Nöbetçi Daire Başkanlığı...


Muhtar seçilmiş kişi..

Belediye Başkanı- şehr-i emin..Belli bir siyasi parti amblemi altında seçime girer ve yine halk tarafından seçilir..

Her ikisi de hizmet için vardırlar..

Muhtar mahallesi için mücadele verecek belediye başkanı ise şehri için..

Neticede  muhtar hizmeti belediyeden veya diğer kurumlardan  alacak..

Yani her halükarda hedef aynı.. 

Mahallenin meşhuru olan muhtar kurumlarda da meçhul olmamak için bir mücadele içindedir..

Mahalledeki var olan sorun ve sıkıntının ilk muhatabının muhtar olması ama akabinde muhtarın yaptırım yetkisinin olmaması muhtarı zor durumda bırakıyor..

Muhtar için popülizm söyleminden öteye geçmeyen popülist söylemler mahallelinin gözünde muhtarı daha bi meşhur etmiş muhtarın yükünü ağırlaştırmıştır..

Muhtar istediği kapıyı açan kişi haline getirilmiştir..

Oysa realitede başkanla randevu alması aylar süren bir gerçeğin de var olmasıdır..

Çünkü mahallelinin gözünde muhtar, her şey demektir..Bütün kurumlara karşı sorumluluğu olan kişidir..

Mahalleye geciken hizmetin ilk sorumlusu muhtar gösterildiğinden, haliyle zamanında alınamayan hizmetler ve her gün vatandaşın serzenişi karşısında muhtar da kurumlara karşı sitem de bulunup serzenişlerde bulunabiliyor..Bu serzenişlerde bazen tansiyon yükseliyor..Ama art niyet olmadıktan sonra sonuç güzellikle sonuçlanabiliyor..

Son günlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın  Selahattin GÜRKAN ile muhtarlar arasında büyük bir sorun varmış gibi durumlar ortaya çıktı..Anlık gelişen olaylar akabinde çıkan haberler her iki tarafı üzmüştür..

Muhtar mahallesine geciken hizmetin sıkıntıları altında ezilmişliğin verdiği stresten ötürü başkana veya yetkili kişiye sitem ve serzenişte bulunuyor..Bunda kimse art niyet aramamalıdır..

Her iki tarafta seçilmiş kişilerdir..Birinin diğerine üstünlüğü yoktur..

​Art niyet olmadıktan sonra bu sorunlar geçicidir ve öylede oldu..

Bir taraftan muhtar üzerinden Selahattin Gürkan eleştirilirken diğer taraftan bazı kişilerde Selahattin Gürkan üzerinden muhtar eleştirildi..Kusura bakmayın buradan size ekmek çıkmaz.

Çünkü  her iki kurum birbirini tamamlayan kurumlardır..

Muhtar mahallesinin sorunlarını ne kadar yakından takip eder sorunları çözerse belediye başkanının eli de o kadar güçlenir..

Muhtarın başarısı belediyenin veya diğer kurumun başarısıdır..

Her mahalleye yapılan hizmet aynı zamanda ilçeye veya şehre yapılan hizmet değil midir?

14 Aralık Cumartesi günü Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan Yeşilyurt Muhtarları ile  sabah kahvaltısında bir araya geldi..

Toplantıya Yeşilyurt Muhtarlarının tamamı ve muhtar dernek başkanları katıldı..

Toplantıda   bütün muhtarlara söz verildi..

Sözü olan her muhtar konuştu..

Muhtarların ortak  isteği..

Başkanım biz belediyede muhatap bulamıyoruz..

Mahallemizin bir sorunu için geliyoruz..Oradan oraya gönderiyorlar, bizi dinleyecek bir yetkili bulamıyoruz..

Başkan Selahattin Gürkan muhtarları haklı bularak bundan böyle Malatya Büyükşehir Belediyesinde ''Nöbetçi Daire Başkanı'' uygulaması başlayacak ve muhtar geldiğinde direk nöbetçi daire başkanı ile görüşecek..

Başkan akabinde şunları söyledi..

Biz birbirimizi tamamlayan kurumlarız..Şehrin en ücra köşesinde var olan sorunu biz muhtarlar aracılığıyla öğreniyoruz..

Evet bazen stresli olduğumuz anlar olabiliyor..O arada muhtarlarımızla aramızda sorunlar olabiliyor..Bu sorun kesinlikle kalıcı sorunlar değildir.Biz muhtarlarımızı önemsiyoruz ve her zaman muhtarlarımızın yanındayız..

Ve toplantıya katılan  bütün muhtarlar Başkan Selahattin Gürkan'ı alkışladılar..

Muhtarlar en çok şu konuda müzdarip..Başkanla görüşemiyoruz..

Başkan ise yoğunluktan dolayı görüşemediğini belirtiyor..

Aslında sorun..

Alt kademede işlerin bitirilemediği için bütün yük başkana yükleniyor..

Şimdi bir otobüs tabelasının konması için başkanla görüşülmek isteniliyorsa burada durup düşünmek gerekir..

Varın gerisini siz düşünün...

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 6

 • Sedat Onbeş | 16 Aralık 2019 17:53

  Muhtarlar dairesini kapatmışlar. Tartışma olunca hadi bir daireyi size nöbetçi yapalım demişler Ali abi erinmemiş bunu tebrik eden yazı yazmış. Selahattin aldıklarının yarısını geri verse herkes kendisini alkışlayacak. O da bunu biliyor gıdım gıdım verecek

 • Remzi | 16 Aralık 2019 08:23

  Muhtarlık daire başkanlığı vardı başkan tasarruf deyip kaldırdı siz de alkışladınız. Başkan siyasi olarak sıkıştığında sizi toplayıp gazınızı alır alkışlatır. Arkası kiraz bahçesi.

 • Nuri | 16 Aralık 2019 07:47

  Ali Bey, kendi mahalleniz büyüdü. İster istemez siz talep etmeseniz dahi hizmet oraya geliyor. Ekonomik seviyesi de artan bir bölge oldu Tecde. Ama bir Şehit Fevzi, Taştepe, Melekbaba, Çarmuzu-Kiltepe sizin Ora gibi değil. Ekonomik gelişmişlik seviyesi düşük olduğu için hizmet talep edilince gidiyor. Geçmiş dönemde tepki gösteren muhtarlarimiz haklılar çünkü ciddiye alinmadilar. Adamlar tepki gösterince bu gündem oldu konuşuldu, yoksa hala ciddiye alinmayacaklardi. Melekbaba ve Tastepe otobuslerine yazın genelde biniyorum her daim kliması bozuk otobüsler veriliyor. Eğer belediye delikanliysa pasakosku, fahri Kayahan veya senin oraya versin bunları. Ama yok. Niye? Çünkü orası gelişmiş yerler. Çevre yolu altı ses etmez razı olur. Zihniyet bu. Bakış açısı da bu. Ama ilginçtir akp ye en çok oy da cevreyolu altından çıktı. Buna rağmen belediyenin yolun altına muamelesi bu. Verdiğim örnek bir tane. Bunu maddeler halinde de yazabilirdim. Tek örnek yeter. Velhasıl tepki gösteren iki muhtar da cevreyolu altı mahalle Muhtarları. Ve belediye buralara bu gözle baktıkça muhtarlar tepki gösterecek ve herkese de ekmek çıkacak !

 • Deniz | 16 Aralık 2019 00:38

  Zaten vardı nöbetçi daire başkanlığı sistemi başkan sizi yemiş :)) aylardır uygulamada

 • Muhtar | 16 Aralık 2019 00:16

  Bir vatandaş olarakmi, bir köşe yazarı olarakmı, yoksa bir muhtar olarakmı yazdınız muhtarım. Bir muhtar belediyede eğer ki, başkan ile görüşemiyorsa, bırak muhtarı vatandaş ile görüşmesi lazım. Noldu bu halk günlerine. Haftada en az yarım gün halkla görüşmesi lazım başkanın. Personel ve yöneticiler hiç takmaz ne muhtarı ne vatandaşı. Bu gibi bir yazı yazsaydıniz daha isabetli olurdu diye düşünüyorum. Allaha emanet olun

 • Malatyalı | 15 Aralık 2019 22:08

  Sizde otobüs var tabelayı sorun ediyorsunuz,yüzakı yeni kısmında otobüs yok , çağrı merkezi haklisinız, tamam, evet vs. geçiştirmelik cevaplar

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Mar
29Mar

Cemaatle Namaz

26Mar
25Mar
23Mar