Şapkadan Tavşan Çıkarttı!


“Her işte bir hayır vardır” denilir ya Sivasspor’a yenilmemiz de bizim hayrımıza oldu. Beşiktaş maçındaki oyunda savunmada adeta duvar ören Yeni Malatyaspor, kalesinde isabetli bir şut bile yaşamadı dersek, yalan söylemiş olmayız. Oyunun ilk yarısında Malatyaspor’un dirençli oyunu mücadelenin orta alanda şekillenmesini sağladı. Erol Bulut’un geçtiğimiz sezon oynattığı futbolu özleyenlerden biri olarak bunu görmek, beni oldukça mutlu etti. Savunmayı düşünmeden golü düşünmenin zorluklarını gören Sergen Yalçın, inadından da vazgeçmiş oldu.

Mustafa Akbaş’ın sonunda kızağa çekilmesi savunma kurgusunun yerine oturacağını gösterdi. Orta alanda dikine değil de top tutacak Murat ve Robin’in yan yana oynaması, arzu edilen bir durumdu. Türk futbolu, pusuda avını bekleyen bir tilki durumuna gelmiştir. Fazla cesaret fayda sağlamadığı gibi zararını da çok gösterir. Sergen hocanın inadı, 15 hafta sürse de doğru yolu bulması oldukça olumlu bir sonuç. Abdullah Avcı’nın Elneny-Güven değişikliğindeki hatasını gören Sergen Yalçın, Acquah ve Bifouma hamleleriyle başarılı bir sonuç elde etti. Sonradan oyuna giren Bifouma ile Güven’in karşı karşıya geldiği pozisyonlarda gollerin gelmesi bu tezi doğrular nitelikte.

Haftalardır söyleye söyleye dilimde tüy kalmadı. Yeni Malatyaspor’un kanat oyuncuları Gökhan, Bifouma, Fofana ve Guilherme 90 dakika boyunca sahada diri kalacak güçte değiller. Bunu en iyi değerlendirmenin yolu da iki hamlesini de oyunun sonlarına doğru almak olur. Bunu yapmadığınız sürece ve orta sahada ayağında top tutan Robin ile Murat’ı tercih etmediğiniz de sonuca gitmeniz oldukça zor olur. Rakip değil, sen rakibin hata yapmasını bekleyeceksin ki puan yada puanlar alabilesin.

Mina ve Hadebe’nin maçtaki uyumu oldukça muazzamdı. Takım içerisindeki rekabeti artırmak için oyuncular arasında yapılan değişiklik, her zaman olumlu sonuçlar verir. Tıpkı Beşiktaş maçında olduğu gibi. Deyim yerindeyse rakibin adeta belini kırarak şapkadan tavşan çıkartan Bifouma, attığı golle yılın en güzel gollerinden birine imza attı. Özellikle Acquah’ın Sivasspor maçındaki bariz hataları sonrasında dinlendirilmesini takdirle karşıladım. Geçen hafta Sergen hocanın yanlışlarını yazarken, bu hafta doğrularını yazmak, bence haftanın en güzel olayı. Sistem çarkını bu şekilde çalıştırdığı takdirde galibiyetlerde kaçınılmaz olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Nevzat. İvedik | 16 Aralık 2019 09:50

    Ahmet bey sonuna kadar doğru bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Sizin gibi güzel ve saygın kişiler olduğu sürece Malatyaspor daha da iyi bir seviyeye gelecek . Teşekkür eder BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM. (reise selamlar )

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Mar

Suç Yönetimde!

10Mar

Bu Ayıpta Bize Yeter!

03Mar

Yeter Artık!

25Şub

Bunlara Kim Hesap Soracak?

17Şub

Bunun Hesabı Sorulmalı!