Yetersiz Kaldık Başkanlarım...


Kusura bakmayın ama sınıfta kaldınız başkanlarım..

Şehirdeki esnaftan tutun mahalledeki vatandaşa kadar konuşulan tek konu var..

Belediyeler sınıfta kaldı.

Haksız mı vatandaş?

Esnaf dükkanına gidemiyor..

İşçi memur işe yetişemiyor..

Hasta hastaneye gidemiyor..

Yolcusu var şehir merkezine götürmesi gerekiyor  yol kapalı olduğu için gidemiyor..

Hava tahmin raporları yoğun kar yağışı  olacak..

Ve akşam saatlerinde yoğun  kar yağışı başlıyor..

Belediyelerimiz açıklama üstüne açıklama yapıyor  teyakkuz halindeyiz bütün tedbirler alındı..

Bir de ne görüyoruz..

Her taraftan şikayet üstüne şikayet..

Hastası olan arıyor, işe gidecek arıyor,esnaf arıyor..Öğlen olmuş hala ana artellerde dahi yeterli bir çalışma yok..

Ara sokaklar derseniz oraya hiç girmeyelim..

Haliyle vatandaş soruyor bu gün yanımda olmayan sıkıntımı gidermeyen belediyeler için başka ne söyleyelim diyor vatandaş..

Kabul ediyoruz son yılların en yoğun kar yağışını yaşadık..

Akşamdan başlayan kar yağışı aralıksız devam etti..

Kırsal alanlarda bir metreyi şehir merkezinde kırk elli santimetreyi geçti kar kalınlığı..

Elbetteki bir anda her yere kavuşmanız imkansızdı..

Ancak  yoğun kar yağışı karşısında ne kadar hazırlıksız olduğumuzu ve  teslim olduğumuzu gördük..

Evet bütün ekipler sahada geceden beri mücadele ediliyor..

Ancak yeterli olmadığını eminim sizde gördünüz..

AYKOM da yapılan toplantıların ve alınan tedbirlerin fazla işe yaramadığını çekilen sıkıntılardan anladık..

Sosyal medya kırılıyor..

Belediyeler sınıfta kaldı yorumları tavan yapmış durumda..

Mahallemizden örnek vereyim 185 sokaktan oluşan mahallemizde bir tane sokağın dahi saat 17.OO itibarı ile açılmadığını rahatlıkla söyleyebilirim..

Saat: 12: 45 te bir hasta için yol açma talebimiz oldu  yine gelen giden olmadı..

Sorduğumuzda bütün ekipler sahada diyorlar..

Ama ekipler yeterli değil bu iki kere iki dört gerçeği kadar yalın..Çünkü gördük ve yaşıyoruz..

Yeterli olmayan ekipler için bir iki günlüğüne özelden kepçe kiralanamaz mıydı?

Piyasada çalışan kepçelerle anlaşma sağlanıp sahaya sürülebilirdi..

Çok değil 15-20 kepçe kiralanabilir  sabah saatlerinde veya  kar yağışının başladığı akşamdan sorun çözülürdü..

Düşünün 319 bin nufusu 82 mahallesi ve binlerce sokağı olan bir ilçede yedi kepçe iki greyderle siz hangi sıkıntıyı çözeceksiniz nereye yetişeceksiniz.

Elbetteki yetişemezsiniz..

Ve böyle durumlarda A-B-C planlarınız olmalı..

Sadece kendi iş makinalarınızla işi çözmeye çalışırsanız vatandaş elbetteki sitem edecek ve soracak hani sizin aldığınız kar tedbirleriniz ne oldu..

Demek ki hiç bir belediyemiz ani bir yoğun kar yağışı ve doğal afet karşısında hazır değilmiş..

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 8

 • Kadriye | 19 Şubat 2020 00:15

  Ali Yiğit biliyoruz senin yüreğine sağlık eğriye eğri demişsin gene. Sorgulama yapmayan tartışmaya kapalı beyinlerimiz halen mevcut. Şakşakçılığı bırakıp gözlerini açıp baksalar görecekler de... Gözüken köy kılavuz istemez...

 • Ali bey Ali bey yazana cevap | 14 Şubat 2020 22:51

  Aklımızla alay mi ediyorsun. Depreme hazırlıklı imiş Selahattin efendi. Yok herkese çadır kurmuş battaniye dağıtmış. Yüreğin varsa bunu Süleyman Soylu Tayyip Erdoğan’a de. Devletin yaptığı hizmetin üstüne yatmayın. Bu bir .deprem sonrası hemen çadır battaniye dağıtılmadı bu iki. Depremi önceden bilme imkanı yok ama kar yapacağını meteoroloji bir hafta önceden duyuruyor bu üç. Son olarak aklımızla alay etme. Bu yazdığına bu şehire inanacak çıkarsa ben hemen bu şehirden kaçalım.

 • Alay etmeyecen milletle | 14 Şubat 2020 11:59

  Ali beyin dedikleri hepsi dogrudur çalışma yönden sıfır değil eksi sıfır lara düşmüştür selahattin gurkan yanina günlük kalabalik alır boy gösterisi yapar işçiyle uğraşır cuma günü rabbim de selahattin gürkan i alt etti fazla kibirlenmeyecen böğürlenlenmiycn Allah var herkesin hakkını yedin işi gücü reklam Çakır başkanın hacı başkanın 2 koruması vardı her biri birgün gelirdi selahattin başkan bu gösteriş mi korku mu korumalarin çok... her neyse Çakır başkanın ekibi olsaydi emnim ki bu kadar tembel lik yapmazlardi çünkü işi bilen ekibi vardi bu ekip nedense tirt ..

 • Nerde bu ekipler | 14 Şubat 2020 10:12

  ekipler sahada diyen arkadaşlar birkaç tane "göstermelik olmayan" ekip çalışmasının linkini paylaşabilir mi biz de görelim? Ali Yiğit ekipler yetersiz demiş ben Allah için bir tane ekip görmedim. çevre yolu, inönü caddesi ne halde görmediniz mi? bu ekipler ayda mı çalıştı da görmedik. belediye binasının önüne dahi el atmamışlar. yayalar kaldırımda yürüyemediği için ARAÇLARIN GEÇİŞİ NEDENİYLE karları eriyen asfaltta yürüyorlar. kaza olup biri ölse sorumlusu kim olacak. hizmetten tasarruf olmaz israf ve lüks önlenmeli artık öğrenin bunu. herşeyi hibe parasıyla ordan burdan malzeme ekipman dilenerek yapamazsınız. yazık bu malatayaya Ahmet Münir Erkaldan sonra vizyon sahibi bir yönetici çıkmadı. Vekillerin ne adı ne de saygınlığı kalmış yok gibiler.

 • Ali bey e cevap | 14 Şubat 2020 08:04

  Adam az bile demiş, ama ben çoğunu söyleyim, malatyalıysan kulağını 4 değil 44 aç iyi dinle: 1-M.Ejder caddesinden 1 aydır otobüs geçmiyor, başlıca sebepleri; yeni şoförüm güzergahı bilmiyorum, kar yağdı yol kapalı, cenaze var yol kapalı, pazar var yol kapalı, dakika kaybım var oradan gecemem. Cenazeyi de pazarı da öve öve bitiremediğin belediye kuruyor ama aynı belediyenin motas müdürü makam aracıyla geziyor ya da girmiş içeri yatıyor 2-Malatyalı bütün kışları gördü ama bunun yanında bütün belediye başkanlarını da gördü, malesef çakır ı bile mumla arıyoruz. Ayrıca malatyaya ilk defa da kar yagmıyor 3- Antifriz yüzünden şehiriçi ulaşımı sağlayamamış belediyenin doğanyolda kurduğu çadırı bize neden anlatıyorsun,çoğunu zaten hükümet yaptı 4-Umarım 4×4 şeklinde okuduklarınız sana ve belediyeye kapak olmuştur, 4. başlığı bunu yazmak için açtım

 • Mevlit’e CEVAP | 14 Şubat 2020 00:24

  Malatya’lıyım. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı ile ne alakam var ki yalakalık yapayım. Başkan bey talimat verdiğinde keşke sizde orda olup çadırları kurmaya yardım etseydiniz. Yazık yazık ne kadar küçük düşüncelerdesiniz. Bu memleket hepimizin. Herkes üzerine düşeni yapıyor. Gayet sosyal medyasıda açık net gündemden bilgiler aktarıyorlar. Vatandaş olarak Merkez, İlçe Belediyeler ve diğer kurumları sosyal medyadan takip etmekteyim. Kafadan yazmıyoruz. Görüyoruz ki söylüyoruz. Yine ezbere yazmışsınız. Gerçekten yıkılan binayı kim yıktı? Belediye mi? Yoksa Çevre Şehircilikmi? Lütfen elinizi vicdanınıza koyun öyle yazın derim.

 • Mevlit | 13 Şubat 2020 23:37

  Depremde battaniyeyi sanki selahattin dağıtmış çadırı selahatin kurmuş gibi konuşuyor yalaka. Sadece bir bina yıktılar onu da yüzüne gözüne bulaştırdı. İki bina daha yıktı. Sonra bilbortlara kendi fotoğraflarını astı. Şov yapacak illa. Kendisine teşekkür ettiriyor zorla. Ayıp günah. Kar yağışı sonrası nispeten ilçe belediyeleri alandaydı ama büyükşehir belediyesi yoktu. Organizayon yoktu. Hizmet heyecani yoktu. Selahattin sosyal medyadan paylaşıminda bile sinifta kaldi. Kürekle şov peşinde. Büyükşehir eskiden gerçekten daha iyiydi. Evet Ahmet Çakır ve Hacı Uğur begenilmiyordu ama beş salahattin ederler. Salahattin gerçekten balon cıktı. Bence zaten öyleydi. Bu başkan Malatya'ya yakışmıyor. Bu arada vekiller nerde.

 • Ali bey Ali bey | 13 Şubat 2020 23:03

  Geçtiğimiz günlerde deprem yaşadık çok şükür Büyükşehir Belediye Başkanımız an itibari ile vatandaşının yanındaydı nasıl hazır değildi de hiçbir vatandaşımız dışarıda kalmadı birkaç saat içinde herkese çadırlar battaniyeler yiyecekler herşey dağıtıldı. Gelelim Malatya’mızda kar yağışına uzun yıllar sonra yoğun yağdı. Sayın Başkanımız ve ekipler hep sahadaydı ve ekipleri halen görüyorum çalışıyorlar. Ara sokaklar siz muhtar olarak daha iyi bilmeniz gerekiyor ki ilçe belediyeler yapıyor. Yazık insanları böyle şeylerle yıpratmayın. Diğer siyasidekilerle karıştırmayın adam Elazığ’a gelip geçmiş olsun deyip tekrar Uludağ’a gidip tatilini yapıyor. Çok şükür büyüklerimiz başımızda ve çalışıyorlar. Emeğe saygı sayın muhtar....Rabbim Başkanımıza SABIR,GÜÇ,KUVVET versin.

YAZARIN SON 5 YAZISI
31May

Geciken Vaatler Süründürür

19Nis

Ah Mersedes Kadirim Ah

15Nis

Her Mahalle Kendine Yeter

13Nis

Soylunun İstifası

09Nis

Kozkökü Mescidi