Fayda Sağlamaz!


Lige yaptığı müthiş girişin ardından düşüşe geçen Yeni Malatyaspor, Çaykur Rizespor karşısında önemli bir galibiyet alarak üst sıralarda olma inadını bir kez daha gösterdi. İstediği oyunculardan (Chebake ve Boutaib’den) verim alamayan Erol Bulut’un tavrı bu maçta net bir şekilde ortaya çıktı. 6 haftalık süreçte kadroda fazlasıyla oynama yapan Erol hocanın kafasındaki tablo, hala oturmuş değil. Sistemin yerleşmiş olması ise Yeni Malatyaspor’un en büyük avantajı. 

Anlamadığım şu ki; Yeni Malatyaspor’un sürekli saldıran bir takım olma beklentisi neden oluşuyor. Artık bunu sonlandırmak en doğru karar olacaktır. Erol Bulut takımda olduğu sürece bu sistem hayatta değişmez, değişmesin de. Bana lazım olan üç puan, saldıran bir takım değil. Ç.Rizespor karşısında da yakalanan pozisyonlar var. Yalnız son vuruşlardaki eksiklik ciddi sıkıntılar oluşturuyor. Guilherme ve Alexsic’in usta ayaklar olması ise açığımızı bir nebze de olsa kapatıyor. Başakşehir’in ardından ligde en az gol yiyen takım olmamız (4) da iyi olduğumuzu gösteriyor. Boutaib ile ciddi şekilde ilgilenilmesi faydamıza olacaktır. Onun eleştirilmesi fayda sağlamaz, aksine zarar verir. Elimizde ondan başka santrafor bulunmuyor. Yerine oynayan Eren’in performansını da gördük. O yüzden elimizdekinin kıymetini bilelim, en azından devre arasına kadar. 

Hücumda oyuncuların birbirine yakın oynaması, gol yollarında daha etkili olmamızı sağlar. Özellikle iç saha maçlarında uygulanırsa rakibe en azından umut verilmez. Çok fazla farklı galibiyet alan bir takım olmadığımız için sahada oynanan defansif futbol, rakibi üzerimize çekip cesaretlendiriyor. Bunun çözümü şuan için zor gibi görünse de Erol hocanın mutlaka bir formül bulacağını ümit ediyorum. Murat Yıldırım’ın orta alana tekrardan dönmesi takım için muazzam bir olay oldu. Topa basıp arkadaşların dağılımını sağlaması ve pas trafiğini olumlu yönde gerçekleştirmesi ayaklarımızı yere sağlam bastırıyor. Zaten iki maçta %89’luk pas yüzdesi de bunun en büyük göstergesi. 

Birde TFF ve yayıncı kuruluşun saçma sapan uyguladığı erken saatteki maç kararı, her şeyin önüne geçti. Sıcak havaların hala yüksek olduğu şu dönemde öğlen maç oynatılması, ne kadar doğru bir karar olabilir ki? Yeni Malatyaspor yönetiminin bununla ilgili itirazı yapması lazımdı. Ne yani yayıncı kuruluş, para kazanacak diye sıcak havada tatsız tuzsuz maç mı izleyelim! Buna karar veren mekanizmaların da kendini sorgulaması lazım. Türk futbolu neden gelişmiyor diye kendimizi sürekli sorguladığımızda da bu ve bunun gibi birçok nedenler ortaya çıkıyor. 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Mar

Suç Yönetimde!

10Mar

Bu Ayıpta Bize Yeter!

03Mar

Yeter Artık!

25Şub

Bunlara Kim Hesap Soracak?

17Şub

Bunun Hesabı Sorulmalı!