KUTALMIŞOĞLU SÜLEYMAN ŞAH


           Anadolu Selçuklu Devletinin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah 1075-1086 tarihleri arasında Anadolu Selçuklu tahtında bulunmuştur. Anadolu Fatihi ünvanı hangi Türk hükümdarına aittir sorusu sorulduğunda insanların bir kısmı hiç cevap veremezken büyük bir kısmı da Osmanlı Padişahlarının ismini verir. Hâlbuki bu unvan Kutalmışoğlu Süleyman Şah’a aittir. Anadolu’nun doğusundan Marmara’nın güneyine kadar olan toprakları fethetmiş ve bu ünvanı tam anlamı ile hak etmiştir.

                Bizans ile Dragon Antlaşmasını (1081) imzalayıp Batı sınırını güvenceye alan Süleyman Şah, Adana, Tarsus ve Antakya’yı fethederek Suriye bölgesine yöneldi. Suriye Selçuklu Sultanı Tutuş ile giriştiği savaşı kaybetti. Ordusuyla birlikte Fırat Nehrinden geçerken nehre düşüp boğularak hayatını kaybetmiştir. Süleyman Şah’ın türbesi ilk etapta 1921 Ankara Antlaşması ile Türkiye’ye verilen Caber Kalesinde bulunmaktaydı. 1973’te bölgenin sular altında kalması ile türbe Halep iline bağlı Karakozak köyüne taşındı. 22 Şubat 2015 Tarihine kadar bu bölgede Türk bayrağı altında Türk Askeri tarafından korunmuştur. Türbenin naklini bazıları gibi bir kaçış olarak görmüyorum. Bilakis tam bir öngörüdür. Ülkemizin gereksiz bir şekilde gerginliğe sürüklenmesini engellemiş yerinde bir hamledir.

             Yukarıda yazdıklarımdan da anlaşılmaktadır ki zannedildiği gibi Suriye’de Türkiye’ye ait topraklarda türbesi bulunan Süleyman Şah Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beyin dedesi, Ertuğrul Gazi'nin babası değildir. Kaldı ki Ertuğrul Gazi'nin babasının adı Süleyman Şah değil Gündüzalptir. Yani Süleyman Şah'ın Osmanlı Devleti ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Ünlü bir Tarihçi olan Enveri'nin Düsturname-i Enveri adlı eserinde Osmanlı Devletinin soy ağacı şu şekilde verilmiştir:

 Gazan------ Mir Süleyman Alp------- Şehmelik-------- Gündüzalp------- Ertuğrul-------- Osman

              Hal böyle iken bazı çevrelerin ve ''Diriliş Ertuğrul '' dizisinin Ertuğrul Gazinin babası olarak Süleyman Şahı kabul etmesini anlamış değilim. Aslında TV dizileri ile sinema filmleri ile Tarihe önemli hizmetler sunabilirsiniz. Ortaöğretim öğrencileri üzerinde yapılan bir anket sonucuna göre öğrencilerin  % 70’i Tarih Dersini masal gibi görmekteymiş.  Bu durum biz Tarihçilerin işini zorlaştırmaktadır. Teknoloji yardımı ile geçmişi görselleştirip canlandırarak bu kanıyı değiştirebiliriz. Bu anlamda Tarihi filmler, belgeseller beni her zaman heyecanlandırmıştır. Ancak her defasında gerçeklerin çarptırılarak aktarılması büyük bir hayal kırıklığına dönüşmektedir. Tarihi olayları ve kişilikleri magazinsel bir anlayışla popüler kültürün tüketeceği bir bilgi nesnesi ve öznesi haline dönüştürmek Tek kelimeyle tarihi kaynağından gerçeğinden saptırmak olur.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Ağs
19Tem

KİRLİ RUHUMUZ Ve RAMAZAN

11May

GEZİ NOTLARI

13Nis
25Şub

KUTALMIŞOĞLU SÜLEYMAN ŞAH