Vah Haline..!


Geçen hafta Osmanlıspor maçında alınan galibiyetin önemli olduğunu, Y.Malatyaspor’un rakibi karşısında kontrollü bir oyun sergilediğini ve bunun da her maçta tutmayacağını dile getirmiştim. Sivasspor ile oynanan mücadelede de bunu açıkça gördük. Sivasspor, Y.Malatyaspor’u iyice incelemiş olacak ki istenileni yapma fırsatı tanımadı.

Mücadelede Yeni Malatyaspor’un defans bloğu, ikinci bölgeye daha yakın oynadı. Sivasspor’u defanstan rahat çıkarmama fikri elbette izleyenlere mantıklı gelebilir ama orta alanda oyunu açacak bir orta sahanız olmadığı sürece istediğinizi yapmak çokta mümkün değil. Yeni Malatyaspor tam da bunun sancısını çekti. Barazite’nin 4-4-2 modelinde forvet gibi oynaması, orta alanda takımın gücünü zayıflattı. Tam bir 10 numara olarak oynabilmesi için yanında dikine oynayabilen bir futbolcu olması gerekli. Aytaç’ın oyuna girmesiyle birlikte ileri uçta özgüveni daha yüksek bir Y.Malatyaspor izledik ama gol noktasında sıkıntı çekildi. Diallo’nun bu takıma monte edilip, Aytaç’ın da rakibi yoran futbolu hesaba katılırsa Boutaib ve Barazite gerçekten inanılmaz işler yapabilir.

Boutaib’in aslında ceza alanı dışında ortaya koyduğu futbol da çok önemli olacaktır. Onun sadece ceza alanı içerisinde etkili olduğu bir yeteneği var. Bunda da kanatta oynayan oyuncuların yapacağı servis çok önemli. Dışarı da koşan ve pres uygulayan yeni bir forvet alınırsa, gol yollarında daha etkin bir sonuç alınabilir. Cissokho ve Chebake’nin final paslarında biraz daha etkili olmaları gerekiyor. Bal yapmayan arı modelinde olurlarsa takıma fayda sağlayamazlar. Yeni katılan ve katılacak olan transferlerle birlikte Ertuğrul hocanın bu açıkları kısa bir zamanda kapatması gerekiyor.

Sivasspor maçında genel olarak kötü bir oyun oynamadık. Uzun toplarla etkili olmak istenilmesinin nedeni de yukarı da yazdıklarımın eksikliğinden kaynaklandı. Yoksa bulduğumuz 2-3 pozisyon var. Bunlardan biri golle sonuçlansa, oyunun seyri bambaşka olacaktı. Yeni Malatyaspor’un topla daha çok oynaması da Sivasspor’un bir taktiğiydi. Böyle olunca geride Malatya’nın açık vermesini beklediler, bunda da başarılı oldular. Maçın hakeminin de direkt olarak oyunun kaderini belirlediği gerçeğini kimse gözden kaçırmasın. Boutaib’in golsüz eşitlik devam ettiği sırada attığı gole faul vermesi, hakemin tarafını belli etmişti. Leandrinho’nun attığı golde de net ofsaytı görmeyen yan hakem de işin tuzu biberi oldu. Henüz ligin başında böyle kritik hatalar yapan hakemler olursa eğer ilerleyen zamanlar da Yeni Malatyaspor’un vah haline diyorum..!

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Mar

Suç Yönetimde!

10Mar

Bu Ayıpta Bize Yeter!

03Mar

Yeter Artık!

25Şub

Bunlara Kim Hesap Soracak?

17Şub

Bunun Hesabı Sorulmalı!