Uçurumdan Düştük!


Sezon biter bitmez Yeni Malatyaspor’dan beklenen transfer haberlerini birçok takımın taraftarları da kendi takımları için merakla bekledi. Ama Euro ve Dolar bazındaki artış, kulüpleri olumsuz bir şekilde etkiledi. Baksanıza, 4 büyükler bile transfer yapamaz hale geldi. En basit örneği; Türkiye’nin en büyük iş adamlarından biri olan Ali Koç’un bile Fenerbahçe’de çaresiz kaldığı bir dönemi yaşıyoruz. Yani Yeni Malatyaspor’un da geçen sezon fazla ücretler verdiği oyunculardan kurtulmak istemesi, gideri azaltması ve takım oyununa etki yapacak oyuncuları tercih etmek istemesi kadar doğal bir durum olamaz.

 

Geçen sezon Süper Lig’de tüm takımların transfere harcadığı toplam para; 118 milyon Euro. Şuana kadar Süper Lig’deki bu rakam 23 milyon Euro. Uçurumdan atlar gibi yaşanan bu düşüş, Yeni Malatyaspor’u vurduğu kadar tüm takımları da vurdu. Bu yüzden yönetimin yapacağı çok fazla bir şey yok. Sadece takım oyununa uyum sağlayacak ve fiyat dengesini çok sarsmayacak oyuncular alınacak. Ha birde kimse yıldız oyuncu beklentisi içerisine de girmesin. Açık konuşmak gerekirse (yıllarca bunun olaylarına şahit olarak söylüyorum) kaliteli futbolcuları bir yana bırakın, normal düzeyde olan bir futbolcu bile renkli ve hayatın sabahlara kadar sürdüğü (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, gibi) yerlerde oynamak istiyor. İnanırmısınız bilmem ama buraya daha çok paraya geleceğine, oraları tercih ediyorlar. Yeni Malatyaspor’un elini kolunu bağlayan etkenlerin en başında da bu geliyor.

Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra elbette artı yönlerimiz de var. Bunlardan bir tanesi teknik direktör Erol Bulut. Oynattığı kompakt oyun ile Süper Lig’de ilk senesini yaşayan bir takım için muazzam bir başarı yakalattı. Tamamıyla sistem hocası olduğunu herkese kanıtladı. Futbolcularla yaşadığı iki diyalogla, Alman ekolünden gelmesi ayrı bir noktaydı. Artı yönlerimizden bir diğeri de iskelet kadronun hala kurulu olması. 4 yada yapılacak 5 transferle sezonu rahat geçireceğimizi söylemek mümkün. Kesinlikle karamsar olmadığımı söyleyebilirim. Bunda bu kadar emin olmamdaki faktör elbette Erol hocadır. Yeni Malatyaspor yönetimi ile Erol Bulut arasında bir anlaşmazlık yaşanmadığı takdirde ligi üst sıralarda bitirebiliriz.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Mar

Suç Yönetimde!

10Mar

Bu Ayıpta Bize Yeter!

03Mar

Yeter Artık!

25Şub

Bunlara Kim Hesap Soracak?

17Şub

Bunun Hesabı Sorulmalı!