol düşürücü ilacın bazen 10 çeşit eşdeğeri olabilmektedir.Bu ilaçların hepsini aynı anda bulundurmak mümkün olmayabilir.

Eczacınız size eşdeğer(muadil) ilaç verdiğinde sadece markası ve firması farklı fakat etkisi tamamen aynı ilacı vermiştir.

Sağlık ve sevgiyle kalın.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14May

GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİ

28Nis
14Nis

MEVSİMSEL ALERJİK RİNİT