Mıhlıdut Altınkayısı ve Bostanbaşı


Son On yıl içerisinde şehrin batı yönüne doğru büyüdüğü malumunuzdur..

Çilesiz,Tecde,Karakavak,Bostanbaşı,Yakınca son yılların en fazla göç alan mahalleleridir.. Dört mahalle Yeşilyurt ilçe nufusunun üçte birine tekabül ediyor..

Yeşilyurt ilçesinde oturan her üç kişiden biri  bu dört mahallede ikamet ediyor..

Nufus  yoğunluğu  göz önünde bulundurulduğunda buradaki trafik akışının önemli derecede arttığı vakidir..

Büyükşehir Belediyesi bu alanlarda önemli bulvarlar açarak trafik akışını rahatlatmak istiyor..

Fahri Kayahan- Mıhlıdut devamında Güngör Caddesi kavşağından Altınkayısı Bulvar kavşağı ve Altınkayısı Bulvar kavşağından Bostanbaşı Saraybosna sokakta bulunan kavşağa yolu bağlamak üzere çalışmalar başlatıldı..

Bu bağlantının yapılması halinde Tecde Ana yol güzergahındaki trafik akışı da rahatlayacak..Fahri Kayahan'dan Bostanbaşı ve yakınca galericiler sitesine gidecek olan bir vatandaşın yolu azami 6-7 km azalacak.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan  çalışmaların hızlandırılması   talimatını verdi.Üzerinde de hassasiyet gösteriyor..

Ancak bu çalışmalar da bazı sorun ve sıkıntılar var..Çözülmesi zaman alacak gibi..

Şöyle ki; Mıhlıdut  Tecde tarafında  yolun sol tarafında  yolun ortasında kalan 3 ev var..

Yıkılması gündemde olan evler için çalışmalar yapılıyor..

Bu çalışmalarda şimdilik bir yol katedilmedi..

Neden derseniz?

Yolda kalan evlerin yoğunluğu bir arkada kalan parsellerde kullanılmak üzere verilmiş..Yani vatandaş bir arka  parsele ortak edilmiş şuyu çalışma nedeni ile..

Vatandaşın ortak edildiği parsellerde ise sorunlar var..Yakınında ise sorunsuz ada bazında parseller bulunmadığı için bu sorun üzerinde çalışmalar geçen hafta itibarı ile tekrar başladı..Ev sahipleri ile büyükşehir belediye yetkilileri görüşmelere devam ediyor..

Vatandaşın mağdur edilmemesi için ya arsa ile birlikte ev istimlak edilerek parası ödenecek veya bir arkada bulunan parseldeki  sorun yoğunluk artırımı ile giderilecek..

Mıhlıdut yolunun Bostanbaşı Saraybosna sokağa bağlanması için birinci sorun bu. ikinci sorun ise Tecde Altınkayısı Bulvar kavşağından Bostanbaşı Saraybosna Sokak bağlantısına kadar olan kısım..

Bostanbaşı Saraybosna sokaktan Tecde sınırına kadar yol açık..Tecde sınır..

Çünkü Bostanbaşı-Tecde Altınkayısı Bulvar kavşağına kadar olan kısım tarım alanında kalıyor..

Yaklaşık 500 metrelik kısım tarım alanında..

Bu kısım için yapılan çalışmalar şu yönde..

Yaklaşık 6-7 ay kadar önce Tecde-Bostanbaşı ve Karakavak mahallelerinde tarım alanında kalan 2300 dönümlük alanın tarım alanından çıkartılması için toprak koruma kurulu komisyonundan bahçeli ev tipi (yoğunluğu çok düşük) olmak şerhi ile komisyon kararı çıkartıldı..Bu karar doğrultusunda 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kamu yararı kullanmak üzere gerekli izinleri aldı diye biliyorum..

Bu süreçten sonra Malatya Büyükşehir Belediyesi buradaki imar planını devreye sokmak için çalışmalar yapıyor..

Ancak şöyle bir sorunla karşılaşacak gibi görünüyor..

Altınkayısı bulvarının sol tarafında kalan arazi sahipleri düşük yoğunluklu bahçeli ev imarına karşılar..

Neden diyecek olursak..

Yolun sağı çok katlı yolun solunda bulunan vatandaşlar tek kat yapacak..Buradaki adaletsizlik çözülmediği sürece burada bulunan arazi sahipleri bahçelerinden yol geçmesine rızalık göstereceğine pek ihtimal vermiyorum..

Yoğunluk artırımı yapılmadan çözümün olacağı olasılığı pek az gibi görünüyor..

İşin diğer bir tarafı ise 15 katlı bir sitenin yanına kim villa yapar..

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 3

  • Ender | 09 Ekim 2019 23:16

    Son cümleden esinlenerek: Yapılan bir yanlış bizi başka yanlışlar yapmaya esir ediyor. Üstelik sonraki yanlışlar adaleti sağlamak için yapılıyor...

  • Sinan Eraslan Kardeşim | 09 Ekim 2019 05:21

    Biz imarı işin başında yalnış yaptık..Beydağı etekleri bomboş duruyorken, avuç içi gibi tarım alanlarını imara açtık.1994 te başladı yalnışlar..Yakınca,Bostanbaşı,Çilesiz,Fahri Kayahan civarı on binlerce tarım alanı hibe edildi betonlara..İşin en ilginç yanı ise Kıyamet kopsa dahi elindeki fidanı dik Hadis-i Şerifini bizlere nutuk halinde söyleyen muhafazakar idareciler tarafından.. Tarım alanları açılmasın yeşile dokunulmasın diyenler dışlandı..Düğmeyi baştan yalnış düğümlersen sonuna kadar yalnıś gider..İmar konusu baştan yalnış yapılmıştı..Derken birer birer kayboldu yeşillikler kalan 2300 dönümlük alan tarım alanı olarak kalır mı? Belirtilen bölgenin sağı solu yanı karşısı gökdelen misali sitelerle çevrili..Arazi sahipleri tarım geliri olarak kazançları yok denecek kadar az..Sulama noktasında büyük sıkıntı var.Tarım alanı diyor vatandaś ama hayvan beslemeye müsade edilmiyor.Sitelerden şikayet var.Yani anlayacağın ben senden daha çok dertliyim sinan kardeśim.Benim evim hala müstakil ve mütahitede vermeyi bir gün dahi düşünmedim.. Rahmetli Hayrettin ABACI Yeşil alanların imara açılmaması için çok söyledi hemde Tecde de en fazla bahçesi olan kişiydi.Kendisine yüzlerce daire verilecek arazisi vardı ama o hiç bir zaman istemedi. Yabi biz iśi başta yalnış yaptık.

  • Sinan Erarslan | 08 Ekim 2019 21:09

    Evet agac dikelim ,orman olusturalim,ama Karakavaktan baslamak kaydiyla Onbin konutlara kadar olan bolgenin tum meyve ağaçlarını keselim evler yapalim,bulvarlar açalım, yuzlerce lambalar yakalim,sonrada nesillere orman sevgisini aşılayalım.Tecde karakavak,bistanbasinda tarım arazisi olan 2300 dönüm elbet bir plan dahilinde tarim arazisinden cikartilabilir,ancak yanlış bir tercih Malatyamiz çok ciddi kan kaybediyor,tarım bitiriliyor.Onbinlerce kaysı ve meyve ağacı kesiliyor yazık sadece yazık. Sivas yolu, bence acilen devreye konulmalı.Beydagi etekleri daha güzel imar planları ile revize edilmeli.Kendi aciz kanaatimdir.Bu yazı Ali Yiğit beye cevap mahiyetinde değildir,yazılarını takip eder severim saygı duyarım.Vesselam.

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Nis
31Mar

Bin TL Yardım

30Mar
29Mar

Cemaatle Namaz

26Mar