Ticaret ve Kurumsallık


Yazı  içeriği Esenlik şirketi ile yaşanan bir diyalog sonucunda kaleme alınmıştır..

Hani Esenlik Şirketi ara ara hizmet içi eğitimler verir..Belki bu yazımda diğer yazım gibi eğitim seminerinde okunur..

Amacımız bağcıyı döğmek değil üzüm yemektir bunu baştan belirteyim..

 Ticarette kurumsallık önemli bir faktördür..

Kurumsallaşan  ticari kuruluşlar bir nevi teminattır..

Çünkü aldığınız bir ürünün arızalı çıkması halinde başvurunuzda muhatap bulabilirsiniz..

Kurumsallaşan ticari faaliyetlerde  hiyerarşi vardır.

Yani bir market kuruluşuysa  önce reyon sorumlusu, sonra market şefi, daha sonra marketlerden sorumlu müdür ve Genel Müdür..

Silsile yolu ile sorun ve sıkıntıyı anlatacağınız kişileri bulabilirsiniz..

Cumartesi akşamı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan'la bir toplantı vesilesiyle birlikteydik..

Vatandaşla muhabbet ederken, söz esenlik şirketinden açıldı..

Vatandaşın bir tanesi başkanım Esenlik ile ilgili bir mazuratım var aslında özelde söylemek isterim deyince..Başkan hayır dedi..Biz şeffaf olacağız bizim özelimiz olmaz dedi..

Vatandaş Esenlik marketlerinin birinden 5 adet ampul almış..Ampulü takmış ve patlamış.Diğerini takmış o da patlamış..Derken 3 üncü ampulü takmış oda patlayınca..Elektrik tesisatlarında bir sorun var düşüncesiyle elektrik teknikeri getirmiş..Tesisatı kontrol ettirmiş tesisatta bir sıkıntı görülmemiş..

Sıkıntı ampuller deymiş..

Başkan hemen yetkili kişiyi aradı..Durumu anlattı..Karşıdaki kişi başkanım arkadaş gelsin ampulleri değiştirelim yenisini verelim dedi..Vatandaş araya girerek benim derdim ampul iadesi değil diyerek araya girdi.. Meseleye ticari olarak bakarsan iş ampul iadesi ile sınırlı kalır..

Başkan araya girerek kardeşim mesele ampul  iadesi değil..Ticari kafayla düşünmeyin..Nedenini araştırın talimatını verdi..

Meseleye ticari mantıkla bakarsanız işi iadeyle geçiştirir siniz ama kurumsallığını kanıtlamış bir ticari kuruluş böyle olmamalıdır..

Oysa yapılması gereken şu olmalıydı..

Öncelikle o vatandaşa teşekkür edilmeli..

Kendilerini bu konuda uyardıkları için..

Hangi marka ampulde sıkıntı oluşmuşsa  teknik ekipler tarafından incelenip sonucu da o vatandaşa bildirilmeli ve o ampullerin toplatılması için gerekli işlemler başlatılmalıdır..

Bundan yıllar önce yaşadığım bir konuyu anlatarak konuya açıklık getireyim..

Bi tarihte vatandaş esenlik marketinden konserve almış..Konserveden farklı bir kokunun geldiğini söyleyerek tekrar markete gelmiş..Market reyon sorumlusu arkadaş müşterinin adres,isim ve telefonunu almış..

İade edilen konserve laboratuvarda gıda mühendisleri tarafından gerekli analizleri yapılmış ve çıkan sonuç raporları ile birlikte konserveyi iade eden vatandaşın adresine gidilmiş.Analiz raporu vatandaşa verilmiş ve gerekli bilgiler aktarılmış..

Vatandaş o kadar memnun olmuş ki ve her yerde anlatmış durumu..

Evet mesele getirilen ürünün iade meselesi değil.. 

Meseleye sadece ticari mantıkla bakarsanız uzun ömürlü ticari faaliyetiniz olmaz..

Başkan Selehattin Gürkan'ın meseleye bakış farkının önceliğin ticari kaygının olmadığı mesele vatandaşın böyle durumlarla karşı karşıya kalmaması ve kurumsallığın vermiş olduğu müşteri teminatını  devam ettirmektir..

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 4

 • son durum | 14 Ocak 2020 08:36

  Bırak tiyatroyu ampüller patlayınca evine elektrik teknikeri çağırmışmış da tesisatı kontrol etmiş yan odadan bir tane ampül söküp takmayı akıl edememiş. Yazmadan evvel gidip bir kutu alaydın kaç tanesi patlıyor göreydin. İlla ki her üründe arızalı hatalı üürn çıkar esenlikte onu kayıtsız şartsız geri almak zorunda. İade alınan ürünün ne markete ne tedarikçiye zararı var. Bütün mesele o işten gereğinden fazla para kazanan ama artık kazanamayan kelleler. Ampüller patlamış daha neler geçmiş olsa anlarız da bom diye patlamış. :) Seni test yapmaya davet ediyorum 100 tane al 3 tane patlat sonra konuşalım. Ama sizin efsunlu arkadaş 3 ampül almış 3 de 3 yapmış. İnsan aklıyla dalga geçmeyin. Başkanın en yakın arkadaşıymış ne fark eder? Başkanın en yakın arkadaşı da yalancı olamaz mı? Başkanın en yakın arkadaşı da bazı eski rantiyecilere su taşımaya çalışamaz mı?

 • Ali Yiğit | 13 Ocak 2020 14:07

  Fantom ali ve son duruma cevap olarak.. Yazının esenliğin kapatılması ile bir alakası yok..Başkanla yapılan bir oturumda konuşulan konulardan gündeme geldi.. Son duruma yanıt olarak.. Ampulu alan kişi paraya tamah edecek ve esenlikle herhangi bir ilişkisi olmayan bir kişi..Ve başkanın en yakın arkadaşı..Güvenilir bir isim..Ve yalan söyleyecek bir kişi değil.Ampullerin satışı kime ait ve hangi marka olduğunu zaten yazmadık..Amacımız böyle bir durum karşısında gerekli tetkiklerin yapılması.Kimseyi zan altında bırakmadık..Bu eleştiri yapıcı bir elştiridir..Ve başkanın ifadesi de aynen böyle..Yapılan yalnışlar varsa bana iletin dedi...Amacımız üzüm yemek bağcıyı döğmek değil...Lafı başka yerlere çekmeye çalışmak yanlış olur..Kalın sağlıcakla..Esenlik için yarında bir yazım olacak...

 • fantom ali | 13 Ocak 2020 09:28

  Anlaşılan tecdedeki esenliğin kapatılması muhtara iyi gelmemiş. :)))))

 • sondurum | 13 Ocak 2020 08:57

  Bu kadar olmaz. O ampüllerden kimin yarasının olduğunu bilen iyi biliyor. O ampüller hangi ağabeyinin canını sıktığını neden böyle bir haber yapmak zorunda hissettiğinizi bilen biliyor. Böyle giderse başkaları da öğrenecek. Ali yiğit de ya tezgahın içinde yada tezgaha şahit olmuş gerçek gibi burada anlatıyor. Gelin gidelim alalım 100 tane ampül bir tanesi patlarsa sizin dediğiniz olsun patlamazsa BEN BİR YALANCIYIM VEYA BEN BİR TEZGAHA GELDİM NE OLDUĞUNU ANLAYAMADIM diye yazarsınız...

YAZARIN SON 5 YAZISI
07Nis

Bir Telefon Binlerce Müracat

02Nis
31Mar

Bin TL Yardım

30Mar
29Mar

Cemaatle Namaz