Sümerpark...


 

Sümerpark' a  Malatya Belediye Meclisi  2008 yılında 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL' ün Malatya'ya gelişine bir gün kala aldığı kararla Abdullah GÜL ismi verildi..

Belediye Meclisinde de hararetli tartışmalara rağmen AK Partili Meclis üyelerinin oyları ile Sümerpark'a  11 inci Cumhurbaşkanı Abdullah  GÜL ismi verildi..

İsmin verildiği günden beri tartışılmaya devam etti..

Abdullah GÜL ün Diyarbakır,Van belediyelerine kayyum atanmasına tepki göstermesini dile getiren açıklamasına Malatya MHP Milletvekili Mehmet Cemal Fendoğlu tepki göstererek  sosyal medya hesabında şu açıklamayı yapmıştı..

Abdullah GÜL' ün Gezi olaylarındaki tutukluların beraat kararının verilmesinin ardından yaptığı açıklamalara binaen  Abdullah GÜL ismi yine Malatya'da gündeme geldi..

Sanırım  isim koymada aceleci davranıyoruz.

Acizane fikrim hayatta olan kişilerin isimlerini cadde,sokak,park'lara vermekte aceleci davranıyoruz..

İlerisinin ne olacağını düşünmeden karar veriliyor...

Baskı ve zoraki kendi isimlerinin cadde,sokak,okul,park'lara verildiği gerçeğini de unutmuyoruz..Bu sebep elimizde olmayan sebeplerdir..Sözüm işgüzarlık yaparak cadde,sokak ve parklara isim vermek.

12 Eylül  darbesinin mimarı ve darbe  sonrası ülkenin hemen hemen her yerine ismini verdirten Kenan EVREN in  432 noktada verdiği isimler tek tek kaldırılıyor..Hatta doğduğu yer olan Kula'da dahi cadde ve sokaklarda ismi kaldırıldı..

Baskı ve zulümle konulan isimler hakkında  yapabileceğiniz bir şey kalmıyor..

Ancak işgüzarlık yaparak isim koymak işte böyle sonucu hoş olmayan durumların ortaya çıkmasına sebepler veriyor..

Cadde, sokak, park ve gibi yerlere genelde topluma faydası olan topluma mal olmuş kişilerin isimlerinin  yaşatılması adına cadde,sokak ve parklara isim konuyor..

İnsan hayatta iken  güzel veya fena işler yapabilir..

Güzel iş yapanın ileride fena iş yapmayacağı anlamına gelmez..

Mesela Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI ne ile gündeme geldi..

Türkiye aleyhine söylediği sözlerle..

Şimdi bu kişi Cumhurbaşkanı diye ismini cadde veya sokağa verilseydi ne olacaktı..

İsmi herhalde hemen kaldırılacaktı..

Mesela hakeza şehrimizde bir mahalledeki sokak ismi Sezen AKSU sokağı..

Şimdi ne alaka kendisinin dahi haberi olmayan bir sokağa Sezen Aksu ismini koymak bence işgüzarlıktır..

Gelelim Sümer park isminin  Abdullah GÜL olarak değiştirilmesine..

11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül emekliye ayrıldıktan sonra yapmış olduğu bazı açıklamalarla toplumda çok tartışılmaya başlandı..Bu nedenle de Malatya da Sümer park'a verilen Abdullah Gül isminin değiştirilmesi tartışılıyor..

Abdullah GÜL isminin Malatya Sümer park'a verilmesinin ne anlamı vardı..

Kaldı ki kendisinin istememesine rağmen..

Aceleci davranırsanız  böyle bir sonuç ortaya  çıkar..

Malatya'da  yıllardır konuşulmasına,eleştirilmesine rağmen neden Abdullah GÜL ismi kaldırılmıyor?

Sanırım AK Partili Milletvekillerinden tutunda AK Parti seçmenine kadar son tahlilde Abdullah GÜL için hiçte güzel düşüncelerinin olduğuna ihtimal vermiyorum..

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisine Abdullah GÜL isminin kaldırılması için bir teklif geldiğinde oy birliği ile çıkacağı muhakkak..Çünkü  Malatya Büyükşehir Belediye Meclis üye  çoğunluğu AK Partide..Kaldı ki MHP nin de bu teklife evet  diyeceği bilinen bir gerçek..

Son olarak acizane fikrim  bulvar,cadde,sokak,park,okul,kamu tesisi,kültür merkezi gibi yerlere isim konulurken   vatan için şehit olmuş şehitlerin, insanlığa büyük hizmetlerde bulunmuş kişilerin bu kişilerin de  ismi vefatından sonra konulması evladır diye düşünüyorum.

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 3

  • Yorumculara | 25 Şubat 2020 09:16

    isimden çok güvenlik önemli parkta , yüzakı dağın başında,birinin adı verilene kadar da öyle kalacak.

  • Turan Helal Sana | 25 Şubat 2020 01:33

    Muhtar Selahattin Gürkan görevde iken kendi adını eskimalatyaya giden ana caddeye verdi. Soyadın gibi isen hadi bir yazı yaz. İşine geleni yazıyorsun. Sezen Aksu müzik olarak sanat olarak bu ülkeye senin Selahattin Gürkanından bin kat fazla hizmet etmiştir. Laf olsun torba dolsun yapma. Abdullah Gül ismine karşıyım yada değilim de ne olduğunu görelim.

  • Turan | 24 Şubat 2020 17:55

    Yüz Akı caddesinin adını değiştirme aklını Selahattin başkan senden mi aldı yoksa? Eski malatya yolunda Selahattin Gürkan caddesi var o konuda ne dersin muhtarım?

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Haz

Covid 19 fazla mı normalleştik ne?

19Haz

Şehrin Garipleri

15Haz

Kayısı Rekoltesi

07Haz

Evde Kimse Var mı?

31May

Geciken Vaatler Süründürür