KATAR AMBARGOSU ÜZERİNE


Bu yazımda biraz dünya gündemini değerlendirmeyi düşünüyorum. Hani şu Katar’a uygulanan ablukayı, hani şu ABD’nin emriyle başlatılan ambargo ile ilgili birkaç kısa not düşmek istiyorum

Aslında olay büyük, plan geniş çaplı görünüyor. Her ne kadar hedef tahtasına oturtulan devlet küçük olsa da hedefteki olay büyük. Asıl hedef zalimlere başkaldıran Müslümanlara verilen destek, mazlumun yanında konumlanmak ve zulme isyandır. Yani Müslümanların birliği ve dirliğidir.

Katar’ın boyuna bakmadan mazlum halkların yanında zalim düzenlere karşı duruşu, kendi politikalarını belirlerken yerli davranması ve burada sayamayacağımız daha birçok neden başına iş açtı denilebilir.

Sadece bu kadar değil tabii. Bizde bir söz kullanılır bu durumlar için. “Hukme xwa ker nabü i palane dıxıye – gücü eşeğe yetmedi palanı dövüyor” Yani; üst aklın gücü Türkiye’yi hizaya getirmeye yetmeyince Katar üzerinden Türkiye’yi dövme planları olarak görüyorum olayı. Türkiye ile ilişkileri üst seviyede olan Katar baskı altına alınarak hizaya getirilecek, dolayısıyla Türkiye de bundan ders alacak. Bunun için de körfez ülkeleri kullanıldı. Üst akıl körfez ülkelerine talimat verdi ve onlar da harekete geçtiler. Üst aklın talimatları olmasa, nerede görülmüş Arap devletlerinin bir araya gelerek ortak tavır aldıkları! Yıllardır topraklarına çöreklenmiş ve ura dönüşmüş bir avuç Siyonist, gözlerinin önünde kendi dinlerinden ve milletlerinden olan kardeşlerine zulmediyor ve bunlara karşı bir araya gelerek bir varlık gösteremiyorlar. Üçü bir araya gelerek ortak bir tavır alamıyor.

Söz konusu kendi kardeşleri olunca ne kadar da gayretliler öyle! Öyle bir ambargo başlattılar ki uygulanma şekli tarihe geçecek cinsten. Karadan, denizden, havadan ve elektronik iletişim alanlarından topyekûn kuşatmaya aldılar. Adeta ölüme terk ettiler.

Yetmedi!

Körfez ülkeleri yetmedi. ABD’nin çağrısıyla harekete geçen başta Suudi Arabistan olmak üzere tüm körfez ülkeleri ambargoyu yaymak için girişimlerde bulundular. Yürümekten bile aciz olan Suudi kralı, diğer ülkeleri de kendi suçlarına, kendi günahlarına ortak etmek için Afrika ülkelerinde girişimlerde bulundu. Katar ile ilişkilerini askıya alması karşılığında Somali yönetimine 80 milyon dolar rüşvet teklif ettiği ortaya çıktı. Ancak açlıkla mücadele etmelerine rağmen Somali yönetimi onurlu bir tutum sergileyerek bu teklifi reddetti.

Türkiye, Pakistan ve İran’ın ardından Tunus da Katar’a yardım gönderme kararı aldı. Baktığımızda ambargoya karşı bir cephe oluşmuş durumda. Ambargonun delinmesi, ambargo kararının bazı ülkeler tarafından hesaba alınmaması umut verici. Hele bunlardan İran’ın tavrı daha bir önemli bence. Yıllardır Suriyeli Müslümanları katletme yarışına katılmakta bir beis görmeyen İran’ın Katar ambargosuna verdiği tepki umut verici olsa da çok da inandırıcı değil. En azından bel bağlanacak bir duruş değil. Çünkü İran’ın tarihte aldığı roller, oynadığı oyunlar tarih sayfalarında ihanet vesikası olarak duruyor. Osmanlı şehzadelerini ülkesine davet edip isyana teşvik ederek Osmanlı’dan tavizler kopardıktan sonra desteklediği şehzadeleri nasıl teslim ettiklerini az çok tarih okuyan herkes bilir. Kısacası yeni bir ‘Acem oyunu’ içerisinde olmayacağından hiç birimiz emin değiliz. En azından ben emin değilim.

Öte yandan Katar’a uygulanan ambargonun hayra dönüşeceğini de umut ediyorum. Ümmet bilincinin oluşmasına vesile olacağını düşünüyorum. İçimde böyle bir umut yeşerdi. Söz konusu olayın halkı Müslüman olan ülkelerin yöneticilerinin sonunu getireceği, halkın uyanacağı, dirileceği ve direnişe geçeceği umudunu besliyorum şu ara.

Ne diyelim; umut fakirin ekmeği.

Rabbim, yaşananları hayra tebdil eylesin

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Ağs

KATAR AMBARGOSU ÜZERİNE

03Eyl

Ramazan Abi Hak'ka Yürüdü

30Haz
20Tem

28 Şubat Sonrası Malatya

08Tem

11 AYIN TALİMİDİR ORUÇ